Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Manjaro przy cięciu dysku spod Windows pada...

Zaczęty przez manecki, Wrzesień 28, 2020, 03:16:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

manecki

Już chyba z 50 raz mi się tak stało i nie wiem co jest nie tak!
Na dysku jest tak:

500MB FAT32
60GB NTFS WINDOWS
60GB NTFS DYSK
60GB EXT4 MANJARO

Grub siedzi niby na ext4 a partycja /BOOT/EFI dla Manjaro to wiadomo że FAT32...
Wszystko jest ok.
Odpalam sobie pod Windowsem MINITOOL PARTITION WIZARD i nie tykając partycji EXT4 ucinam sobie te 60GB z Windowsem.
System restartuje mi się, jest ok, MINITOOL bootuje ... i zaczyna się ciachanie dysku i przenoszenie danych. Całość 100% ok....
System resetuje się i odpala PRAWIDŁOWO!
Mam menu rozruchowe GRUB i mam do wyboru WINDOWS lub Majjaro!  Odpalam sobie Windows i jest cacy!
Ponownie włączam MINITOOL, widzę już czyste miejsce za miejscem które wycinałem sobie z partycji NTFS, tworzę tam np. kolejną partycję NTFS.
No niby cacy!
Resetuję kompa i ...
wujjjj po robocie!

RESCUE MODE... się kłania
zatem jadę:
ls
i wyświetla mi listę partycji, szukam sobie zatem czegoś ze znanym systemem plików (wszystkie inne partycje świecą mi UNKNOWN FILE SYSTEM), w końcu znajduję sobie EXT4.
No dobra... mając już EXT4 robię to:

SET BOOT=(hd0,gpt4)
SET PREFIX=(hd0,gpt4)/boot/grub
insmod normal
noraml

no i startuje mi menu rozruchowe GRUB.
Wybieram sobie Manjaro, system startuje normalnie.
Odpalam terminal i ...
własnie...
co dalej?

Wyczytałem że muszę upchać gruba tam gdzie był pierwotnie, czyli u mnie zawsze na /dev/sda
więc robię:
sudo install-grub /dev/sda

Zgłasza że błedów zero, że cacy...
zatem dalej update grubego + reboot

No i co jest nie tak że system znowu stoi na RESCUE MODE?
Czasami coś mu odpierniczy i dziwna rzecz się staje!
Wcześniej, wyżej miałem EXT4 na (hd0,gpt4)
Tym razem mam na (hd1,gpt4)

Kuśka!
Czemu to się przestawiło??

Wiem że w terminalu mieszam i ta cała instalacja grubego na /dev/sda  nic nie daje.

Pytanie brzmi:

jak wydobyć UUID partycji i jak instalować grubego pod UID partycji a nie nazwę typowo /dev/sdaXXX  ??

pavbaranov

Np.:
ls -l /dev/disk/by-uuid/
lub:
lsblk -dno /dev/sdaNUMER
za NUMER cyferka z partycją.
TIP: Tego typu pytania od lat mają odpowiedzi: https://wiki.archlinux.org/index.php/Persistent_block_device_naming#by-uuid

Zobacz najnowsze wiadomości na forum