Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Undervolting, zarządzanie prędkością wiatraka.

Zaczęty przez Acronis, Lipiec 23, 2020, 11:49:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Acronis

WItam, kupiłem ostatnio używanego ThinkPada x230 z procesorem i5 3320m i ogólnie jestem bardzo zadowolony jednak denerwują mnie temperatury , w idle jest spoko czyli takie ~43 stopnie ale jak odpalę Firefoxa to podbija do ~50 stopni przez co już słychać wiatraczek który wydaje dość irytujący dźwięk na niskich obrotach, uruchomienie YouTube zwiększa jego obroty i temperatury o kilka stopni.

Uprzedzając, wymieniłem pastę i termopad i tu nie ma czego szukać bo lepszych past i termopadów już nie znajdę ewentualnie zostaje jeszcze w ostateczności liquid metal ale w laptopach to chyba raczej zbyt niebezpieczne bo może wypłynąć i uszkodzić te kondensatorki na procku, chociaż chyba dało by radę wykombinować jakąś osłonę.

I tu rodzi się moje pytanie, czy wie ktoś jak taki undervolting na Ubuntu i czy wpłynie to na spadki temperatur?
Jest jeszcze możliwość zarządzania prędkością wiatraczka ale chyba to nic nie da jeśli ustawię mu wyższy próg temperatur bo po prostu ich nie zbije przez co laptop bardziej się nagrzeje a i tak wiatrak się odpali..

Chciałbym jakoś zbić te temperatury przynajmniej o kilka stopni, myślę, że to by zrobiło robotę. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to z chęcią przygarnę.

Pozdrawiam  :D


pavbaranov

Mogę Ci wyłącznie odpowiedzieć co u mnie zbija(-ło) temperatury:
- kernel (inna wersja lub własny, bardziej dopasowany; z inną wersją - po prostu do pewnego momentu nie było jeszcze w kernelu rozwiązania optymalnego dla mojego procesora),
- inne aplikacje,
- rezygnacja ze zbędnych usług

Armalat

Ja bym się zajął wiatraczkiem, wymienił na inny.

MSki

@Acronis - a może faktycznie, jak radzi Armalat, wymień wiatraczek na nowy, bo chyba nie ma fizycznie możliwości stosowanie innego.
Ja mam ThinkPad-a X220 i czasami temperatura dochodzi do 60'C, ale wiatraczka nie słychać zarówno na niskich, jak i wysokich obrotach.

lami07

CytatUprzedzając, wymieniłem pastę i termopad i tu nie ma czego szukać
Możesz doprecyzować? Jeśli chodzi o substancje termoprzewodzące więcej nie znaczy lepiej. Stosujemy paste, albo thermopady. Nie jedno I drugie.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Acronis

Cytat: pavbaranov w Lipiec 24, 2020, 12:06:49 AM
Mogę Ci wyłącznie odpowiedzieć co u mnie zbija(-ło) temperatury:
- kernel (inna wersja lub własny, bardziej dopasowany; z inną wersją - po prostu do pewnego momentu nie było jeszcze w kernelu rozwiązania optymalnego dla mojego procesora),
- inne aplikacje,
- rezygnacja ze zbędnych usług

To jest bardzo dobry pomysł z tym kernelem, problem w tym, że nie mam pojęcia gdzie go szukać, będę wdzięczny za małą podpowiedź, już trochę siedzę na linuxie ale nie interesowałem się kernelami, jedynie na telefonie je zmieniałem. Co do rezygnacji ze zbędnych usług czy aplikacji to myślę, że takowych nie mam, aktualnie "siedzę" na Xubuntu więc jest lekko a temperatury podczas zwykłej pracy to komputera to takie ~50 stopni także wymiana pasty pomogła. Początkowo myślałem, że to jakiś kondensator czy coś taki dźwięk wydaje ale to niemożliwe bo dzieje się na określonych obrotach wiatraczka.

Cytat: Armalat w Lipiec 24, 2020, 07:11:01 AM
Ja bym się zajął wiatraczkiem, wymienił na inny.

Nie zaszkodzi spróbować szczególnie, że to koszt rzędu max 25-30zł już z wysyłką a swoje pewnie w życiu przepracował więc zamówię i zobaczę.

Cytat: MSki w Lipiec 24, 2020, 07:58:08 AM
@Acronis - a może faktycznie, jak radzi Armalat, wymień wiatraczek na nowy, bo chyba nie ma fizycznie możliwości stosowanie innego.
Ja mam ThinkPad-a X220 i czasami temperatura dochodzi do 60'C, ale wiatraczka nie słychać zarówno na niskich, jak i wysokich obrotach.

Hmm, to może faktycznie mój już jest zajeżdżony, tak jak radzicie wymienię ten wiatraczek bo głównie chodzi o ten irytujący dźwięk.

Cytat: lami07 w Lipiec 24, 2020, 09:22:33 AM
CytatUprzedzając, wymieniłem pastę i termopad i tu nie ma czego szukać
Możesz doprecyzować? Jeśli chodzi o substancje termoprzewodzące więcej nie znaczy lepiej. Stosujemy paste, albo thermopady. Nie jedno I drugie.

Tzn, w x230 idzie pasta i obok jest jakaś kość na którą trzeba dać termopad, tak jest fabrycznie. Pasta to Thermal Grizzly Kryonaut którą rozsmarowałem cienką warstwę na procesorze (lubię mieć pewność, że wszędzie styka, jakoś ziarno grochu czy smarowanie na X mnie nie przekonuje. A termopad dałem Gelida GP-Extreme 1mm 12 W/mK i chyba 1mm był fabrycznie ale nie mierzyłem bo mi się nie chciało.

Offtop
Zbaczając trochę z tematu, mnie martwi to, że Lenovo poszło ze swoimi ThinkPadami w kierunku lepszego wyglądu a nie solidności konstrukcji :/ zanim dorwałem x230 za niecałe 600zł to miałem okazję testować dwa laptopy modelu x250 i w obu przypadkach to była tragedia, jeden rozsypywał mi się w rękach, drugi był trochę lepszy ale daleko mu było do mojego T400 w którym nie było już połowy śrubek bo je pogubiłem  :D. Miałem też Della E5470 i niby fajny ale paskudnie wyglądał i ta klawiatura to jakaś porażka, Lenovo ze swoją klawiaturą odwaliło kawał dobrej roboty i według mnie jest prawie tak samo dobra jak mechaniczna w moim starym T400. Ostatecznie kupiłem tego x230 i to w zasadzie ulepszony T400 który jest mniejszy, i ulepszony pod każdym względem co mnie niesamowicie ucieszyło, zamówiłem już do niego IPS-a z ali więc nic więcej nie będzie mi potrzeba przez najbliższe 5 lat a pewnie i dłużej bo coś czuję, że nie będzie na co wymienić :)

pavbaranov

#6
Kernele dla Ubuntu masz tu: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
Ja akurat pisałem o... własnym, przez siebie kompilowanym, ale i o takim, który po prostu wówczas nie był dostosowany do mojego APU. Obecnie też piszę z Intela, mam kernel 5.7.10 i temperatury są podobne jak u Ciebie (ale ja mam performance na stałe), ale wiatraczka nie słychać (tzn. włącza się itp., ale dźwięk nie jest irytujący). Swoją drogą, to na Intelu mam wyższe temperatury niż na AMD.
Przypomniało mi się, że u córki denerwujący dźwięk wiatraczka był związany właśnie z... wymianą pasty itd. Zdaje się, że po prostu komputer został później źle złożony. Może to jakiś trop.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Acronis

Cytat: pavbaranov w Lipiec 24, 2020, 10:30:04 AM
Kernele dla Ubuntu masz tu: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
Ja akurat pisałem o... własnym, przez siebie kompilowanym, ale i o takim, który po prostu wówczas nie był dostosowany do mojego APU. Obecnie też piszę z Intela, mam kernel 5.7.10 i temperatury są podobne jak u Ciebie (ale ja mam performance na stałe), ale wiatraczka nie słychać (tzn. włącza się itp., ale dźwięk nie jest irytujący). Swoją drogą, to na Intelu mam wyższe temperatury niż na AMD.
Przypomniało mi się, że u córki denerwujący dźwięk wiatraczka był związany właśnie z... wymianą pasty itd. Zdaje się, że po prostu komputer został później źle złożony. Może to jakiś trop.

Dzięki za link :) a co do tego, że źle złożony, to nie ma szans, wszystko dobrze skręciłem, sprawdzałem kilka razy poza tym ten dźwięk był przed wymianą taki sam :)

Cytat: robson75 w Lipiec 24, 2020, 11:48:05 AM
https://appimage.github.io/linux-intel-undervolt-gui/

Dzięki bardzo, zaraz biorę się za testowanie tego wynalazku i dam znać jakie efekty  :D

Acronis

Niestety nie działa mi ten Undervolt GUI, szkoda. Jest zainstalowany, da się zrobić benchmark ale undervolting nie działa, podaje hasło roota jednak nie zapisuje ustawień.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Acronis

Nie umiem tego używać albo to nie działa... ta instrukcja to jest jakaś porażka, jestem nowy w świecie linuxa i gdybym nie robił wcześniej czegoś z gitem to nawet bym tego nie pobrał. Mam ten program przez gita i zainstalowałem podaną komendą ale powywalało błędy z których nie umiem nic wywnioskować. Jak będzie mi się chciało to postawię Windowsa 10 i spróbuję tam zrobić undervolting. Czasem mnie po prostu krew zalewa gdy muszę robić tego typu rzeczy na tym systemie  >:(

scrn:
https://imgur.com/p0I1WRG

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Ze względu na to, że nie chce mi się po raz kolejny kogoś uczyć jak instalować programy ze źródeł, to... masz Ubuntu. Poszukaj po haśle undervolt czegoś w repozytoriach. Jeśli nie ma, to masz PPA na launchpadzie. Poszukaj. Będziesz miał skompilowane. To co Robert podrzuca, to nawet GUI. Tyle, że trzeba się stosować do instrukcji używania.

Acronis

Nie ma nic ani w repozytoriach ani na PPA a co do tej aplikacji Undervolt GUI, zrobiłem to co w instrukcji czyli secureboot wyłączony a tego pythona mam zainstalowanego mimo to apka nie działa tak jak powinnna, benchmark działa jednak nie undervolting.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum