Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zorin, Instalacja i parę pytań jego dotyczących.

Zaczęty przez niemam pomyslu, Lipiec 31, 2020, 08:29:22 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

nycko

Cytat: MSkiO telemetrii wykorzystywanej w Arch, Ubuntu, Zorin, oppenSUSE i kilku podobnych distrach z panteonu tych "lepsiejszych" nie chce mi się już pisać.
Może i dobrze skoro jak sam piszesz
Cytat: MSkiNie może w polskiej przestrzeni publicznej funkcjonować domniemanie, które staje się w rezultacie fake-newsem
GitLab = users/nycko123/projects | GitHub = nycko123 | AUR = packages/?SeB=m&K=nycko123

pavbaranov

Dla @niemam pomyslu odnośnie systemu proponowanego przez @MSki. Taką tu masz dokumentację:
https://en.altlinux.org/Main_Page
https://forum.altlinux.org/
Jeśli zatem znasz rosyjski, to dlaczego nie - o resztę problemów z systemem, które mogą się pojawić - pytaj @MSki.

MSki

@pavbaranov - aby nie było że z przekory, bo bardziej z własnej ciekawości.
Zainstaluję ALTa na drugim laptopie, a "utrudnieniem" dla tego distra będzie nVidia znajdująca się na pokładzie tej maszynki.
Zastanawiam się tylko, z którym DE tę instalację przeprowadzić (?), bo wszystkie wręcz "krzyczą".. weź mnie, weź mnie.. ;)
Jakieś dłuższe opisy zamieszczę w stosownym temacie.

pavbaranov

@MSki - Broń boże nie kwestionując jakości ALT Linuksa, to czy nawet z faktu, że Tobie się uda zainstalować go na jakimś komputerze o określonej konfiguracji sprzętowej, ba nawet że Tobie nie będzie sprawiać on problemów, chcesz wyciągnąć wniosek, że na każdej konfiguracji sprzętowej da się go używać (sam sobie odpowiem: z uwagi na kernel - nie)? Chcesz też zapewnić @niemam pomyslu, że będziesz w stanie pomóc przy rozwiązywaniu problemów, jakie może napotkać? Jeśli tak - nie widzę problemu. Zresztą przy takim, to jakaś kompletna egzotyka jest równie dobra.

@niemam pomyslu - Gdzieś padło sformułowanie, że masz "dobry sprzęt" (albo podobnie). Jeśli jest on oparty o CPU/GPU/APU najnowszych generacji to prawdopodobnie w kręgu zainteresowania mogą pozostać wyłącznie dystrybucje dysponujące możliwie najnowszymi kernelami i sterownikami. W przypadku ostatnich generacji dostępnych procesorów czy układów graficznych jest to bardzo istotne. Stąd oprócz wcześniejszej mojej uwagi, że Thumbleweed brałbym w przypadku Plazmy, to brałbym go również, gdybym miał tego typu CPU/GPU.

MSki

@pavbaranov - "Tobie nie będzie sprawiać on problemów, chcesz wyciągnąć wniosek, że na każdej konfiguracji sprzętowej da się go używać (sam sobie odpowiem: z uwagi na kernel - nie)"

https://www.basealt.ru/about/news/archive/view/novyi-reliz-os-alt-91-obespechil-bolshe-vozmozhnostei/
"W przypadku większości platform przeprowadziliśmy migrację do wersji jądra 5.4."

@pavbaranov - "Chcesz też zapewnić @niemam pomyslu, że będziesz w stanie pomóc przy rozwiązywaniu problemów, jakie może napotkać? Jeśli tak - nie widzę problemu."

A cóż to za "wymuszenie rozbójnicze" ?
Czy polecając komuś jakieś distro mam obowiązek pomagać w rozwiązywaniu jakichkolwiek problemów ?
Instalacja systemu, to świadoma decyzja instalującego, a to że np. u mnie będzie działać bez problemów, nie znaczy że ciągle będzie działać i nie będę musiał szukać rozwiązania na stronach dystrybucji, na forach z nią związanych.
Nie zachowujmy się jak klient bez krawata w restauracji.
Czyż podczas moich pytań, dotyczących instalacji Pacmana/Octopi na EndeavourOS nie napisałeś mi, że skoro sobie nie radzę, to "nie jest ten system dla mnie" ?

pavbaranov

Polecając komuś - zwłaszcza totalnemu newbie - masz obowiązek zapewniania mu łatwego dostępu do wszelkiej pomocy związanej z eksploatacją polecanej dystrybucji. Możesz polecić taką, która ma doskonałe materiały źródłowe, możesz taką, która ma dużą społeczność, która stworzyła swoje własne, społecznościowe rozwiązania tych problemów (choćby fora), albo musisz wziąć dalej idącą odpowiedzialność za taką poradę i owe wsparcie zapewnić samemu. W tym przypadku polecasz dystrybucję, o której zielonego pojęcia nie masz. Nawet na tyle, by nie wiedzieć, że z ostatnimi generacjami CPU/GPU tak od Intela, jak i od AMD nie poradzi sobie kernel z linii 5.4 (niewspieranej zresztą już).
Autor wątku pyta się o Zorina. Dystrybucję opartą o Ubuntu, choć odrębną. Mniej ludzi go używa, mniejsze wsparcie - polecamy raczej źródła. Wyskakujesz z kompletnie odrębną dystrybucją, która ma bardzo małą społeczność, w Polsce już prawie w ogóle jej nie ma, absolutnie podłe informacje źródłowe i o której wiesz tyle, co o niej przeczytałeś. Sorry - gdzie jakakolwiek odpowiedzialność względem osoby, która dopiero chce postawić pierwsze kroki w linuksie?

MSki

Tworzysz tu jakąś własną rzeczywistość, pisząc, że mam jakiś obowiązek. A jest na to jakiś przepis/ustawa, czy to tylko Twoje widzimisię ?
Czy uważasz, że polecane przez Ciebie distra nie sprawią problemów początkującemu ?
Przecież o sprzęcie na którym ma być zainstalowany GNU/Linux wiesz przecież tylko tyle, że "to nie ziemniak tylko coś lepszego".
Ale co tam, niech @niemam pomyslu zainstaluje to, co Mu polecasz.. będziesz czuł się potrzebny  ;)

pavbaranov

Niczego nie tworzę, jeśli chcesz wiedzieć. Dystrybucje, o których tu mowa - w przeciwieństwie do polecanej przez Ciebie, a nawet Tobie nieznanej - mają potężne wsparcie (różne).
A jeśli już chcesz wiedzieć, to tak - masz obowiązek (moralny - tu nie trzeba ustawy) wywiązania się ze wszelkich swoich rekomendacji, których udzielasz. Jeśli tego nie rozumiesz, to mam nadzieję, że "jeszcze".
I koniec tego OT.

niemam pomyslu

Zdecydowałem się na OpenSuse, inne Alty itp mnie nie interesują,także spokojnie ;)
Mam jeszcze jedno pytanie.Powiedzcie mi.Mam od producenta płyty głównej dołączoną płytę z sterownikami do chipsetu,dźwięku itp.Platforma Ryzen,jak sobie z tym poradzić na systemie Linux? Jest możliwość zainstalowania sterowników do dźwięku,bardzo mi zależy na jednym wgranym tam efekcie dźwiękowym.

pavbaranov

Sterowniki - najprawdopodobniej masz do Win. Nie są one do wykorzystania najprawdopodobniej (jeśli to w istocie Win). W linie to się mieści w kernelu (głównie). I tu pytanie, bowiem Ryzen - Ryzenowi nie równy. Jeśli masz jego ostatnie serie - wybierz Tumbleweed. Wybierz również, jeśli na Leap zauważysz jakiekolwiek problemy. To kwestia kernela. W Leap masz 5.3.x i dla niektórych Ryzenów (zwłaszcza GPU Vega itd.) może się to okazać zbyt "stare". Po prostu spróbuj. Stwórz sobie dwa liveiso. Jeden z Leap, drugi z Tumbleweed. Jeśli pierwszy nie ruszy - spróbuj z drugim.

niemam pomyslu

Nie bo jeśli ma to znaczenie to mam Ryzen 5 1600e,nie ten z dopiskiem af.
Czyli co z tym efektem dźwięku,raczej nic? Jak tak to jakiś odpowiednik w Linux,który pozwoli mi na ustawienie efektów dźwiękowych itp?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum