Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Distro live z trybem uefi

Zaczęty przez robson75, Lipiec 27, 2020, 01:45:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Witam
Mam takie pytanko, czy znacie jakieś distro które można uruchomić w trybie uefi z live. Ponieważ w takim trybie mam zainstalowanego Arch-a.
Pytam gdyż potrzebuje takiego distra w razie awarii Arch-a, żeby móc przywrócić go przez snapshota wykonanego przez timeshift.
Sprawdzałem w Sparkim, i niestety po zainstalowaniu timeshift backup systemu nie został prawidłowo przywrócony.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Większość dystrybucji odpala w trybie uefi. Ubuntu, Biedan, Manjaro - wszystko powinno hulać.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Robert - w tym celu świetnie mi się sprawdzał np... doskonale Ci znany Anarchy Linux (tzn. dla naprawy Archa, a nie dla przywracania timeshifta, którego nie używam). I jak powiada @PomPom - niemal wszystkie hybrydowe liveiso obsługują uefi. Trzeba je nagrać przez dd.

robson75

Cytat: PomPom w Lipiec 27, 2020, 01:51:39 PM
Większość dystrybucji odpala w trybie uefi. Ubuntu, Biedan, Manjaro - wszystko powinno hulać.
Tyle że Manjaro po wypaleniu go na pena przez dd w ogóle się nie uruchamia, widocznie jakiś błąd ISO.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

manet

albo zwykłym Rufusem pod windą w trybie UEFI bez CSM. Wtedy startuje zarówno w UEFI jak i nie UEFI :-)
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

robson75

Cytat: manet w Lipiec 27, 2020, 02:34:19 PM
albo zwykłym Rufusem pod windą w trybie UEFI bez CSM. Wtedy startuje zarówno w UEFI jak i nie UEFI :-)
Nie mam windy od lat, tylko i wyłącznie Linux.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Robert, ale w zasadzie o co chodzi? Bo czegoś nie rozumiem... O ile wiem, to:
1. odpalasz komputer z liveiso
2. robisz chroot systemu
3. na schrootowanym odpalasz timeshift
Po co Ci liveiso, które opala się na UEFI? Z dowolnego powinieneś móc zrobić chroot, a potem już timeshift winien (chyba) zadziałać. No, chyba, że w ogóle nie odpala Ci się liveiso, które nie działa w trybie UEFI. Zatem raz jeszcze polecam przyglądnięcie się:
1. Anarchy (bo prosto i jest Ci znane)
2. Arch Linux
3. EndeavourOS (bo ma po prostu DE na starcie i dość prosto obsługiwać).
Jeśli się nie mylę, to wszystkie obsługują również UEFI (Arch na 100%).

robson75

Paweł, po prostu chciałem zasięgnąć Waszej opinii co o tym myślicie. Tak jak pisałem wyżej, sprawdzałem na Sparky Linux, ponieważ w repo ma timeshift, i nie wiem co było nie tak że migawka nie została przywrócona, tylko na końcu wyskoczył jakiś błąd. Nie wiem czy to może wina aktualizowania GRUB-ego, bo Debian to robi inaczej, a Arch inaczej.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

manet

Stąd na bank wszystko obsługuje UEFI:  https://linuxiarze.pl/dystrybucje-arch/
Przerobione osobiście
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Robert - po pierwsze, jak pisałem - nie używam timeshifta. Nie wiem zatem, czy aby go prawidłowo użyć mogę wystartować liveusb, które zawiera timeshift i przywrócić jakąś zapisaną wersję na HDD, czy też muszę wystartować tę instancję timeshifta, która zapisała migawkę.
Pytanie w ogóle do czego to potrzebujesz (to ogólne pytanie do timeshifta na Archu). System się posypał po upgrade? Wg mnie zdecydowanie lepszy pomysł to chroot i... wykorzystanie naszego pak, by przywrócić stan sprzed wywrócenia się systemu. Pak, bowiem przy zainstalowanych wszystkich optdepends da Ci taką możliwość. Jeśli do przywrócenia wersji dokumentów itp. to ok.
Tak, czy inaczej - jeśli z liveiso można przywrócić migawkę, to sposób, w jaki ono się uruchamia winien być bez znaczenia. W przeciwnym przypadku jest to... ułomne narzędzie :)
Niemniej jednak - w dalszym ciągu podtrzymuję te 3 (co najmniej) dystrybucje.
Niestety na temat "jakiś błąd" wyskoczył - niewiele jestem w stanie Ci odpowiedzieć.

robson75

Dzisiaj po eksperymentach z nowym pam w ogóle nie mogłem się zalogować do systemu (nawet przez tty). Już myślałem że po systemie, postanowiłem przywrócić go ze snapshota wykonanego przez timeshift. W tym celu uruchomiłem Sparky Linux z live, zainstalowałem timeshift i tym razem bez najmniejszych problemów system przywróciłem. Jednak okazuje się że ten timeshift wcale nie jest głupim pomysłem aby go mieć w systemie zainstalowanego.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

OT: Używasz testing? PAM nie jest ruszony od listopada 2019 w stable. Jeśli chodzi o testing, to pisałem na forum - są problemy.
Nie trzeba nawet jednak timeshifta. Wystarczyło:
1. przejść na tty>2
2. downgrade pam pambase
Restart.
Jeśli tak się nie da (tzn. pierwsze Cię nie puściło - w sumie nie wiem dlaczego, bo u mnie bez problemu to się udało; jedynie nie ruszało SDDM), to albo próbujesz uruchamiać Archa z innymi uprawnieniami i wówczas bez GUI i wykonujesz pkt. 2, albo - w ostateczności - chroot systemu i również pkt 2. Wszystkie metody mają jedną zaletę: działają "punktowo".
Jeśli zaś chodzi o PAM, to raczej jeszcze tygodnie zanim wejdzie do stable.

robson75

Nie, nie używam testing tylko stable. A że wczoraj było update systemd to myślałem że w tej kwestii coś się zmieniło. Dodam tylko ze przed zainstalowaniem testowej wersji pam uruchomiłem usługę systemd-homed, i być może to nie pozwoliło mi się zalogować do systemu.
Bo wcześniej jak sprawdzałem nowe pam to nie działał autologin, ale normalnie można się było zalogować do sytemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: robson75 w Lipiec 29, 2020, 04:00:21 PM
(...) uruchomiłem usługę systemd-homed, i być może to nie pozwoliło mi się zalogować do systemu.
Zerknij: https://bugs.archlinux.org/task/65819 - zdaje się, że to nie ma jeszcze wsparcia.

robson75

Nie wiem czy to ważne ale zainstalowałem tylko z repo testing pam, a pambase nie aktualizowałem tylko zostało stare. Być może tu leży przyczyna.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum