Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Archa - kilka pytań dot. DE oraz inne

Zaczęty przez manet, Lipiec 27, 2020, 01:05:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

manet

Może to głupie pytanie ale muszę zadać:
przerzuciłem się z Manjaro do którego przyzwyczaiłem się dość konkretnie. Chodzi o Xfce4 w Manjaro. Chciałbym postawić Archa na tych samych bajerach, tak aby po instalacji wszystko było jak w standardowym Manjaro.
Chodzi o to że mam problemy z ustawieniami systemu (brakuje masy opcji), choćby możliwości zmiany sposobu wylogowania, autologowania i wielu innych. Nawet menu startowego nie mogę edytować bo na bank czegoś brakuje.

Robiąc instalację wcześniej wybrałem DisplayManagera lxdm. Wcześniej też wybrałem DE o oznaczeniem Xfce4. Dodałem arc-icon-theme i qt5ct. Nic więcej.
Zainstalowało mi trochę dziwne xfce4 w którym brakuje masa rzeczy z Manjaro.

Zrobiłem zatem drugą instalację i tym razem wybrałem SDDM jako display managera a po nim Xfce4-goodies (całą paczkę).
No i moje zdziwienie wygląda tak, że pierwsza instalacja jak i druga tuż po uruchomieniu systemu niczym się nie różnią  ;D  i szczęka w obu przypadkach siada identycznie  :o :-\

Chciałbym mieć MENU WHISKER a go nie ma ...

Kolejna sprawa, nie działa mi w terminalu komenda UPDATE-GRUB ani GRUB-UPDATE (oczywiście z sudo). Wywala komunikat że komenda nie istnieje. No jak to?

Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

#1
Skoro chcesz "jak w Manjaro", to używaj Manjaro. Po co się męczyć. Manjaro ma swój sposób ustawiania Xfce. Możesz podglądnąć co u nich. Natomiast pytanie jest z gruntu takich, na które odpowiedzi nie ma, chyba, że ktoś ma i Manjaro Xfce i Arch z Xfce zainstalowane. Dość trudno bowiem odpowiedzieć na pytanie co w Manjaro jest. Nikomu też pewnie nie będzie się chciało zaglądać do bebechów i przeglądać całego Gita z ustawieniami Manjaro dla Xfce (możesz to zrobić też sam).
Jeśli chodzi o zasadniczą różnicę, to Manjaro ma preinstalowane środowisko (np. Xfce), któremu przez tzw. skels zapewnia określone ustawienia. Arch to jest budowanie systemu jak z klocków lego. Akurat w przypadku Xfce cokolwiek trzeba tu wiedzieć jak się chce je ułożyć, bo za każdym razem można zrobić inaczej.
Z tego co mi wiadomo, to zasadniczą różnicą jest używanie w Manjaro tzw. Whisker Menu. Jeśli chodzi o samą instalację Xfce w Archu - zawsze warto sięgnąć źródeł, czyli https://wiki.archlinux.org/index.php/Xfce (zwłaszcza te "goodies" w Manjaro są OTB) i również samej strony Xfce.
SDDM jest możliwy dla Xfce, ale średnim pomysłem. Jeśli używasz w Xfce głównie aplikacji opartych o Gtk, to trzymanie w pamięci cały czas niektórych bibliotek Qt5 nieco mija się z celem. Lepszy pomysł - np. LightDM oparty o jakiś Gtk Greeter.
Oczywiście, że Whisker Menu jest w repozytoriach Archa, skąd by ją w Manjaro wzięli :) Paczka nazywa się xfce4-whiskermenu-plugin i wszystko masz opisane w wiki Archa, do którego odsyłałem. Po prostu musisz je zainstalować. Przede wszystkim jednak... zacząć od czytania dokumentacji. Taki jest Arch :)
Update-Grub - też jest. W AUR. Zresztą to jedna linia basha i można sobie nawet alias zrobić. I tak to, że jeśli czegoś nie zainstalujesz, to po prostu wywołać tego nie sposób.

PS: Dodaj sobie repo: https://wiki.archlinux.org/index.php/Unofficial_user_repositories#chaotic-aur - trochę paczek z AUR nie będziesz musiał budować. Masz tu też coś, do czego możesz być przyzwyczajony, a mianowicie pamac-aur - gorąco nie polecam. Polecam natomiast naszego pak: https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,3855.0.html a do przeglądania paczek w repo i w AUR wygodne pkgbrowser (w AUR). Jeśli chcesz mieć GUI do pacmana, to wg mnie o niebo lepsze jest octopi od pamac-aur/classic, tyle, że to jest na Qt5. Na Gtk3 masz np. argon czy pakku (zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers). W dalszym ciągu jednakże polecam gorąco przyzwyczaić się do pak, który jest konsolowy (i pewnie nigdy nie dorobi się GUI, no chyba, że ktoś mu zrobi :)), ale jest to narzędzie w zasadzie w 100% pewne, nie przekłamuje, nie podaje fałszywych informacji, rozwiązuje pewne problemy z instalacją paczek w tle. Jedna - obecnie - wada, to budowanie paczek, które są wzajemnie od siebie zależne z AUR, czego automatycznie nie zrobi. Czekamy tu na zmiany, które mają nastąpić i szkoda obecnie to robić na piechotę, a wypróbowaliśmy dostępne rozwiązania i nie są one w 100% pewne.

PomPom

Jak ci pasuje Manjaro, to używaj Manjaro. Xfce na Archu ma to do siebie, że wymaga trochę dopieszczenia, żeby działało tak jak w gotowych dystrybucjach.
Komputer - Card Reader | Gry - Xbox Series X | Użytkownik - zadowolony

manet

Manjaro sypie się po aktualizacjach. Nie ma miesiąca aby coś nie było ukatrupione. Da się go używać tylko wtedy, gdy update całkowicie wyłączone no i tak mam.
Zacząłem jednak zastanawiac się, po co mi tego tyle skoro Arch o połowę mniejszy i w ogóle. Opinię Arch ma też spoko, piszą że jeśli działa to działać będzie i bez powodu się nie rozsypuje a Manjaro (wszystkie fora w świecie mówią że dobry na początek bo i tak się uwali).
Ok, poczytam trochę i będę kombinował.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

manet

Jeśli ktoś chce mieć Archa identycznego do Manjaro to podczas instalacji bierzemy DE lxde oraz potem xfce4.
Po instalacji uruchamiamy terminal i instalujemy w całości:
xfce
xfce4
xfce-goodies
xfce4-goodies
whisker

Po restarcie i dodatkowych ustawieniach szaty graficznej Arch wygląda jak Manjaro.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum