Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czysty Arch - jak włączyć autologowanie i zmienić sposób wylogowywania w Xfce?

Zaczęty przez manet, Lipiec 27, 2020, 10:53:50 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

manet

Chyba coś pominąłem w ustawieniach przy instalacji, instalowałem jedynie Xfce. Arch działa, jest fajny, szybki ale zabrakło mi kilku funkcji. Nie wiem co doinstalować do systemu aby móc ustawić autologowanie. Mam też problem z wylogowywaniem, w innym systemie z Xfce miałem możliwość edycji opcji dostępnych w MENU, wygloguj, przełącz użytkownika, wyłącz komputer, restartuj itp., pewnie wiecie o co mi chodzi. Tutaj tego nie ma, jest tylko ZAKOŃCZ SESJĘ i działa jak WYLOGUJ, pojawia się ekran logowania a tam ZAMKNIJ i wtedy można wybrać WYŁĄCZ KOMPUTER lub URUCHOM PONOWNIE.

Mam dwie wersje Archa, jedna już gotowa i czysta na kompie a druga na innym kompie w VirtualBox pod Xubuntu, na niej testuję co robię a potem chcę wprowadzić to w życie na PC.

Co doinstalować aby komputer logował się automatycznie do usera?
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

A zerknij sobie co masz nie zainstalowane z grup xfce4 i xfce4-goodies. Ogólnie - o ile Cię rozumiem - to tzw. autologowanie jest domeną tzw. desktop manager (menedżerów logowania), jak np. SDDM, czy LightDM. Jeśli taki masz - to w jego opcjach należy zaznaczyć.
Można również się pobawić bez DM, ale musisz nam powiedzieć jak to masz obecnie ustawione i skonfigurowane i czego dokładnie chcesz (czy DM, czy bez niego, a jeśli z DM to jaki masz zainstalowany i podniesiony).

PS. Zdaje się, że przeszedłeś z Manjaro, tam domyślne menu w Xfce to Whisker Menu; w Archu trzeba to zainstalować odrębnie

manet

Obecnie jest tylko to, co Arch zapodaje w standardzie. Przy instalacji wybrano jedynie Xfce + KDE.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Arch nie ma niczego "w standardzie". Nie wybiera również żadnego Xfce, czy KDE. Jak to instalowałeś?
I odpowiedz na wcześniejsze pytanie.

manet

Chyba sam sobie sknociłem, wybrałem jako display managera lxdm a potem jako DE xfce4.
Teraz robię drugą instalację i tym razem wyszło identycznie :-)
ale wybrałem sddm oraz xfce4-goodies (całą paczkę). Kurdę, mam internet na kartę :-) i właśnie kończy się download, muszę czekac do rana.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Po cholerę druga instalacja? Czy to jest lxdm (nie wiem, czy ma autologin), czy SDDM - jeden pies. Możesz sobie doinstalować czy to SDDM, czy to LightDM, zamienić za lxdm i ustawić autologowanie. W sumie, dla Xfce polecałbym raczej LightDM z jakimś Gtk-Greeterem.

manet

Wrzuciłem to wszystko, niby jest ale jak to włączyć? Chodzi o LightDM...
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Mam proste pytanie: czy potrzebujesz prywatnego nauczyciela Archa, czy też umiesz czytać? Na to pierwsze się nie piszę; w takim też przypadku Arch po prostu nie jest dystrybucją dla Ciebie. Jeśli chodzi o drugą możliwą odpowiedź, to wszystko, absolutnie wszystko, masz w wiki Archa: https://wiki.archlinux.org/index.php/LightDM - jak widzisz LightDM uruchamia się tak samo jak każdy inny DM w systemach wykorzystujących systemd.

PS: Zamiast się męczyć z czystym Archem i jeśli nie chcesz używać Manjaro, to być może skorzystaj z jakiegoś distra bazującego na nim, które oferuje bardziej skonfigurowane OTB środowisko. Niegdyś Anarchy Linux miał swoje Xfce. Taką wersję oferuje też EndeavourOS. Na 100% ma też Arco, Archman, Arch XFerience... być może też inne. Po instalce otrzymasz prekonfigurowane środowisko Xfce i niekiedy z tego poziomu łatwiej jest przejść na bardziej czystego Archa. Zwłaszcza w przypadku DE, które wymagają nieco wiedzy nt. tego jak je skonfigurować (tzn. jakich "klocków" użyć), by działały tak jak chcesz. Oczywiście nie będzie to Manjaro Xfce, ale prawdopodobnie równie dobrze prekonfigurowane Xfce. Nie jest wykluczone, że nawet lepiej :)

robson75

Również mam ustawione autologowanie gdyż jedynie ja korzystam ze swojego kompa, i u mnie wszystko hula jak trzeba. Posiłkowałem się tym
https://wiki.archlinux.org/index.php/LightDM#Enabling_autologin

Ps.
Ale niestety obawiam się nowego pam oraz pambase który jest obecnie w repo testing, który to uniemożliwia autologowanie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

manet

Aby zdobyć wygląd z Manjaro tuż po instalacji (a podczas instalacji wybieramy lxde oraz xfce4) należy doinstalować resztę z terminala:


sudo pacman -S xfce
sudo pacman -S xfce4
sudo pacman -S xfce-goodies
sudo pacman -S xfce4-goodies
sudo pacman -S whisker


Za każdym razem gdy zapyta AKTUALIZOWAĆ to kilkać TAK i szybko lecą nowe paczki.
Po pół godziny szukania znalazłem, MENU-WHISKER jest w ... apletach :-)  a nie gdzieś w ustawieniach. Po prostu dodajemy APLET na panelu o takiej nazwie i wywalamy ten poprzedni o nazwie MENU PROGRAMÓW.

Z logowaniem jednak jeszcze sobie nie poradziłem.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Tyle, że paczki lub grupy: xfce, xfce-goodies oraz whisker nie istnieją w Archu (zob.:
pacman -S xfce
błąd:  pakiet xfce nie został znaleziony
pacman -S whisker
pacman -S xfce-goodies
błąd:  pakiet xfce-goodies nie został znaleziony

Nadto - instalować coś w Archu, to: pacman -Syu nazwa tylko tak nie dopuścisz do tzw. częściowej aktualizacji systemu.
Po jakiego grzyba w xfce4 dostępne dodatkowe środowisko lxde - doprawdy też nie wiem. Jeśli potrzebujesz jakiś jego komponent, to nie instaluj całego DE, a tylko tę paczkę właśnie.

robson75

Cytat: manet w Lipiec 28, 2020, 08:42:56 AM
Aby zdobyć wygląd z Manjaro tuż po instalacji...
Co Ty z tym Manjaro? Arch to Arch, a Manjaro to Manjaro. A żeby dostosować DE Xfce4 do własnych potrzeb trzeba po prostu znać Xfce. Ja osobiście używam tego DE ponad 3 lata i znam je bardzo dobrze, a Xfce4 jest takie samo w każdej dystrybucji, tyle tylko że w Arch-u są najświeższe jego wydania a u innych starsze.
A oto jak to wygląda u mnie

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Robert - i dodajmy - bezpośrednio po instalacji jest ono kompletnie koszerne, czyli wygląda dokładnie tak jak to wymyślili sobie w "swojej" wersji deweloperzy xfce.

robson75

Cytat: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 12:13:10 PM
Robert - i dodajmy - bezpośrednio po instalacji jest ono kompletnie koszerne, czyli wygląda dokładnie tak jak to wymyślili sobie w "swojej" wersji deweloperzy xfce.
Dokładne tak jak piszesz.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum