Fibogacci bardzo dziękuję za odpowiedź. Poniżej dane:
Procesor: Intel Core 2 Duo T5450
Ilość rdzeni: 4 (Quad Core)
Taktowanie procesora:2 GHz
Pamięć: 2 GB DDR2
Systemy: 32 bit
Architektura: i386
Co do obciążenia laptopa nie jest on demonem prędkości a Puppy nie powodował szalonego wirowania wentylatora i grzania się procesora. MX jest fajny ale niestety nie wiem jak go dostosować aby to obciążenie było minimalne.
Jeśli dobrze szukałem, to Intel Core 2 Duo T5450 to procesor dwurdzeniowy (i dwuwątkowy) po 1,667 GHz na rdzeń (
https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/30787/intel-core-2-duo-processor-t5450-2m-cache-1-66-ghz-667-mhz-fsb.html
) - obsługuje już 64 bit.
Chociaż sam często doradzam użycie wersji 32 bitowej systemu na starszych komputerach, nawet jeśli procesor teoretycznie jest 64 bitowy, szczególnie jeśli pamięci jest mniej.
Tak czy inaczej, jeśli to jest 2 x 1,667 GHz i 2 GB RAM to już coś jest i z MX można spokojnie działać w różnych tematach.
-- Na marginesie --
Jeśli dopiero uczysz się Linuksa, to też w mojej opinii będzie to dla Ciebie dobra dystrybucja do nauki. Każdy z nas się czegoś uczy, ja zacząłem od niedawna naukę programowania w Pythonie i korzystając z MX Linuksa mam do dyspozycji wiele narzędzi, które w tej nauce się przydają i w nim działają.
Tak więc jako baza do nauki różnych rzeczy ta dystrybucja może okazać się przydatna, szczególnie, że jest uniwersalna w tym sensie, że w dużej ilości przypadków powinno dać się ją uruchomić zarówno na starszych jak i na nowszych komputerach. Lub też można się uczyć korzystając tylko z Live USB czyli z pendriva z możliwością zapisywania danych.
Wiele innych nowoczesnych dystrybucji uruchamia się jedynie na nowszych, albo niezbyt starych komputerach. A nawet jeśli już uruchomi się na starych, to nie znaczy, że można na nich jako tako działać. Jednocześnie wiele nowoczesnych dystrybucji od niedawna ma tylko wersje 64 bitowe swoich systemów i nie wspiera już 32 bitowych komputerów.
---------------------
Zakładam, że masz w tej chwili MX 19.2 32 bit (wersję standardową czyli z Xfce), to kroki, które ja bym wykonał, aby przyspieszyć system:
1. Na początek sprawdź, jakie jest zużycie pamięci tuż po uruchomieniu systemu MX. Najszybciej zrobisz to korzystając z terminala. Terminal uruchomisz szybko skrótem F4 (wysunie się z góry ekranu, F11 przełącza na pełny ekran).
Wpisując w terminalu dwie komendy, najpierw:
$ free -h
Pojawi się informacja o zużyciu pamięci, przykładowo:
total used free shared buff/cache available
Mem: 3,8Gi 1,7Gi 931Mi 236Mi 1,2Gi 1,6Gi
Swap: 1,9Gi 6,0Mi 1,9Gi
Wiersz Mem i kolumna Used to informacja o aktualnie zajmowanej pamięci.
Wpisując w terminalu:
$ htop
Pojawi się monitor systemu, z różnymi informacjami między innymi o zajętości pamięci (możesz w nim np. zobaczyć ile pamięci i mocy procesora w danej chwili zużywa dany program np. Firefox). Ja bez tego narzędzia nie mogę się obyć i jest to mój podstawowy i najczęściej chyba przez mnie używany program w komputerze na co dzień. Polecam go poznać, bo warto.
2. W MX Linux od kilku miesięcy jest dostępna specjalnie dostosowana przez deweloperów MX wersja menedżera okien Fluxbox (MX Fluxbox). Jest od razu domyślnie w systemie, tak więc wystarczy się wylogować, w górnej części ekranu wybrać Fluxbox, a następnie zalogować się. Może być konieczne uruchomienie wcześniej z menu narzędzia konfiguracyjnego MX Fluxbox.
W każdym razie, dzięki dostosowaniu jest wiele różnych ułatwień w porównaniu do tradycyjnego menedżera okien Fluxbox, menu i ustawienia są też przetłumaczone na polski, więc z tym również nie powinno być problemu.
Fluxbox powinien zużywać mniej zasobów, niż Xfce.
Jeśli będziesz zainteresowany używaniem Fluxboksa w MX, to tutaj na facebookej stronie w komentarzu jest obszerna opinia/recenzja polskiego użytkownika MX korzystającego z najnowszego Fluxboksa - opisuje tam, jakie funkcje pojawiły się w najnowszej wersji i dlaczego uważa, że nowe narzędzia są ok:
https://www.facebook.com/mxlinuxpl/posts/611444066186509
Screeny w tym poście to są właśnie screeny pulpitu z MX Fluxboksa tego użytkownika.
3. Ja często tak robię i też często zalecam doinstalowanie i uruchamianie systemu z kernelem od antiX 4.9.221. Zauważyłem, że całość może działać sprawniej i zużywać mniej zasobów. Kernel (ten i dowolny inny, w zależności od potrzeb) zainstalujesz dwoma kliknięciami narzędziem MX Instalator pakietów, karta Popularne Aplikacje, kategoria Kernels. Zaznaczasz kernel do instalacji i w prawym dolnym rogu potwierdzasz klikając na Zainstaluj.
Po ponownym uruchomieniu MX domyślnie uruchomi się z nową wersją kernela, a te wcześniejsze wersje (domyślny lub każdy inny do wyboru w systemie) pojawią się jako pozycja w GRUB w części Advanced options for MX 19.2 (to w przypadku gdyby ta nowo zainstalowana wersja kernela z jakichś powodów nie chciała się uruchomić - wtedy wybiera się uruchamianie z tego menu).
4. Warto 'odchudzić' Firefoksa to znaczy powyłączać różne funkcje i telemetrię oraz poustawiać tak, aby zużywał jak najmniej zasobów oraz doinstalować wtyczki blokujące reklamy. Tu na Forum gdzieś już był chyba taki wątek, jak to zrobić, a jak nie znajdziesz, to gdzieś poszukam czy to linka czy to info. W każdym razie odchudzony Firefoks potrafi działać nawet na komputerze z 512 MB RAM - to znaczy da się przeglądać strony (oczywiście nie otwierając na raz (zbyt) wielu kart).
5. Do oglądania YouTube także lepiej korzystać z alternatywnych metod, niż oglądanie w przeglądarce (chociaż przy 2 x 1,667 GHz i 2 GB RAM to już i w przeglądarce powinno się dać w miarę (nie napiszę 'komfortowo', bo różne są definicje komfortu), szczególnie odchudzonej).
Z takich alternatywnych metod to np. program QMPlay2 (ma w sobie wyszukiwarkę filmów na YouTube i od razu je odtwarza, można wybrać rozdzielczość oglądanego filmu np. 480p czy 720p itp.) albo korzystanie z programu do odtwarzania filmów mpv (w Firefoksie można doinstalować dodatek, który uruchamia dany film np. z YouTube od razu w mpv).
(Przy okazji, program QMPlay2 pozwala łatwo pobierać filmy z YouTube na komputer, np. w celu archiwizacji czy do późniejszego oglądania już bez korzystania z Internetu, albo pobierać tylko audio czyli np. muzykę, zapisując do formatu mp3 lub ogg. Na bardzo słabych komputerach wideo odtwarzane lokalnie/z dysku może działać płynniej niż odtwarzane z Internetu.)
Generalnie, jest wiele tricków pozwalających używać Linuksa na starych i słabych komputerach. W moim przypadku znam tricki związane z MX Linuksem i antiXem - bo tylko ich używam na co dzień.
W zasadzie dzisiaj mija dokładnie 3 lata odkąd znalazłem/odkryłem i zacząłem używać MX Linuksa i od tego czasu czyli wrzesień 2017 używam wyłącznie MXa (i antiXa) na swoich komputerach.
Mam w rodzinie laptopa ASUS z Celeronem 1,7 GHz i 1 GB RAM z MX 19.2 32 bit i Xfce, który jest używany na co dzień głównie do przeglądania Internetu, poczty, używa go starsza osoba. QMPlay2 na tym kompie też dobrze sobie radzi z YouTube (filmy w 720p).
Tak więc przy parametrach Twojego komputera powinno być tym bardziej ok.