Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Undervolting, zarządzanie prędkością wiatraka.

Zaczęty przez Acronis, Lipiec 23, 2020, 11:49:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Acronis

wpisałem to w google i znalazłem na launchpad ale pisze, że nieaktualne w sumie wolę nie ryzykować :P

pavbaranov

make install masz dać jako root. Prawdopodobnie możesz też wywołać program bez tego polecenia z miejsca, w którym budowałeś.

Acronis

Zainstalowało poprawnie z tego roota ale i tak nie działa.

    --enable-systemd — systemd support (intel-undervolt service and intel-undervolt-loop service)
    --enable-elogind — elogind support (intel-undervolt system-sleep script)
    --enable-openrc — OpenRC support (intel-undervolt-loop service)


Tego po prostu nie mogę zrozumieć, wpisuje te komendy i pisze, że nie znaleziono polecenia bo jak rozumiem to musi być uruchomione aby działał program?

root@X230:/home/seba# intel-undervolt read

CPU (0): Input/output error
GPU (1): Input/output error
CPU Cache (2): Input/output error
System Agent (3): Input/output error
Analog I/O (4): Input/output error

root@X230:/home/seba# intel-undervolt apply

CPU (0): Input/output error
GPU (1): Input/output error
CPU Cache (2): Input/output error
System Agent (3): Input/output error
Analog I/O (4): Input/output error



pavbaranov

To coś działa albo na systemd albo na openrc. Podczas kompilacji musisz zdecydować i musisz uruchomić (po instalacji) odpowiednie usługi. Nie mam Ubu - musiałbyś dać więcej info na czym to działa i wówczas można przeprowadzić kompilację właściwą dla niego itd.

Acronis

O kurde, dla mnie to czarna magia, chyba sobie podaruję ten undervolting a Tobie raczej nie chce się tłumaczyć każdej pierdoły  ;)
Chyba z ciekawości postawię obok Windowsa i dla testu zrobię ten undervolting.

Dzięki za pomoc  :D




pavbaranov

Prawdopodobnie kompilujesz to: https://github.com/kitsunyan/intel-undervolt
Zatem wg tego, co napisane w instrukcji kompilacji, możesz "włączyć" tam m.in. wsparcie dla systemd, które u Ciebie winno w Xubuntu być.
Pierwsza komenda winna zatem wyglądać:
./configure --enable-systemd
Inne opcje configure zobaczysz po wpisaniu:
./configure --help
Następnie budujesz program:
make
I ostatecznie instalujesz w systemie:
sudo make install
Nie usuwasz katalogu, gdzie budowałeś, albowiem tylko z niego będziesz mógł usunąć program, jeśli nie będzie on dla Ciebie właściwy:
sudo make uninstall
Reszta informacji - w pliku README.md na ww. stronie. Nie używam stąd też nie poradzę.
I na koniec jeszcze jedna uwaga: powyższy program nadaje się wyłącznie dla Intela w wersji Haswell i nowszych. Musisz sprawdzić, jaki masz. Druga kwestia - przeczytaj również odnośniki z README, bo m.in. tłumaczą założenia działania programu.

W podanym przez Roberta linku: https://github.com/lukechadwick/linux-intel-undervolt-gui masz jeszcze inne programy tego typu. Znów jednak założenie, że Haswell to najstarsza linia procesorów, którą narzędzia te obsługują. Dodatkowo pojawiają się informacje o zarządzaniu przez P-State, które winno być uruchomione. Nie wgłębiałem się, bowiem nie bardzo mnie to interesuje na moje potrzeby, a jest opisane w tych tekstach.

Acronis

Niestety uruchomienie systemd nic nie dało  :( chyba muszę obejść się smakiem. Próbowałem też na Windowsie odpalić Intel Extreme Tunning Utility ale nawet się nie chce uruchomić więc dam sobie spokój. Odinstalować się nie da bo już wcześniej usuwałem ten plik i teraz make uninstall nie działa ale trudno, niech już sobie będzie.
Z tego co czytałem to faktycznie mój procek nie wspiera tego niestety.

Wielkie dzięki za pomoc, mimo, że się nie udało to nauczyłeś mnie kilku rzeczy  :D

robson75

Może i dobrze że dałeś sobie spokój, ponieważ na wiki Arch-a jest ostrzeżenie
CytatOstrzeżenie: błędna konfiguracja ustawień napięcia procesora może spowodować trwałe uszkodzenie sprzętu. Zostałeś ostrzeżony!
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

#24
Pokaż: inxi -Cxx (jeśli nie masz inxi - doinstaluj). Wynik wklej tu.

Odinstalowanie po usunięciu katalogu programu budowanego ze źródeł:
1. Jeśli nie masz źródeł - pobierz raz jeszcze i ewentualnie rozpakuj do jakiegoś katalogu.
2. Wykonaj wszystkie czynności zmierzające do zbudowania programu ale bez instalacji (make install). Niektóre programy już w tym momencie mogą się dać odinstalować przez:
sudo make uninstall
3. Jeśli nie uda się w sposób powyższy:
sudo make install && sudo make uninstall
Powinno się udać.
Pokaż też:
dmesg | grep pstate

@robson75 - Głównie wówczas, gdy damy zbyt duże napięcie na CPU. W tym przypadku @Acronisowi chodzi chyba o to, by dać niższe.
Inna sprawa, że...
Skoro cała zabawa ma się odbywać po to, by - chyba - obniżyć napięcie na procku, by ten pracował... hmm... w sposób mniej wytężony, to nie jestem przekonany, czy w takim przypadku obciążające procesor aplikacje nie spowodują, jeszcze większe nagrzewanie się jego i wówczas cała zabawa z wiatraczkiem do bani. Być może zresztą zamiast budować jakieś tam undervoltingi po prostu pobawić się dostępnymi ustawieniami CPU frequency scaling (zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/CPU_frequency_scaling i ewentualnie również takimi narzędziami jak Laptop Mode Tools: (zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/Laptop_Mode_Tools czy TLP (zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/TLP)

robson75

Cytat: pavbaranov w Lipiec 25, 2020, 02:45:13 PM
Głównie wówczas, gdy damy zbyt duże napięcie na CPU. W tym przypadku @Acronisowi chodzi chyba o to, by dać niższe.
Szczerze, to ja bym nie eksperymentował z tym całym undervolting, mimo że jest w repo Arch-a. Gdyż można sobie tylko napytać biedy uszkadzając sprzęt. Nie mam laptopa tylko pc i jak są upały to wiatrak rzeczywiście chodzi głośniej. Ale mimo to nie ingeruje w prace procesora.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Acronis

seba@X230:~$ inxi -Cxx
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core i5-3320M bits: 64 type: MT MCP
  arch: Ivy Bridge rev: 9 L2 cache: 3072 KiB
  flags: avx lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 20751
  Speed: 1197 MHz min/max: 1200/3300 MHz Core speeds (MHz): 1: 1197 2: 1197
  3: 1197 4: 1197


seba@X230:~$ dmesg | grep pstate
[    0.772940] intel_pstate: Intel P-state driver initializing


Próbowałem to odinstalować twoim sposobem ale nie działa, wyskakuje ten komunikat:

seba@X230:~/intel-undervolt$ sudo make install && sudo make uninstall
install -Dm755 'intel-undervolt' \
"/usr/bin/intel-undervolt"
install -Dm644 'intel-undervolt.conf' \
"/etc/intel-undervolt.conf"
install -Dm644 'intel-undervolt.service' \
"/lib/systemd/system/intel-undervolt.service"
install -Dm644 'intel-undervolt-loop.service' \
"/lib/systemd/system/intel-undervolt-loop.service"
make: *** Brak reguł do wykonania obiektu 'uninstall'. Stop.


W sumie to kij z tym programem, pousuwam te katalogi i może kiedyś zrobię reinstall systemu.
To TLP znam, kiedyś instalowałem ale trzeba konfigurować a nie wiedziałem jak chociaż w sumie warto to ogarnąć bo będzie większa oszczędność na baterii.

Cytat: robson75 w Lipiec 25, 2020, 03:52:51 PM
Cytat: pavbaranov link=topic=4196.msg26194#msg2619l4 date=1595681113
Głównie wówczas, gdy damy zbyt duże napięcie na CPU. W tym przypadku @Acronisowi chodzi chyba o to, by dać niższe.
Szczerze, to ja bym nie eksperymentował z tym całym undervolting, mimo że jest w repo Arch-a. Gdyż można sobie tylko napytać biedy uszkadzając sprzęt. Nie mam laptopa tylko pc i jak są upały to wiatrak rzeczywiście chodzi głośniej. Ale mimo to nie ingeruje w prace procesora.

E tam, oni tak straszą ale jak robi się to z głową to będzie śmigać :D


pavbaranov

#27
Cytat: Acronis w Lipiec 25, 2020, 04:10:51 PM
seba@X230:~$ inxi -Cxx
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core i5-3320M bits: 64 type: MT MCP
  arch: Ivy Bridge rev: 9 L2 cache: 3072 KiB
  (...)

I na tym możemy zakończyć. Wszelkie programy do undervoltingu, także działające na Windows, czy na MacOS dla Intela współpracować będą wyłącznie z procesorami od serii Haswell i nowszymi. Ivy Bridge jest po prostu na to za stary. Nie obsługuje. I tyle na ten temat.
Możesz się pobawić wyłącznie tym, co pisałem uprzednio, jak np. TLP itd.
Cytat
Próbowałem to odinstalować twoim sposobem ale nie działa, wyskakuje ten komunikat:

(...)
make: *** Brak reguł do wykonania obiektu 'uninstall'. Stop.
Cóż... programista nie dokończył dzieła :)
Wychodzi na to, że pliki, które wprowadza to do systemu, to:
/usr/bin/intel-undervolt
/etc/intel-undervolt.conf
/lib/systemd/system/intel-undervolt.service
/lib/systemd/system/intel-undervolt-loop.service

Po prostu je wykasuj (konieczne uprawnienia roota).
Cytat
W sumie to kij z tym programem, pousuwam te katalogi (...)
NIE, nie katalogi!!! na miłość boską, bo tam są istotne dla systemu programy i usługi. Tylko pliki, które Ci wskazałem.

Acronis

Cytat: pavbaranov w Lipiec 25, 2020, 05:39:17 PM
I na tym możemy zakończyć. Wszelkie programy do undervoltingu, także działające na Windows, czy na MacOS dla Intela współpracować będą wyłącznie z procesorami od serii Haswell i nowszymi. Ivy Bridge jest po prostu na to za stary. Nie obsługuje. I tyle na ten temat.
Możesz się pobawić wyłącznie tym, co pisałem uprzednio, jak np. TLP itd.

Szkoda, ale w sumie to niezbędne nie jest w takim laptopie więc zostaje wymiana wiatraczka a w ostateczności po prostu posmaruje tego dziada ciekłym metalem.

Cytat: pavbaranov w Lipiec 25, 2020, 05:39:17 PMCóż... programista nie dokończył dzieła :)
Wychodzi na to, że pliki, które wprowadza to do systemu, to:
/usr/bin/intel-undervolt
/etc/intel-undervolt.conf
/lib/systemd/system/intel-undervolt.service
/lib/systemd/system/intel-undervolt-loop.service

Po prostu je wykasuj (konieczne uprawnienia roota).

No teraz skumałem, że tam przecież pokazuje gdzie te pliki wrzuca, dzięki, powywalałem to.

Cytat: pavbaranov w Lipiec 25, 2020, 05:39:17 PMNIE, nie katalogi!!! na miłość boską, bo tam są istotne dla systemu programy i usługi. Tylko pliki, które Ci wskazałem.

Spokojnie, chodziło mi o katalogi z tym programem który sklonowałem z githuba a nie o całe foldery systemowe haha  :D

Także kończąc, serdecznie dziękuję za Twój poświęcony czas i pomoc pavbaranov, bardzo to doceniam (innym użytkownikom udzielającym się w temacie oczywiście też  ;)) póki co nie mam już więcej problemów do rozwiązania :). Pozdrawiam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum