Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux dla dzieci na starego laptopa

Zaczęty przez Krapik, Wrzesień 27, 2020, 02:27:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Krapik

Temat pewnie wałkowany, ale potrzebuję trochę specyfiki.

sprzęt:
Acer Aspire 3690 series, RAMy dołożone do 3GB, dysk ssd, wyczyszczony, pasta jeszcze nie wymieniona

Moje oczekiwania:
Chcę, żeby był w miarę intuicyjny i jeśli to możliwe działał w miarę płynnie na tym sprzęcie. "Eskimosa" już wypróbowywałem, dzieciom nie podpasował, był jeszcze taki chyba francuski linux, gdzie na starcie wyskakiwały ikonki ustawione w koło. Wybaczcie, nie pamiętam nazw :<
Mile widziana polonizacja, chociażby częściowa :)

pavbaranov

Dla jakich "dzieci", bo jest coś takiego: https://spins.fedoraproject.org/pl/soas/
Niemniej jednak - jeśli to nie są dzieciaki w wieku 3-4 lat - po prostu dałbym im normalne środowisko. Dowolne.

Krapik

Właśnie o to mi chodziło, tylko, czy to będzie banglało pod 32bitową architekturą?

"Intel Celeron M Processor 430
1M Cache, 1.73 GHz, 533 MHz FSB"

dzieci starsze niż 7lat, ale wychowane na windach

Fibogacci

#3
Cytat: Krapik w Wrzesień 28, 2020, 06:43:17 PM
Właśnie o to mi chodziło, tylko, czy to będzie banglało pod 32bitową architekturą?

"Intel Celeron M Processor 430
1M Cache, 1.73 GHz, 533 MHz FSB"

dzieci starsze niż 7lat, ale wychowane na windach

Moi siostrzeńcy na komputerze swojej babci (laptop ASUS, Celeron 1,7 GHz i 1 GB RAM - więc chyba nawet podobna jak powyżej specyfikacja jeśli chodzi o procesor) czasami korzystają z prostych gier (jest np. takie coś jak Ziemniaczany facet) albo programu do malowania Pinta (jeśli dobrze pamiętam).

Na komputerze jest MX Linux 19.2 w wersji 32 bit z Xfce, do codziennych działań ten komputer jest wystarczający.

Z 3 GB RAM powinno być tym bardziej ok, a jeśli jeszcze jest SSD to jeszcze lepiej.

Jeśli dzieci zechcą np. kiedyś w przyszłości uczyć się tworzenia prostych gier w Pythonie to taki komputer też będzie w sam raz - bardzo dobrze uruchamia się na tych parametrach np. Thonny (edytor/IDE dla początkujących) albo edytor Mu (ze specjalnym trybem PyGame Zero ułatwiającym tworzenie gier). Z tego co widzę, dzieci bardzo chętnie się wciągają czy to w rysowanie na komputerze czy to właśnie modyfikacje/projektowanie prostych gier - na początek z asystą dorosłych.

Też uważam, że środowisko standardowe jest wystarczające. 5-latka można nauczyć otwierania programu z menu startowego - po ikonach. 7-latek, który już coś tam sobie przeczyta ma już łatwiej.

pavbaranov

Jeśli dzieci >=7 lat, to nie ma sensu SOAS. Po prostu pokaż dzieciakowi główne środowiska (np. na jakimś YT) i niech Ci powiedzą, które się podoba. Problemem może być dość słaby komputer, a nie to, czy dzieciak sobie poradzi. Na coś takiego poszukałbym np. czegoś z dobrze oprogramowanym OpenBox, FluxBox, JWM, choć przy 3GB RAM np. Xfce, czy nawet MATE winny również się sprawdzić i pozostaje jeszcze alternatywa w postaci LXQt lub LXDE. Unikałbym GNOME.
32bitowa architektura mimo wszystko nadal jest wspierana, choćby w MX Linux i to z Xfce nie byłby zły wybór.

Krapik

W końcu stanęło na Edubuntu. Trzeba tylko dzieciom jakoś wyjaśnić, żeby nie korzystały na tym sprzęcie z YT ;)

Dzięki wszystkim za podpowiedzi! :)

melis

#6
Od siebie poleciłbym Elive linux - Tylko zdaje się, polecanie tak "starej" dystrybucji, nie jest dobrym pomysłem, choć sam autor projektu, twierdzi inaczej - Oparty o Debian 7Oparty o Debian 10 Buster, z pulpitem Enlight i zawartym Compiz, oraz cairo dock, pozwala faktycznie nacieszyć oko ;) (dzieciom na pewno by się spodobał). Mimo, wydawało by się, takiego "obciążenia" ficzerami, jest niesamowicie lekki i szybki. Pozostaje jednak kwestia bezpieczeństwa...
Wersja beta 64 bitowa, ma w swym instalatorze zawarte stabilne jądro 4.19, dzięki czemu, nadaje się na codzienny system. Wcześniejszy mój wpis, wynikał zwyczajnie, z nie wiedzy.

Predator

Gentoo myślę że byłby w sam raz, może dzieciom udałoby się to zrozumieć??  :D

Zobacz najnowsze wiadomości na forum