Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

DaVinci Resolve - nie startuje

Zaczęty przez Mamut, Lipiec 31, 2020, 09:51:50 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mamut

Zastanawiam się dlaczego ten program mi nie stratuje. W Debian 64 instalacja wszystko prawidłowo
a po kliknięciu ikony programu mam tylko kręcące się kółeczko znane z windo i nic nie rusza.
A to jeden z niewielu programów co działa w linuxie.
Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

Jak sądzisz co z takim opisem możemy Ci pomóc?
W pierwszej kolejności wywołaj program z konsoli i pokaż co wypluwa.

Mamut

#2
-su: davinci: command not found

Instalka ze strony:
DaVinci_Resolve_16.2_Linux.run
Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

Także pawel: command not found :) Po co zamieszczasz nieistotne informacje. Znajdź binarkę, która to wywołuje i ją odpal. Powinieneś znaleźć ją w jakimś pliku *.desktop, który został zainstalowany wraz z aplikacją.
No i nie wywołuj tego z uprawnieniami roota (to -su: chyba to oznacza).

Mamut

#4
Znalazłem coś takiego:

2. Launch DaVinci Resolve

    You can start Resolve from the Ubuntu Dash or applications menu or
    You can start the program via command line with :

/opt/resolve/bin/resolve


https://www.thefanclub.co.za/how-to/how-install-blackmagic-design-davinci-resolve-ubuntu




Bez su -:


neutron@neutron /opt/resolve/bin/resolve
ActCCMessage Already in Table: Code= c005, Mode= 13, Level=  1, CmdKey= -1, Option= 0
ActCCMessage Already in Table: Code= c006, Mode= 13, Level=  1, CmdKey= -1, Option= 0
ActCCMessage Already in Table: Code= c007, Mode= 13, Level=  1, CmdKey= -1, Option= 0
ActCCMessage Already in Table: Code= 2282, Mode=  0, Level=  0, CmdKey= 8, Option= 0
PnlMsgActionStringAdapter Already in Table: Code= 615e, Mode=  0, Level=  0, CmdKey= -1, Option= 0
16.2 (#055) Linux/Clang
Main thread starts: B18A2180
[0x7fe7b18a2180] | Undefined            | INFO  | 2020-07-31 12:52:41,049 | --------------------------------------------------------------------------------
[0x7fe7b18a2180] | Undefined            | INFO  | 2020-07-31 12:52:41,049 | Loaded log config from /home/neutron/.local/share/DaVinciResolve/configs/log-conf.xml
[0x7fe7b18a2180] | Undefined            | INFO  | 2020-07-31 12:52:41,049 | --------------------------------------------------------------------------------
Aborted


Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

Może ten wskazany plik z logowania programu nam coś powie. Obawiam się jednak, że po prostu program ten został skompilowany na inny system niż ten, który masz. Radziłbym zwrócić się do producenta lub tam szukać jakiegoś rozwiązania, bądź choćby wskazówki na czym to chodzi.

Mamut

Logi z ResolveDebug:

[0x7fee54a3f180] | Main                 | INFO  | 2020-07-31 13:31:25,369 | Running DaVinci Resolve v16.2.0.055 (Linux/Clang)
[0x7fee54a3f180] | Main                 | INFO  | 2020-07-31 13:31:25,370 | Updating display GPU information...
OpenCL error -1001: 'Unspecified Error', GPUPropertiesUtilUnix.cpp:338.
terminate called after throwing an instance of 'ReactorGPU::GPUException'


==========[CRASH DUMP]==========
Please send this to support:

#TIME Fri Jul 31 13:31:25 2020 - Uptime 00:00:00 (hh:mm:ss)
#PROGRAM_NAME DaVinci Resolve v16.2.0.055 (Linux/Clang)

/opt/resolve/bin/resolve() [0x54a0029]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x549f81a]
/lib/x86_64-linux-gnu/libpthread.so.0(+0x110e0) [0x7fee604680e0]
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6(gsignal+0xcf) [0x7fee5e235fff]
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6(abort+0x16a) [0x7fee5e23742a]
/opt/resolve/bin/resolve(_ZN9__gnu_cxx27__verbose_terminate_handlerEv+0x15d) [0x720748d]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(+0x22086) [0x7fee924d0086]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(+0x21a27) [0x7fee924cfa27]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fabdbc]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fab589]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fa539c]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f727cc]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6f8de]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6e33e]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6dbe8]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f8299a]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f698ff]
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6(__libc_start_main+0xf1) [0x7fee5e2232e1]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f68b7d]
Signal Number = 6

================================
[0x7fee54a3f180] | Main                 | INFO  | 2020-07-31 13:31:25,371 | Updating display GPU information...
OpenCL error -1001: 'Unspecified Error', GPUPropertiesUtilUnix.cpp:338.
terminate called recursively


==========[CRASH DUMP]==========
Please send this to support:

#TIME Fri Jul 31 13:31:25 2020 - Uptime 00:00:00 (hh:mm:ss)
#PROGRAM_NAME DaVinci Resolve v16.2.0.055 (Linux/Clang)

/opt/resolve/bin/resolve() [0x54a0029]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x549f81a]
/lib/x86_64-linux-gnu/libpthread.so.0(+0x110e0) [0x7fee604680e0]
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6(gsignal+0xcf) [0x7fee5e235fff]
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6(abort+0x16a) [0x7fee5e23742a]
/opt/resolve/bin/resolve(_ZN9__gnu_cxx27__verbose_terminate_handlerEv+0xed) [0x720741d]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(+0x22086) [0x7fee924d0086]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(+0x223f1) [0x7fee924d03f1]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(+0x22947) [0x7fee924d0947]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(__gxx_personality_v0+0x6c) [0x7fee924d0e2c]
/lib/x86_64-linux-gnu/libgcc_s.so.1(_Unwind_RaiseException+0x73) [0x7fee5e5b2213]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(__cxa_throw+0x66) [0x7fee924cfa16]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fabdbc]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fab589]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fa539c]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f727cc]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6f8de]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6e33e]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6dbe8]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fa6bae]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x549fbd5]
/lib/x86_64-linux-gnu/libpthread.so.0(+0x110e0) [0x7fee604680e0]
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6(gsignal+0xcf) [0x7fee5e235fff]
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6(abort+0x16a) [0x7fee5e23742a]
/opt/resolve/bin/resolve(_ZN9__gnu_cxx27__verbose_terminate_handlerEv+0x15d) [0x720748d]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(+0x22086) [0x7fee924d0086]
/opt/resolve/bin/../libs/libc++abi.so.1(+0x21a27) [0x7fee924cfa27]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fabdbc]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fab589]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1fa539c]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f727cc]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6f8de]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6e33e]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f6dbe8]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f8299a]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f698ff]
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6(__libc_start_main+0xf1) [0x7fee5e2232e1]
/opt/resolve/bin/resolve() [0x1f68b7d]
Signal Number = 6

================================



OpenCL?
Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

Zrób zgodnie z informacją zawartą w logu: "Please send this to support:" :)
Niestety - zamknięte źródła i zasadniczo nic się nie da z tym zrobić (prawdopodobnie). Możesz po prostu użyć innej dystrybucji, innej wersji tej co masz, na którą to oprogramowanie zostało przeznaczone. Znając życie, to pewnie jest ono skompilowane na jakąś przedpotopową wersję - lub co byłoby rozsądne - na jakiegoś RHELa (a zatem CentOS się kłania). Zresztą o tym ostatnim wspominają na stronie.
Możesz spróbować również użyć jakiejś wersji beta. Może to coś da (niekiedy jest jednak super i niemal wszystko działa, co działało do tej pory, a niekiedy są jakieś problemy). Ogólnie odsyłam do... aur.archlinux.org w wyszukiwarce wpisz davinci-resolve i - jest ich kilka - poczytaj sobie komentarze itp. To wszystko jest na bardzo nowym oprogramowaniu bazowym. DaVinci - jak wspomniałem - chwali się RHEL/CentOS gdzie są mocniej zachowawczy.
Wybór należy do Ciebie. Proste rozwiązanie: postawić CentOS. Nieproste - bawić się betą, czytać fora itp. Rozwiązania w zasięgu zwykłego użytkownika raczej nie widzę.

Mamut

#8
W zasadzie takie sprawy powinno się podawać szczegóły hardware.
Ludzie zgłaszają takie same problemy i chyba znalazłem przyczynę tutaj:

Cytat
Unfortunately Intel GPUs are not currently supported by Resolve for Linux.

https://forum.blackmagicdesign.com/viewtopic.php?f=21&t=99747&p=651520&hilit=linux#p651520


Teraz w sumie mam tylko jedno pytanie Nvidia czy AMD kupić. Które ma lepsze linux  wsparcie?

A jeszcze nie wiem czy to pierwszy i ostatni problem?

Acha w logu stało jak byk OpenCL error możliwe że moja karta (Intel) tego nie obsłúguje?!

Cytat: pavbaranov w Lipiec 31, 2020, 02:08:30 PM

Niestety - zamknięte źródła i zasadniczo nic się nie da z tym zrobić (prawdopodobnie).

:-X
Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

#9
Odnośnie OpenCL i Intel GPU to może coś z tego wyczytasz: https://software.intel.com/content/www/us/en/develop/articles/opencl-drivers.html. Przeczytaj również: https://wiki.archlinux.org/index.php/GPGPU - wprawdzie to dla Archa, ale być może nasunie Ci jakieś rozwiązanie, gdyż są tam informacje jakie paczki (zwykle one mają upstreamowe tu nazwy) winny być zainstalowane, by to chodziło. Być może brakuje Ci zatem jakichś, a być może w istocie po prostu DaVinci na tym GPU nie uda się uruchomić.
OT:
Jeśli chodzi o GPU to od lat jestem gorącym zwolennikiem AMD i odradzam NVidię jeśli chodzi o linuksa i to zasadniczo wyłącznie z jednego powodu: AMD dostarcza stock kodu do kernela, uczestniczy w robieniu sterowników. NVidia robi wyłącznie sterowniki zamknięte i nie udziela się w ogóle w OS. Sterowniki nouveau są robione z pomocą inżynierii wstecznej, gdzie ludzie nie mają dostatecznej wiedzy jak GPU NVidii jest zbudowane. Powszechna opinia: nouveau nadają się do zainstalowania sterowników własnościowych :)
Niemniej jednak GPU NVidii uchodzą za wydajniejsze od AMD. W wartościach bezwzględnych, albowiem jeśli chodzi o cenę, to już niekoniecznie. Wszystko zależy od tego do czego ów GPU ma być. Gdybym się decydował jednak na NVidię, to wybrałbym wyłącznie jakiś system oparty o kod źródłowy RHEL (np. CentOS, choć dla obróbki multimedialnej jest bodaj nawet lepszy fork RHELa m.in. oparty o linux-rt itp.) licząc, że mocno zmaturzałe tam oprogramowanie (bazowe głównie) będzie wystarczająco już stare dla NVidii, by zauważyła konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian i dostosowania swych sterowników do nich.
I jeszcze jedno - decydując się na zakup AMD musisz dokładnie sobie określić do czego Ci jest ono potrzebne. Zakładam, że będzie to GCN>=3. Dla niego masz dwa sterowniki: otwarty amdgpu i zamknięty, ale stanowiący pewnego rodzaju "nakładkę" na otwarty - amdgpu-pro. Ten pierwszy jest "uniwersalny" i przez AMD zalecany zasadniczo każdemu ZU. Ten drugi... cóż, owe "PRO" w nazwie na coś wskazuje - to sterownik dla specyficznych zastosowań (m.in. tu jest opencl-amdgpu-pro, choć można je "wyłuskać" i używać z otwartym) i może się lepiej sprawdzać w owych "pro" zastosowaniach, ale już niekoniecznie być tak wydajny jak amdgpu w codziennych. Temat wielokrotnie poruszany na phoronix; znajdziesz tam również testy. Jeśli z założeń wyjdzie Ci, że amdgpu-pro, to znów polecam... RHEL lub jego klon. Dla tego systemu jest on robiony. To jednak temat na kompletnie oddzielny wątek.

Wracając do tematu - choć nadal pobocznie - jeśli w istocie GPU Intela w żaden sposób nie jest wspierane przez DaVinci, to w pierwszej kolejności zainteresowałbym się jednak alternatywami dla niego, a nie brałbym się od razu za wymianę GPU (no, chyba, że DaVinci byłoby mi potrzebne w pracy zawodowej; wówczas jednak zupełnie inne podejście do tematu). O ile wiem, to akurat to oprogramowanie jest głównie robione z myślą o profesjonalnych studiach, gdzie nakłady X$ na sprzęt nie są bardzo istotne i to hardware kupuje się pod oprogramowanie, a nie odwrotnie. Alternatywy są. Polecam blog 404.g-net.pl, gdzie sporo o tego typu oprogramowaniu (choć blog śpi wraz z nastaniem koronaświrusa, to sporo tam możesz znaleźć info). Polecam alternativeto.net.

Mamut

Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

Nie rozumiem. To chyba nie jest "GPU", o którym mówisz. Zwróć też uwagę: support dla Win7 i wyższych oraz dla MacOS. To zresztą nie soft, a hardware. Soft to np. kdenlive, choć - jak się wydaje - zdecydowanie więcej go znajdziesz dla innych platform (MacOS, Windows). 

PS: Dopisałem w poprzednim wątku coś nt. AMD jeszcze.

Mamut

#12
Tak to jest karta wideo. Ja chcę DaVinci Resolve do obróbki i jeszcze kartę wideo pod linuxiem
o taką https://www.blackmagicdesign.com/uk/products/intensitypro4k/techspecs/W-INT-05
i żeby to działało.
Chcę puścić sygnał przez kartę wideo dla zgrywania strumienia wideo na dysk w full hd bez 4K.
Na razie mi nie działa ten DaVinci Resolve. Tak poczytam o tych kartach i te linki czyli raczej brać Radeona?!

Tutaj coś też piszą https://www.reddit.com/r/linux/comments/9wyocq/blackmagic_loves_linux/

Gdyby nie linux już dawno bym miał wszystko zrobione  :o
Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

To po co trudzić się z linuksem? :)
Radeona? Napisałem Ci - raczej jakąś kartę co najmniej GCN3 jeśli chodzi Ci o wydajność. Tu jednak jest pewien haczyk. "Stare" linuksy zwykle mają zbyt stare kernele, by to działało. "Stare" nie oznacza przy tym, że są one sprzed wielu lat. Są dalej wspierane, otrzymują poprawki itp. Problemem w takich dystrybucjach może okazać się zbyt stary kernel, który nie otrzymał jeszcze wszystkich poprawek od AMD (bo otrzymały nowsze jego wersje). Jak powiedziałem: musisz poczytać. Zresztą informacji o AMD vs. NVidia na linuksie moc. Ja jestem/byłem (bo w tej chwili nie piszę z AMD) dość zadowolonym użytkownikiem AMD przez ostatnie lata. Gdybym miał teraz kupić komputer, to na 99% byłby to jakiś (oczywiście notebook) oparty o APU na Ryzenie z Vegą. O NVidii nie bardzo chcę po prostu słyszeć. Niemniej jednak ja się nie zajmuję obróbką wideo. Moje doświadczenia są jedynie na podstawie kilku dystrybucji wydawniczych i obecnie - od lat - rolling release i używania na nich głównie AMD i Intela (oba APU). Od niepamiętnych czasów nie mam z AMD problemów (co nie oznacza, że z Intelem mam).
Jak powiedziałem: ustawienie sobie celów, a następnie dobór i sprzętu i oprogramowania, by nie obudzić się z informacją, że np. jakieś oprogramowanie nie wspiera Intela. Podobnie - jeśli profesjonalne i z amdgpu-pro (bo tak Ci wyjdzie z lektury) - to wpierw pobawiłbym się CentOSem dodatkowo z ustawionym na nim linux-rt bądź - być może - Clear Linux (niestety tu nie odpowiem Ci, czy amdgpu-pro działa; to jest dystrybucja głównie dedykowana Intelowi i przez jego inżynierów rozwijana).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum