Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Archa - kilka pytań dot. DE oraz inne

Zaczęty przez manet, Lipiec 27, 2020, 01:05:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

manet

Może to głupie pytanie ale muszę zadać:
przerzuciłem się z Manjaro do którego przyzwyczaiłem się dość konkretnie. Chodzi o Xfce4 w Manjaro. Chciałbym postawić Archa na tych samych bajerach, tak aby po instalacji wszystko było jak w standardowym Manjaro.
Chodzi o to że mam problemy z ustawieniami systemu (brakuje masy opcji), choćby możliwości zmiany sposobu wylogowania, autologowania i wielu innych. Nawet menu startowego nie mogę edytować bo na bank czegoś brakuje.

Robiąc instalację wcześniej wybrałem DisplayManagera lxdm. Wcześniej też wybrałem DE o oznaczeniem Xfce4. Dodałem arc-icon-theme i qt5ct. Nic więcej.
Zainstalowało mi trochę dziwne xfce4 w którym brakuje masa rzeczy z Manjaro.

Zrobiłem zatem drugą instalację i tym razem wybrałem SDDM jako display managera a po nim Xfce4-goodies (całą paczkę).
No i moje zdziwienie wygląda tak, że pierwsza instalacja jak i druga tuż po uruchomieniu systemu niczym się nie różnią  ;D  i szczęka w obu przypadkach siada identycznie  :o :-\

Chciałbym mieć MENU WHISKER a go nie ma ...

Kolejna sprawa, nie działa mi w terminalu komenda UPDATE-GRUB ani GRUB-UPDATE (oczywiście z sudo). Wywala komunikat że komenda nie istnieje. No jak to?

Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

#1
Skoro chcesz "jak w Manjaro", to używaj Manjaro. Po co się męczyć. Manjaro ma swój sposób ustawiania Xfce. Możesz podglądnąć co u nich. Natomiast pytanie jest z gruntu takich, na które odpowiedzi nie ma, chyba, że ktoś ma i Manjaro Xfce i Arch z Xfce zainstalowane. Dość trudno bowiem odpowiedzieć na pytanie co w Manjaro jest. Nikomu też pewnie nie będzie się chciało zaglądać do bebechów i przeglądać całego Gita z ustawieniami Manjaro dla Xfce (możesz to zrobić też sam).
Jeśli chodzi o zasadniczą różnicę, to Manjaro ma preinstalowane środowisko (np. Xfce), któremu przez tzw. skels zapewnia określone ustawienia. Arch to jest budowanie systemu jak z klocków lego. Akurat w przypadku Xfce cokolwiek trzeba tu wiedzieć jak się chce je ułożyć, bo za każdym razem można zrobić inaczej.
Z tego co mi wiadomo, to zasadniczą różnicą jest używanie w Manjaro tzw. Whisker Menu. Jeśli chodzi o samą instalację Xfce w Archu - zawsze warto sięgnąć źródeł, czyli https://wiki.archlinux.org/index.php/Xfce (zwłaszcza te "goodies" w Manjaro są OTB) i również samej strony Xfce.
SDDM jest możliwy dla Xfce, ale średnim pomysłem. Jeśli używasz w Xfce głównie aplikacji opartych o Gtk, to trzymanie w pamięci cały czas niektórych bibliotek Qt5 nieco mija się z celem. Lepszy pomysł - np. LightDM oparty o jakiś Gtk Greeter.
Oczywiście, że Whisker Menu jest w repozytoriach Archa, skąd by ją w Manjaro wzięli :) Paczka nazywa się xfce4-whiskermenu-plugin i wszystko masz opisane w wiki Archa, do którego odsyłałem. Po prostu musisz je zainstalować. Przede wszystkim jednak... zacząć od czytania dokumentacji. Taki jest Arch :)
Update-Grub - też jest. W AUR. Zresztą to jedna linia basha i można sobie nawet alias zrobić. I tak to, że jeśli czegoś nie zainstalujesz, to po prostu wywołać tego nie sposób.

PS: Dodaj sobie repo: https://wiki.archlinux.org/index.php/Unofficial_user_repositories#chaotic-aur - trochę paczek z AUR nie będziesz musiał budować. Masz tu też coś, do czego możesz być przyzwyczajony, a mianowicie pamac-aur - gorąco nie polecam. Polecam natomiast naszego pak: https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,3855.0.html a do przeglądania paczek w repo i w AUR wygodne pkgbrowser (w AUR). Jeśli chcesz mieć GUI do pacmana, to wg mnie o niebo lepsze jest octopi od pamac-aur/classic, tyle, że to jest na Qt5. Na Gtk3 masz np. argon czy pakku (zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers). W dalszym ciągu jednakże polecam gorąco przyzwyczaić się do pak, który jest konsolowy (i pewnie nigdy nie dorobi się GUI, no chyba, że ktoś mu zrobi :)), ale jest to narzędzie w zasadzie w 100% pewne, nie przekłamuje, nie podaje fałszywych informacji, rozwiązuje pewne problemy z instalacją paczek w tle. Jedna - obecnie - wada, to budowanie paczek, które są wzajemnie od siebie zależne z AUR, czego automatycznie nie zrobi. Czekamy tu na zmiany, które mają nastąpić i szkoda obecnie to robić na piechotę, a wypróbowaliśmy dostępne rozwiązania i nie są one w 100% pewne.

PomPom

Jak ci pasuje Manjaro, to używaj Manjaro. Xfce na Archu ma to do siebie, że wymaga trochę dopieszczenia, żeby działało tak jak w gotowych dystrybucjach.
myk byle jak jako tako

manet

Manjaro sypie się po aktualizacjach. Nie ma miesiąca aby coś nie było ukatrupione. Da się go używać tylko wtedy, gdy update całkowicie wyłączone no i tak mam.
Zacząłem jednak zastanawiac się, po co mi tego tyle skoro Arch o połowę mniejszy i w ogóle. Opinię Arch ma też spoko, piszą że jeśli działa to działać będzie i bez powodu się nie rozsypuje a Manjaro (wszystkie fora w świecie mówią że dobry na początek bo i tak się uwali).
Ok, poczytam trochę i będę kombinował.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

manet

Jeśli ktoś chce mieć Archa identycznego do Manjaro to podczas instalacji bierzemy DE lxde oraz potem xfce4.
Po instalacji uruchamiamy terminal i instalujemy w całości:
xfce
xfce4
xfce-goodies
xfce4-goodies
whisker

Po restarcie i dodatkowych ustawieniach szaty graficznej Arch wygląda jak Manjaro.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum