Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

NAS4FREE - pomoc w rozwiązaniu problemu ( odpłatna )

Zaczęty przez Kreo, Sierpień 20, 2020, 12:27:08 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kreo

Witam, szukam osoby która zna NAS4FREE . Pacjent ma 3 dyski w raid 0 problem jest taki że podczas odpalania cały czas restart robi. Chętnych zapraszam do kontaktu. nie chcę nic za darmo, zapłacę za pomoc. Z góry dzięki!

microsofter

próbowałeś na forum NAS4Free? jest bardzo aktywne i przyjazne
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Kreo

#2
recepta jest problem polega na tym ze język linuxa jest mi obcy i błądzę po nim :) POTRZEBUJE OSOBY KTÓRA POMOŻE. Oczywiście nie za darmo :)

microsofter

#3
Akurat NAS4Free nie ma nic wspólnego z Linuksem.
Chciałbym pomóc nawet nieodpłatnie, lecz nie jestem w stanie. Ogarnięcie NAS4Free stawiam sobie za obowiązek. Niestety, ten punkt rozkładu jazdy jest dopiero przede mną.

Jeśli oficjalne forum nie okazało się pomocne, najlepiej wyczyść wszystkie dyski i wgraj N4F od nowa. Skoro masz RAID-0, i to z trzech dysków, wnioskuję, że nie trzymałeś tam żadnych ważnych danych.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Kreo

Problem właśnie polega na tym że są tam ważne dane i musze je odzyskać wiem wiem Raid0 długa historia nieche sie tłumaczyć ale to też jest na zasadzie że chce komuś pomoc kto niema wogole pojecia... zobacz co na forum mi napisali:
do you have saved config.xml?.

if not:
1- download latest xigmaNAS and install on a new USB, for an embeded install : https://sourceforge.net/projects/xigman ... z/download is a good start point.

PD: To install on a new USB boot device I use RUFUS: https://rufus.ie/

2 - boot from this liveUSB

use option x to open a shell and copy /cf/conf/config.xml to a safe place ( you need to know what are your actual and older boot devices eg: one can be ada0 and other ada1, please use google to finf howto.

3 - once you have the file config.xml saved in a safe place, use option 9 to do a fresh install from the liveUSB to your definitive boot device ( other USB or a cheal SSD), and do a fresh install (you can do a embeded install (recomended) or other type of install acording your needs, please read forum to choose the better election.

when install is done, reboot, and detach liveUSB so you can boot from the new boot devide.

once booting sucessfully, restore fron webGUI your previosly saved config, your NAS reboot, and on the new restart you can see all your data disk and shares, and thats all.

microsofter

#5
Widać pisał to ktoś, kto zna ten NAS i z pewnością napisał to dobrze. Czytałem dokumentację N4F i sporo siedziałem też na forum. Z tego co pamiętam, faktycznie N4F zapisuje całą konfigurację w jednym pliku XML. Potrzebujesz odzyskać ten plik ze swojego NASa.

Możesz spróbować podpiąć dysk z N4F do FreeBSD, aby odzyskać config.xml (GNU generalnie nie obsługuje UFS/ZFS, dlatego FreeBSD). Następnie wykonujesz świeżą instalację N4F, wgrywasz swój config i N4F powinien zobaczyć twoją macierz.

Na czas instalacji systemu, odpiąłbym wszystkie dyski oprócz systemowego. Tylko pamiętaj, żeby później podłączyć je identycznie, jak były. Zrób dokładnie tak, jak ci napisali, a powinno udać się. Oczywiście użyj instalatora takiego typu, jak miałeś wcześniej (pełny/embedded).
Powodzenia.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Kreo

Problem polega na tym ze zrobilem juz USB z bootowałem i stoje w miejscu bo niewiem jak się poruszać po konsoli aby wyciągnąć ten plik :(

microsofter

To znaczy, nie znasz poleceń unixowych? Najpierw musisz podmontować partycję z twoim starym NAS4Free. Poleceniem mkdir tworzysz katalog, w którym ją podmontujesz, np. mkdir /n4f. Potem montujesz poleceniem mount, np. mount /dev/ada1 /n4f. Nie wiem, jaka będzie nazwa twojej partycji, bo każda dystrybucja Unixa ma inną konwencję. FreeBSD/NAS4Free chyba mają /dev/ada0 ada1 ada2 itd. Tak mi świta, tylko 1 dzień bawiłem się kiedyś FreeBSD. (Generalnie siedzę lekko w Solarisie i OpenServerze.) Potem używasz cp, aby skopiować plik. Najprościej, najpierw wchodzisz do katalogu, gdzie chcesz skopiować plik (komenda cd), a potem wpisujesz cp /n4f/cf/conf/config.xml.

Większość poleceń Unix ma inną niż Windows i DOS, ale działają w podobny sposób. Poćwicz sobie trochę. Tylko nie na komputerze z danymi, które chcesz odzyskać.

Dopilnuj, aby pracować na tej samej wersji N4F, która była zainstalowana wcześniej. Odzyskiwanie danych to nie pora na eksperymenty, co, ze starą macierzą, zrobi nowa wersja.

Kurczę, sam zainstalowałbym N4F i to rozkminił, ale muszę szykować się do pracy ...
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Kreo

Hej jest opcja abyśmy pogadali przez telefon ? Oczywiście nie już dziś :D

Kreo

#9
Cytat: Kreo w Sierpień 26, 2020, 09:54:02 PM
Hej jest opcja abyśmy pogadali przez telefon ? Oczywiście nie już dziś :D

udało mi się uruchomić stary USB z systemem co się restartuje może coś to na kierunkuje :

https://ibb.co/FXtn7L4
https://ibb.co/LnbfRk8
https://ibb.co/vsZZsfH
https://ibb.co/nnwp774
https://ibb.co/sySNrcm
https://ibb.co/GvQHkNR
https://ibb.co/GcccNQK

microsofter

Wspaniale!! A czy masz dostęp do danych ze swojego RAID? Jeśli tak, zalecam wykopiować gdzieś wszystko co ważne, podociskać kable (w razie potrzeby wymienić przewody SATA) i zapuścić długi test SMART dla każdego z dysków, po jednym na raz.

Jeśli nie możesz dostać się do danych, to sprawdź, czy twój wolumin w ogóle jest zamontowany (polecenie mount bez argumentów). I tutaj, jako osoba (jeszcze) nie używająca NAS4Free, muszę wyłączyć się z tematu i odesłać cię do oficjalnego forum. Opiszesz tam wszystko, chłopaki z pewnością poradzą ci konkretnie, co dalej robić. Tu, jak widać, userzy głównie siedzą w GNU. Ja mam szersze horyzonty, lecz dopiero zaczynam przygodę z Unixem. Chęci są, czasu ciągle brakuje.
Pozdrawiam.

ps. Przemyśl sobie ten RAID-0. Na forum N4F ktoś zapytał o poradę na temat pojedynczego dysku. Jeden z programistów odpowiedział, a puenta brzmiała jakoś tak: jeśli chcesz trzymać dane na pojedynczym dysku, to znaczy, że nie mają one dla ciebie znaczenia i możesz je sam skasować już teraz. Podpisuję się pod tym obydwiema rękami. Używam programowego RAID-5 od czasów Win NT4, już kiedyś uratował mnie. Nigdy nie wrócę do nieredundantnej konfiguracji dysków.
Przy RAID-0 jest jeszcze gorzej, niż przy jednym dysku. Wprawdzie zyskujesz na wydajności, ale nie przy NASie, gdzie wąskim gardłem jest LAN. No chyba, że masz szybkie połączenie 1 GBit/s i stare, powolne dyski.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Kreo

Tak jak wysłałem ci zdjęcia udało mi sie wybrać z listy 5. Escape to loader prompt i znów dalej nic niewiem faktycznie jedyne co zauważyłem to nie restartuje się jak przy normalnym uruchamianiu. Co do raid 0 zgadzam się w 1000% i też się podpisuje pod tym co kolega pisał ale niestety jak wspominałem to nie ja stawiałem to i to nie jak wymyslilem raid 0. Pytanie jak teraz mogę wyciągnąć te dane i czy wogole mogę. Jakich poleceń użyć aby wystartować smarta i czy to pomorze druga kwestia pisałeś o montowaniu jak to zrobić jak sprawdzić. jeśli chodzi o tamto forum napisałem i wysłałem foty narazie czekam

microsofter

Cytat: Kreo w Sierpień 27, 2020, 04:29:17 PMpisałeś o montowaniu jak to zrobić jak sprawdzić.
Gołe polecenie mount wyświetla zamontowane woluminy. Zawsze będzie co najmniej 1, ten na którym siedzi system. Aby zamontować dodatkowy, wpisujesz jego nazwę oraz katalog, gdzie ma być zamontowany (katalog musi istnieć już wcześniej).

Na przykład mount /dev/dsk/c0d1s3 /export/home zamontuje w Solarisie trzecią partycję z dysku slave na pierwszym kontrolerze, do katalogu /export/home. Od tej pory /export/home nie będzie pusty, lecz zobaczysz tam zawartość partycji (pliki i podkatalogi). Ale w Solarisie - to nie zadziała w FreeBSD i, bazującym na nim, NAS4Free, gdyż tam odwołujemy się do partycji w inny sposób, nie /dev/dsk/c0d0s0. A już kompletnie nie mam pojęcia, jak wywołać macierz RAID - tu także każde rozwiązanie ma swoje nazwy. Ponadto, myślę, że dalsze postępowanie może być odmienne w zależności, czy użyłeś UFS czy ZFS. Niestety, wkraczamy na teren, którego rozpoznania (nauki) jeszcze nie dokonałem.

CytatJakich poleceń użyć aby wystartować smarta i czy to pomorze
Czytałem, że NAS4Free albo FreeNAS miał do tego specjalną komendę. Ale nie zapuszczaj testów przed odzyskaniem danych. Jeśli któryś dysk umiera, możesz dobić go.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum