Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Xenialpup i MX obok siebie oraz konfiguracja Grubb

Zaczęty przez jarek_seweryn, Wrzesień 17, 2020, 07:18:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

jarek_seweryn

Witam,
poproszę o pomoc w konfiguracji Grub. Zainstalowałem na sda1 Xenialpup. Poźniej doinstalowałem MX Linux (sda1). Obecnie podczas ładowania bootladera mam do wyboru opcje jak na screenie poniżej.



Po wybraniu Xenialpup pokazuje mi się taki ekran



Niestety nie wiem jak znaleźć odpowiednie pliki i je skonfigurować aby po wybraniu w Grub Xeniapupl uruchamiał się prawidłowo. Poproszę o poprowadzenie za rękę ponieważ dopiero się uczę Linuxa. Poniżej struktura dysku z Gparted. Pozdrawiam


robson75

Tutaj GRUB-y nie ma nic wspólnego, raczej to wygląda na źle zainstalowany system. Gdzie w ogóle znalazłeś ten system? bo ja pierwszy raz o nim słyszę. Takie są skutki gdy się instaluje niszowe dystrybucje.
Weź zainstaluj jakieś Ubuntu na miejsce tego Xenialpup, będzie szybciej i łatwiej.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki


jarek_seweryn

Cytat: robson75 w Wrzesień 17, 2020, 11:29:54 PM
Tutaj GRUB-y nie ma nic wspólnego, raczej to wygląda na źle zainstalowany system.

Jak napisałem dopiero uczę się Linuxa ;). Xenialpup okazała się najmniej obciążającym systemem dla komputera na którym został zainstalowany. Wszystko hulało jak należy do momentu zainstalowania MX.
Czy nie da się nic zrobić aby przywrócić możliwość odpalenia Xenialpupa? A może pomoże odinstalowanie MX?

Cytat: robson75 w Wrzesień 17, 2020, 11:29:54 PM
Weź zainstaluj jakieś Ubuntu na miejsce tego Xenialpup, będzie szybciej i łatwiej.

Przyznam, że Ubuntu wizualnie nie specjalnie mi podchodzi :)
Pozdrawiam

robson75

#4
N Twoim miejscu to MX bym zostawił, ponieważ ten system ma dobrą dokumentacje, z resztą na tym forum jest osoba która używa MX i w razie problemów na pewno będzie służyć pomocą. A co dotyczy się Ubuntu, to jeżeli chcesz mieć bardzo lekki  system to zainstaluj Lubuntu.

EDIT.
A jeżeli tak bardzo Ci zależy na Xenialpup, to na Twoim miejscu bym sformatował dysk i postawił ten system od nowa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Fibogacci

#5
Cytat: jarek_seweryn w Wrzesień 17, 2020, 07:18:14 PM
Witam,
poproszę o pomoc w konfiguracji Grub. Zainstalowałem na sda1 Xenialpup. Poźniej doinstalowałem MX Linux (sda1). Obecnie podczas ładowania bootladera mam do wyboru opcje jak na screenie poniżej.

Jakie opcje pokazują się, gdy wybierzesz w Grub Advanced Options for xeniulpup?

Możesz też zejść strzałkami w dół w menu GRUB wybierając pozycję xeniulpup i nacisnąć klawisz 'e' - pojawi się lista parametrów uruchamiania - jeśli byłaby możliwość zrobienia zdjęcia i wrzucenia tutaj, może mogłoby to pomóc w rozwiązaniu problemu.

(Przy okazji, czy to jest 32 bitowy komputer i system/systemy w wersji 32 bit? Z ciekawości, jakie parametry ma ten komputer, to znaczy jaki procesor i ile pamięci?)

Na razie nie odinstalowuj niczego, być może jest to kwestia ustawienia pewnych parametrów w GRUB i wszystko będzie działać prawidłowo (to znaczy Puppy się uruchomi).

Przy okazji, jeśli zależy Ci na minimalnym obciążeniu zasobów komputera, MX (i programy takie jak np. Firefox) można w dużym stopniu dostosować tak, żeby obciążenie było minimalne, a dostęp do narzędzi i programów duża. Dostosować, to znaczy, domyślne ustawienia MX nie zawsze i nie na każdej konfiguracji sprzętowej (mam na myśli bardzo stare/słabe komputery) będą minimalne/optymalne.

Oficjalnie MX mówi o sobie, że jest dystrybucją wagi średniej (czyli midweight). Natomiast po odpowiednim tuningu i modyfikacjach użytkownika dobrze radzi sobie na starych słabeuszach ze zużyciem zasobów zbliżonym np. do antiX.

Zawsze też możesz przetestować antiX, który również dobrze działa na niskich zasobach. Ale to tylko taka propozycja do rozważenia.

jarek_seweryn

Fibogacci bardzo dziękuję za odpowiedź. Poniżej dane:
Procesor: Intel Core 2 Duo T5450
Ilość rdzeni: 4 (Quad Core)
Taktowanie procesora:2 GHz
Pamięć: 2 GB DDR2
Systemy: 32 bit
Architektura: i386
Co do obciążenia laptopa nie jest on demonem prędkości a Puppy nie powodował szalonego wirowania wentylatora i grzania się procesora. MX jest fajny ale niestety nie wiem jak go dostosować aby to obciążenie było minimalne.

Cytat: Fibogacci w Wrzesień 18, 2020, 12:23:09 PM
Jakie opcje pokazują się, gdy wybierzesz w Grub Advanced Options for xeniulpup?

Możesz też zejść strzałkami w dół w menu GRUB wybierając pozycję xeniulpup i nacisnąć klawisz 'e' - pojawi się lista parametrów uruchamiania - jeśli byłaby możliwość zrobienia zdjęcia i wrzucenia tutaj, może mogłoby to pomóc w rozwiązaniu problemu.

Co do powyższego przetestuję po południu i dam znać ;)

Fibogacci

#7
Cytat: jarek_seweryn w Wrzesień 18, 2020, 01:41:07 PM
Fibogacci bardzo dziękuję za odpowiedź. Poniżej dane:
Procesor: Intel Core 2 Duo T5450
Ilość rdzeni: 4 (Quad Core)
Taktowanie procesora:2 GHz
Pamięć: 2 GB DDR2
Systemy: 32 bit
Architektura: i386
Co do obciążenia laptopa nie jest on demonem prędkości a Puppy nie powodował szalonego wirowania wentylatora i grzania się procesora. MX jest fajny ale niestety nie wiem jak go dostosować aby to obciążenie było minimalne.

Jeśli dobrze szukałem, to Intel Core 2 Duo T5450 to procesor dwurdzeniowy (i dwuwątkowy) po 1,667 GHz na rdzeń (https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/30787/intel-core-2-duo-processor-t5450-2m-cache-1-66-ghz-667-mhz-fsb.html) - obsługuje już 64 bit.

Chociaż sam często doradzam użycie wersji 32 bitowej systemu na starszych komputerach, nawet jeśli procesor teoretycznie jest 64 bitowy, szczególnie jeśli pamięci jest mniej.

Tak czy inaczej, jeśli to jest 2 x 1,667 GHz i 2 GB RAM to już coś jest i z MX można spokojnie działać w różnych tematach.

-- Na marginesie --

Jeśli dopiero uczysz się Linuksa, to też w mojej opinii będzie to dla Ciebie dobra dystrybucja do nauki. Każdy z nas się czegoś uczy, ja zacząłem od niedawna naukę programowania w Pythonie i korzystając z MX Linuksa mam do dyspozycji wiele narzędzi, które w tej nauce się przydają i w nim działają.

Tak więc jako baza do nauki różnych rzeczy ta dystrybucja może okazać się przydatna, szczególnie, że jest uniwersalna w tym sensie, że w dużej ilości przypadków powinno dać się ją uruchomić zarówno na starszych jak i na nowszych komputerach. Lub też można się uczyć korzystając tylko z Live USB czyli z pendriva z możliwością zapisywania danych.

Wiele innych nowoczesnych dystrybucji uruchamia się jedynie na nowszych, albo niezbyt starych komputerach. A nawet jeśli już uruchomi się na starych, to nie znaczy, że można na nich jako tako działać. Jednocześnie wiele nowoczesnych dystrybucji od niedawna ma tylko wersje 64 bitowe swoich systemów i nie wspiera już 32 bitowych komputerów.

---------------------

Zakładam, że masz w tej chwili MX 19.2 32 bit (wersję standardową czyli z Xfce), to kroki, które ja bym wykonał, aby przyspieszyć system:

1. Na początek sprawdź, jakie jest zużycie pamięci tuż po uruchomieniu systemu MX. Najszybciej zrobisz to korzystając z terminala. Terminal uruchomisz szybko skrótem F4 (wysunie się z góry ekranu, F11 przełącza na pełny ekran).

Wpisując w terminalu dwie komendy, najpierw:

$ free -h

Pojawi się informacja o zużyciu pamięci, przykładowo:
             total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:          3,8Gi       1,7Gi       931Mi       236Mi       1,2Gi       1,6Gi
Swap:         1,9Gi       6,0Mi       1,9Gi

Wiersz Mem i kolumna Used to informacja o aktualnie zajmowanej pamięci.

Wpisując w terminalu:

$ htop

Pojawi się monitor systemu, z różnymi informacjami między innymi o zajętości pamięci (możesz w nim np. zobaczyć ile pamięci i mocy procesora w danej chwili zużywa dany program np. Firefox). Ja bez tego narzędzia nie mogę się obyć i jest to mój podstawowy i najczęściej chyba przez mnie używany program w komputerze na co dzień. Polecam go poznać, bo warto.

2. W MX Linux od kilku miesięcy jest dostępna specjalnie dostosowana przez deweloperów MX wersja menedżera okien Fluxbox (MX Fluxbox). Jest od razu domyślnie w systemie, tak więc wystarczy się wylogować, w górnej części ekranu wybrać Fluxbox, a następnie zalogować się. Może być konieczne uruchomienie wcześniej z menu narzędzia konfiguracyjnego MX Fluxbox.

W każdym razie, dzięki dostosowaniu jest wiele różnych ułatwień w porównaniu do tradycyjnego menedżera okien Fluxbox, menu i ustawienia są też przetłumaczone na polski, więc z tym również nie powinno być problemu.

Fluxbox powinien zużywać mniej zasobów, niż Xfce.

Jeśli będziesz zainteresowany używaniem Fluxboksa w MX, to tutaj na facebookej stronie w komentarzu jest obszerna opinia/recenzja polskiego użytkownika MX korzystającego z najnowszego Fluxboksa - opisuje tam, jakie funkcje pojawiły się w najnowszej wersji i dlaczego uważa, że nowe narzędzia są ok: https://www.facebook.com/mxlinuxpl/posts/611444066186509 Screeny w tym poście to są właśnie screeny pulpitu z MX Fluxboksa tego użytkownika.

3. Ja często tak robię i też często zalecam doinstalowanie i uruchamianie systemu z kernelem od antiX 4.9.221. Zauważyłem, że całość może działać sprawniej i zużywać mniej zasobów. Kernel (ten i dowolny inny, w zależności od potrzeb) zainstalujesz dwoma kliknięciami narzędziem MX Instalator pakietów, karta Popularne Aplikacje, kategoria Kernels. Zaznaczasz kernel do instalacji i w prawym dolnym rogu potwierdzasz klikając na Zainstaluj.

Po ponownym uruchomieniu MX domyślnie uruchomi się z nową wersją kernela, a te wcześniejsze wersje (domyślny lub każdy inny do wyboru w systemie) pojawią się jako pozycja w GRUB w części Advanced options for MX 19.2 (to w przypadku gdyby ta nowo zainstalowana wersja kernela z jakichś powodów nie chciała się uruchomić - wtedy wybiera się uruchamianie z tego menu).

4. Warto 'odchudzić' Firefoksa to znaczy powyłączać różne funkcje i telemetrię oraz poustawiać tak, aby zużywał jak najmniej zasobów oraz doinstalować wtyczki blokujące reklamy. Tu na Forum gdzieś już był chyba taki wątek, jak to zrobić, a jak nie znajdziesz, to gdzieś poszukam czy to linka czy to info. W każdym razie odchudzony Firefoks potrafi działać nawet na komputerze z 512 MB RAM - to znaczy da się przeglądać strony (oczywiście nie otwierając na raz (zbyt) wielu kart).

5. Do oglądania YouTube także lepiej korzystać z alternatywnych metod, niż oglądanie w przeglądarce (chociaż przy 2 x 1,667 GHz i 2 GB RAM to już i w przeglądarce powinno się dać w miarę (nie napiszę 'komfortowo', bo różne są definicje komfortu), szczególnie odchudzonej).

Z takich alternatywnych metod to np. program QMPlay2 (ma w sobie wyszukiwarkę filmów na YouTube i od razu je odtwarza, można wybrać rozdzielczość oglądanego filmu np. 480p czy 720p itp.) albo korzystanie z programu do odtwarzania filmów mpv (w Firefoksie można doinstalować dodatek, który uruchamia dany film np. z YouTube od razu w mpv).

(Przy okazji, program QMPlay2 pozwala łatwo pobierać filmy z YouTube na komputer, np. w celu archiwizacji czy do późniejszego oglądania już bez korzystania z Internetu, albo pobierać tylko audio czyli np. muzykę, zapisując do formatu mp3 lub ogg. Na bardzo słabych komputerach wideo odtwarzane lokalnie/z dysku może działać płynniej niż odtwarzane z Internetu.)

Generalnie, jest wiele tricków pozwalających używać Linuksa na starych i słabych komputerach. W moim przypadku znam tricki związane z MX Linuksem i antiXem - bo tylko ich używam na co dzień.

W zasadzie dzisiaj mija dokładnie 3 lata odkąd znalazłem/odkryłem i zacząłem używać MX Linuksa i od tego czasu czyli wrzesień 2017 używam wyłącznie MXa (i antiXa) na swoich komputerach.

Mam w rodzinie laptopa ASUS z Celeronem 1,7 GHz i 1 GB RAM z MX 19.2 32 bit i Xfce, który jest używany na co dzień głównie do przeglądania Internetu, poczty, używa go starsza osoba. QMPlay2 na tym kompie też dobrze sobie radzi z YouTube (filmy w 720p).

Tak więc przy parametrach Twojego komputera powinno być tym bardziej ok.

pavbaranov

Hmm... @jarek_seweryn - coś mi tu nie "papu". Piszesz:
1. zainstalowałeś xenialpup na /dev/sda1
2. następnie zainstalowałeś MX na... /dev/sda1
3. z załączonych screenów - masz coś absolutnie malutkiego na /dev/sda1, a xenialpup usiłuje się znaleźć na /dev/sda6
Jeśli zainstalowałeś Puppy na /dev/sda1, a następnie na tej samej partycji MX, to nic dziwnego, że Puppy nie może wystartować, albowiem został stamtąd usunięty (instalacja MX na tej samej partycji, na której był Puppy po prostu go wykasowała). Wprawdzie nie rozumiem GRUBego, który w tej konfiguracji próbuje uruchomić go z /dev/sda6, ale nie ma to znaczenia, albowiem jego po prostu nie ma (także tam). Chcąc mieć Xenialpup musisz go zatem po prostu ponownie wgrać na dowolną partycję (być może utworzyć ją dla niego). Innej drogi nie widzę.

jarek_seweryn

pavbaranov no właśnie na tej małej partycji stał pierwotnie Xenialpup. Dlaczego podczas instalacji MX się to pozmieniało... nie wiem

Cytat: Fibogacci w Wrzesień 18, 2020, 02:57:59 PM
Generalnie, jest wiele tricków pozwalających używać Linuksa na starych i słabych komputerach. W moim przypadku znam tricki związane z MX Linuksem i antiXem - bo tylko ich używam na co dzień.
Czy zdradzisz parę tricków...?
Poniżej załączam screen z Grub Advanced Options for Xeniulpup


Fibogacci

#10
Cytat: jarek_seweryn w Wrzesień 18, 2020, 10:10:39 PM
pavbaranov no właśnie na tej małej partycji stał pierwotnie Xenialpup. Dlaczego podczas instalacji MX się to pozmieniało... nie wiem

Cytat: Fibogacci w Wrzesień 18, 2020, 02:57:59 PM
Generalnie, jest wiele tricków pozwalających używać Linuksa na starych i słabych komputerach. W moim przypadku znam tricki związane z MX Linuksem i antiXem - bo tylko ich używam na co dzień.
Czy zdradzisz parę tricków...?

Właśnie powyżej w tych pięciu punktach wymieniłem różne porady, z których ja korzystam w MX Linux i antiX, aby obniżyć wymagania systemu na zużycie zasobów.

Takie nazwijmy to tricki dostępne w MX/antiX to też jeszcze np. gdy korzysta się wyłącznie z konsoli/terminala, w antiX/MX dostępne są specjalne narzędzia ułatwiające zarządzanie systemem i instalację pakietów tylko i wyłącznie z poziomu terminala, są to odpowiednio: antiX-cli-cc i cli-aptiX.

W MX domyślnie dostępny jest cli-aptiX, natomiast można sobie przenieść z antiX ten skrypt do MXa i z niego korzystać (poniżej na screenach moja przeróbka mx-cli-cc oraz dostępny w MX cli-aptiX):


 



 


Jak się to robi w innych systemach - pewnie podobnie - dostosowanie Firefoksa, lżejsze środowiska, a każda dystrybucja zapewne ma własne sposoby na ograniczanie zużycia zasobów - mam przynajmniej taką nadzieję, że tak jest ;)

Co do screena GRUB, wygląda na to, że wpis kieruje do partycji sda1 czyli prawidłowo tam gdzie znajduje się Puppy, ze screena w Twoim pierwszym poście też wygląda, jakby Puppy zaczynał się ładować (to nie jest ekran MXa), natomiast jakiś błąd pojawia mu się w związku z tym, że wykrywa na pozostałych partycjach MXa, a raczej coś wykrywa i być może nie wie, co z tym zrobić (być może zakłóca mu działanie fakt, że na sda6 jest /home dla MX?).

Jeśli na MX nie masz jeszcze wiele zmian powprowadzanych, ani żadnych ważnych rzeczy, a jesteś ciekawy świata i bardzo chcesz mieć Puppy, to  być może dla testu i eksperymentu mógłbyś odinstalować MX (czyli usunąć partycje z MX najbardziej praktyczna rzecz - natomiast pytanie, jaki był układ partycji przed instalacją MX - czy tylko sda1 z Puppy o rozmiarze 9,61 GB, a reszta dysku pusta, czy był jakiś SWAP?) i zobaczyć, czy Puppy się załaduje normalnie. Nie ma gwarancji, że wszystko będzie działać jak przed instalacją MX (GRUB pozostanie ten sam), ale może się okazać, że będzie działać. Nie wiem, czy w Puppy jest jakaś opcja/program do naprawy GRUB - nigdy Puppy nie używałem. Być może jest (po uruchomieniu Puppy z Live USB).

Nie wiem też, czy jest możliwe mieć równocześnie na dysku i Puppy i MX Linuksa - przynajmniej w takiej konfiguracji, jak to jest obecnie.

Jak to w Linuksie, zrobisz, jak będziesz uważał, bo wybór należy do Ciebie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum