Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Grub2 w Manjaro + kilka Windowsów = dziwna lista rozruchu

Zaczęty przez manet, Sierpień 01, 2020, 11:10:36 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

manet

Wnerwia mnie sposób bootowania w Grubym. Grub2 z Manjaro Xfce x64.
Wygląda to tak iż po włączeniu komputera na liście są:

1.Linux Manjaro
2.Zaawansowane ustawienia Manjaro
3.Windows

Problem w tym że na dysku znajdują się 4 kopie Windowsa, są to osobne partycje i osobne instalacje niemające nic ze sobą wspólnego.
Tak po prostu musi być albowiem nowsze systemy Microsoftu (od 8.0 w górę) to marketingowy kicz i nie da się pracować na dziesiątkach różnych pakietów (audio, video, grafika, programowanie i inne) na jednym pseudo poczciwym szajsie zwanym windows. Krzaczy się wszystko niemiłosiernie gdy system zapchany jest wszystkim, co użytkownikowi jest potrzebne, dlatego zostały stworzone partycje i są osobne instalki Windows, osobno pod zabawę w obróbkę wideo, osobno pod audio, osobno środowiska programistyczne i tak dalej. Dzięki takiemu rozwiązaniu systemy działają bez oporu, krzaków, wad, niespodzianek nawet kilka lat. No i tak musi zostać.

W komputerze jest jeszcze linux, który został zainstalowany na końcu aby mieć łatwy dostęp do Gruba i po to, aby Grub rządził rozruchem.

Co mnie zatem wnerwia?
Ano to że po wybraniu z listy rozruchowej opcji "Windows" następuje bootowanie do bootloadera Windowsa a że jest ich kilka, pojawia się lista z wyborem systemu. Systemy zostały odpowiednio nazwane więc na liście mam kilka wpisów typu: Grafika; Video; Audio; Programowanie...

Wszystko jest niby ok do chwili kliknięcia odpowiedniego na dany czas systemu, powiedzmy wybieram AUDIO. I teraz, następuje chwilowe mielenie Windows (obracające się kółeczko), restart komputera i ponowny powrót do Gruba. Wybieram z listy opcję "WINDOWS" i dopiero teraz startuje mi system windows dla "AUDIO".
Gdy skończę robotę z AUDIO i chcę przełączyć system na np. zabawę z VIDEO, resetuję kompa, odpala mi się Grub, wybieram z listy WINDOWS, ponownie wybieram system ale tym razem VIDEO i następuje dokładnie to samo co wyżej. Mielenie kółeczkie, reset, powrót do Gruba, ponowne wybranie WINDOWS i dopiero teraz odpala mi się wersja windows przeznaczona do zabawy z VIDEO. Nie ma już listy ponownego wybrania systemu Windows.

Pytanie brzmi:
Jak to wszystko podpiąć pod Grubego (np. po przez Grub Customizera) aby wszystkie zainstalowane systemy były widoczne w Grubym tuż po uruchomieniu komputera?
Wiem że musiałbym wydobyć UIDy i inne i dokonać ręcznego wpisu, tyle że dostać się do Bootloadera w windows graniczy z cudem. Jedynie BCDconfig mi pomaga ale przenoszenie ustawień stamtąd do Grubego nic nie daje, Gruby nadal nie widzi osobnych instalacji i zawsze odpala menu rozruchowe Windowsa (czyli bootloader Windowsa).
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Zmienić GRUB na systemd-boot :) Będzie najłatwiej.
Problem jest chyba związany z Windows i to jak ten Windows masz podpięty. I tu nie wiemy nic. Z jakiegoś powodu - jak sądzę - leżącego po stronie konfiguracji bootloadera Windows GRUB nie widzi oddzielnych 4 Windowsów. Wygląda na to, że nie mają one swoich własnych bootloaderów i korzystają z jednego, wspólnego dla nich bootloadera jednego z Windowsów.
GRUB - o ile wiem - działa tak, że w przypadku tzw. dual-boot, znajduje wszystkie bootloadery dostępne na partycjach. Prawdopodobnie - w Twoim przypadku - są one dwa, a jak rozumiem chciałbyś mieć:
1. Manjaro
2. Zaawansowane ustawienia Manjaro (to akurat nie jest problemem, by zmienić)
3. Windows 1
(...)
6. Windows 4
(dla Ciebie to te AUDIO itd.)

Rozumiem, że przeładowanie GRUB nie daje nic, a GRUB-Customizer również nie jest w stanie pomóc. Zatem ktoś, kto będzie Ci mógł pomóc prawdopodobnie będzie musiał mieć więcej wiedzy o sposobie instalacji owych 4x Windows (a w zasadzie o sposobie ich bootowania). Przydałoby się pewnie również poznać jak wyglądają u Ciebie flagi partycji.

Dlaczego natomiast dopiero po restarcie uruchamia się Windows - bladego pojęcia nie wiem, ale się z czymś takim onegdaj spotkałem. Samo przyszło - samo poszło, ale na 100% to, że "samo poszło" było związane z korzystaniem (zamykaniem, bóg jeden raczy wiedzieć, a raczej pamiętać) z Windows.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum