Oprogramowanie > Bezpieczeństwo

Skopiowanie/klonowanie dysku (LVM+Luks+partycje) na świeży dysk

(1/2) > >>

shinjii:
Witajcie,

Mam dysk z Fedorą 32 + lvm + LUKS (chyba v2?) który przedstawia się następująco:

--- Kod: ---NAME                                            MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE  MOUNTPOINT
sda                                               8:0    0 223,6G  0 disk 
├─sda1                                            8:1    0     1G  0 part  /boot
└─sda2                                            8:2    0 222,6G  0 part 
  ├─fedora_x-root                      253:0    0  58,7G  0 lvm   
  │ └─luks-1d234551-0e74-47d5-a8d3-f74da2edbb46 253:2    0  58,7G  0 crypt /
  ├─fedora_x-swap                      253:1    0   7,6G  0 lvm   [SWAP]
  └─fedora_x-home                      253:3    0 156,3G  0 lvm   
    └─luks-790dcb17-b5a5-4eb7-9fff-0d3e70cfcaa7 253:4    0 156,3G  0 crypt /home
--- Koniec kodu ---

Chciałbym sklonować cały system + dane (czyli cały dysk) na nowy dysk, większy (500gb) bez instalacji na nowo systemu... teraz pytanie - Jak to zrobić? przez to, że mam partycje i LVM+LUKS?
Znalazłem milion tutoriali ale generalnie wszystkie ograniczają się do CAŁEGO SZYFROWANEGO dysku bez podziału na partycje... gdy skopiowałem dysk metodą "DD" z tego tutorialu -
--- Kod ---https://jotbe.io/blog/2019/03/how-to-clone-a-luks-encrypted-hhd-to-a-larger-ssd/
--- Koniec kodu ---
to niby wszystko się zrobiło git ale niestety UUID itd. zostały stare i nie bardzo wiem jak je podmienić pod nowy dysk i przez to też partycja nie chciała się poszerzyć do tych 500gb (w programie gparted), bo wyskakiwał błąd, że LVM jest przypisany do starego dysku (UUID) - generalnie to znalazłem w dokumentacji LUKS/LVM, że nie warto tak kopiować dysku i należałoby to jakoś inaczej zrobić - odszyfrować stary, skopiować dane, zaszyfrować nowy... tylko nie bardzo wiem jak to zrobić ;)

Ma ktoś w tym doświadczenie? Boję się, że coś namotam i zepsuję ;)

EDIT: Dodam, że kopiując dysk z powyższego linku nawet się zaczął uruchamiać, było ładowanie fedory ale stanęło właśnie na szukaniu poprawnych ścieżek (nie mogło nic chyba znaleźć i ciągle się kręciło kółko), czyli zgaduję, że wina tego UUID itd.

EDIT 2: W sumie pytanie czy da się usunąć szyfrowanie na tym dysku i po prostu potem skopiować cały dysk bez szyfrowania? Stwierdzam, że mi to niepotrzebne aż tak bardzo, a jak będzie to sobie machnę jakiegoś veracrypta ;)

pavbaranov:
Spróbowałbym tak:
1. Odpalić w trybie liveiso
2. Dysk musi być widoczny dla systemu - wydać polecenie:

--- Kod: ---ls -l /dev/disk/by-uuid/
--- Koniec kodu ---
Otrzymasz wszystkie swoje dyski/partycje tak, jak je widzi system z "nowymi" UUID.
3. Odpowiednie UUID skopiować, dokonać edycji /etc/fstab i GRUBa (na dysku), czy co tam masz jako bootloader i odpowiednio podmienić (w GRUBie, jedynie, jeśli coś się odnosi).
Po restarcie winno być ok.
Powinna też zaistnieć sztuczka w postaci:
1. Odpalić liveiso
2. Dokonać edycji /etc/fstab (na dysku) i podmienić odpowiednie UUID na /dev/sdaX
Być może potrzebny będzie chroot systemu.

shinjii:

--- Cytat: pavbaranov w Wrzesień 16, 2020, 04:38:52 pm ---Spróbowałbym tak:
1. Odpalić w trybie liveiso
2. Dysk musi być widoczny dla systemu - wydać polecenie:

--- Kod: ---ls -l /dev/disk/by-uuid/
--- Koniec kodu ---
Otrzymasz wszystkie swoje dyski/partycje tak, jak je widzi system z "nowymi" UUID.
3. Odpowiednie UUID skopiować, dokonać edycji /etc/fstab i GRUBa (na dysku), czy co tam masz jako bootloader i odpowiednio podmienić (w GRUBie, jedynie, jeśli coś się odnosi).
Po restarcie winno być ok.
Powinna też zaistnieć sztuczka w postaci:
1. Odpalić liveiso
2. Dokonać edycji /etc/fstab (na dysku) i podmienić odpowiednie UUID na /dev/sdaX
Być może potrzebny będzie chroot systemu.

--- Koniec cytatu ---

No tak, tak, wiadomo, że na LIVE USB, tak też robiłem :) - Tylko pytanie czy przy powyższej metodzie kopiowania CAŁEGO DYSKU którą wykonałem te partycje też są git skopiowane? Bo szczerze mówiąc przy komendzie "lsblk" ich nie widziałem, było po prostu SDA1 i SDA2, a w tym dysku, który działa jest załóżmy SDB1 i SDB2 (i tutaj lista jeszcze tych 3 partycji, podobnie jak w 1 poście)

pavbaranov:
dd przenosi coś 1:1
lsblk nie pokaże Ci niczego innego jak tylko urządzenia blokowe, czyli owe sdX. Powinien pokazać nawet niezamontowane urządzenia, przy czym - o ile pamiętam - jeśli wykonasz to z liveusb, to jego urządzenie będzie widziane jako sda, a dysk komputera jako sdb

shinjii:

--- Cytat: pavbaranov w Wrzesień 16, 2020, 08:26:07 pm ---dd przenosi coś 1:1
lsblk nie pokaże Ci niczego innego jak tylko urządzenia blokowe, czyli owe sdX. Powinien pokazać nawet niezamontowane urządzenia, przy czym - o ile pamiętam - jeśli wykonasz to z liveusb, to jego urządzenie będzie widziane jako sda, a dysk komputera jako sdb

--- Koniec cytatu ---

Hmmm...ale w gparted na tym nowym dysku też nie widziałem tych podziałów na partycje/nazw woluminów logicznych czy cuś - w sensie no różni się to w porównaniu z tym oryginalnym dyskiem.
Czytając milion stron na necie obawiam się, że najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu na nowym dysku i potem przekopiowanie wszystkich danych (pomijając jakieś tam newralgiczne foldery) komendą RSYNC ech  :(

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej