Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Jak zrobić Undelete usuniętego ważnego katalogu.

Zaczęty przez Mamut, Lipiec 15, 2020, 07:44:24 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mamut

Dziwna rzecz. Na drugim dysku mam katalog który niechcący usunąłem poprzez Delete.
Ten katalog ma ponad TB pojemności i znalazł się na dysku systemowym w Trash.
Tylko że ten dysk ma tylko 256GB pojemności.

1. W tym katalogu w Trash zrobiłem Restore aby katalog wrócił na to samo miejsce ale nie chce wrócić pokazało mi że nie ma miejsca na dysku
2. Zrobiłem kopiuj i wklej na jeszcze inny dysk i są same błędy przy kopiowaniu na które trzeba robić Retry albo Skip
3. Próbuję przez testdisk z tego poradnika

https://itsfoss.com/recover-deleted-files-linux/

ale w Krok 8 nie widzę u siebie opcji Undelete

u niego jest tak


ja mam tak


Co teraz zrobić? Boję się zrestartować komputer.

Ważne!

Dysk systemowy jest w EXT i szyfrowany.
Drugi dysk skąd usunąłem niechcący katalog jest w NTFS.
Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

Jeśli to jest NTFS, to polecałbym podłączyć ten dysk do jakiegoś komputera z Windows i wykorzystać jakieś narzędzie windowsowe.
PS: Jeśli w testdisk, to skoro to NTFS, to dlaczego deklarujesz mu FAT32?

Mamut

#2
Nie deklaruję mu FAT32 tylko ustawiam jako:
[None   ] Non partitioned media

z takiej listy:

Please select the partition table type, press Enter when done.
>[Intel  ] Intel/PC partition
[EFI GPT] EFI GPT partition map (Mac i386, some x86_64...)
[Humax  ] Humax partition table
[Mac    ] Apple partition map
[None   ] Non partitioned media
[Sun    ] Sun Solaris partition
[XBox   ] XBox partition
[Return ] Return to disk selection


Wybrałem

>[Intel  ] Intel/PC partition ?

I pokazało mi partycję NTFS
potem
- [Advanced ] Filesystem Utils
- Undelete

Pojawiła mi isę lista Deleted Files
Ale tam nie ma nazwy katalogu jaki usunąłem
są też daty podane i te z wczoraj to jakieś śmieci jak:

/.Trash-1000/info/f0323336_dsV_0001.zip.trashinfo.ntfs-3g-0000000003                                                                                              14-Jul-2020 23:41         0
/.Trash-1000/info/f5559600.rar.trashinfo.ntfs-3g-0000000002                                                                                                       14-Jul-2020 23:40


A tamtego katalogu nie widzę.

P.S.
Acha czyli mogę go spokojnie odłączyć?
Czy mogę wyłączyć komputer?
Co stanie się z zawartością w koszu dysku systemowego ---> dane znikną?/póki co tam siedzą/
A nic się nie nadpisało na dysku?
Bo jak zrobiłem z Trash ---> Restore
to mi wróciło 90GB do takiego samego katalogu,
po czym komunikat że nie ma miejsca na dysku.
Czy mogę odłączyć taki dysk i dać go do Windowsa bez utraty danych?

I dlaczego tak się stało że nie chce mi wrócić danych przecież ja tak robiłem setkę razy?
A dane nie znikają dopóki nie zajmiesz tego miejsca na dysku.

Co prawda danych jest za dużo ale Trash ich nie usuwa.
Nie było też komunikatu z pytaniem czy usunąć dane bo jest ich za dużo.
Abnormal Termination Error Processing Request

lami07

CytatNie deklaruję mu FAT32 tylko ustawiam jako:

[None   ] Non partitioned media

z takiej listy:

Please select the partition table type, press Enter when done.
>[Intel  ] Intel/PC partition
[EFI GPT] EFI GPT partition map (Mac i386, some x86_64...)
[Humax  ] Humax partition table
[Mac    ] Apple partition map
[None   ] Non partitioned media
[Sun    ] Sun Solaris partition
[XBox   ] XBox partition
[Return ] Return to disk selection


Czy mam wybrać

Z przedstawionego przez ciebie zrzutu testdiska wynika, że dysk ma 4TB pojemności. Jeśli to się zgadza to na 99% masz tam tablice partycji GPT. Takie rzeczy to podstawy które warto wiedzieć zanim weźmiesz sie za narzedzia typu testdisk. Wybieranie opcji na ślepo nie pomoże ci odzyskać danych.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Mamut

#4
Disk /dev/sdc - 4000 GB / 3726 GiB - CHS 60800 255 63
Current partition structure:
     Partition                  Start        End    Size in sectors

Bad GPT partition, invalid signature.
Trying alternate GPT
Bad GPT partition, invalid signature.


Jeszcze dodam że dysk jest pełny ma miejsca 0

- Total capacity 0
- Free space : uknown

Nic z tym dyskiej nie robiłem
w testdisku też jestem ostrożny
co robiłem tylko ta opcja powrotu katalogu ze śmietnika która zapełniła mi dysk na max
i nie wiem dlaczego tak? Bo katalog powinien wrócić na to samo miejsce i nie zajmować więcej miejsca z dysku?
Dla mnie coś takiego to jest bardzo dziwna sytuacja. Dysk jest sprawny.

P.S.
A może zrobić na nim miejsce te 2 TB i wtedy zrobić Restore z Trash?
Wolałbym zrobić coś za jednym podejściem dlatego z testdiskiem się dopytuje na ostrożnie.
No i się boję że jak zrestartuję kompa do w Trash mi ten katalog zniknie bo przecież ma ponad 1TB a dysk ma 256GB
Te same obawy z odłączeniem tego dysku i przejścierm na windows.
Póki co tam jest. Tam mam  fotki rodzinne zbierane latami.




Przywrócenie danych poprzez copy ze śmietnika na inny dysk się nie powiodło.
Abnormal Termination Error Processing Request

robson75

Nie wiem jakiego managera plików używasz, ale np. w caji jest możliwość przywrócenia z kosza na pierwotne miejsce pliku czy katalogu.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Mamut

#6
Używam Double Commander.
Za chwilę popatrzę.
Acha to mój Kosz powienien widzieć jako Trash ale go tam nie ma. No chyba że w programie trzeba coś przełączyć
aby widział ukryte czy systemowe, nie wiem.
Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

Tu nie o to chodzi, czy coś z kosza przywrócić można do jakiegoś katalogu i... STOP ORKIESTRA! Nic nie robić na tym dysku, jeśli cokolwiek chcesz odzyskać. "Przywrócenie" z kosza do tego samego katalogu - wprawdzie nie mam pojęcia jak działa w Caja - ale może doprowadzić do nadgrania czegokolwiek na tym dysku. Te informacje już nie zostaną odzyskane.

Nie wiemy gdzie są obecnie usunięte pliki, które nie trafiły do kosza. Te, które tam są można próbować przerzucić na inny dysk.

Zasadniczy sposób pracy na teskdisk, choć w Twoim przypadku właściwszym winien być chyba photorec, który jest zwykle w tej samej paczce, to praca na "wirtualnym dysku", a dopiero potem jego ponowne wgranie na dotychczasowy. Czyli musisz mieć dysk o co najmniej takiej samej pojemności.
Zawsze też wrzucać odzyskane pliki do nowej lokalizacji jeśli tak się da i taką opcję oferuje program odzyskujący.

Jakiekolwiek operacje dyskowe nie służą odzyskaniu usuniętych plików.

Wydaje się, że odpięcie dysku i podłączenie pod Windows, który ma natywne narzędzia do odzyskiwania z NTFS, a nadto takie, które są bardziej intuicyjne i po prostu lepiej działają, nie powinno zagrozić niczemu na dysku. Mogą - jak wspomniałem - zagrozić dalsze nim manipulacje (kasowanie, przywracanie z kosza, zapisywanie czegokolwiek, tworzenie tam czegokolwiek).

Mamut

#8
Wolę to zrobić za jednym podejściem a Photorec ma tę wadę, że po odzysku gubi nazwy podkatalogów i odzyskiwanych plików
zamieniając na nic nie znaczące cyferki. A w tym katalogu jest wszystko włącznie z linkami do stron, tekstami  i nazwy które trudno się kopiują
bo są np, zbyt długie i potem trzeba Skipować albo Retry i takie coś nie ma sensu. Na 100 % Photorec zmienia nazwy katalogów i robi w nich sieczkę.
Nie narzekam bo jest bezpłatny stwierdzam jedynie fakt.

Z tym odpięciem dysku poczekam jescze jako ostateczność.


Abnormal Termination Error Processing Request

Mamut

Cytat: pavbaranov w Lipiec 15, 2020, 01:15:26 PM
Zawsze też wrzucać odzyskane pliki do nowej lokalizacji jeśli tak się da i taką opcję oferuje program odzyskujący.

Jakiekolwiek operacje dyskowe nie służą odzyskaniu usuniętych plików.

Jeszcze co do managera plików to znalazłem. Można otworzyć katalog z Kosza prawym przyciskiem i otwórz
w menegerze. I teraz to mam go całego w Double Commander.
Abnormal Termination Error Processing Request

pavbaranov

Zapomnij o "nazwach, które się trudno kopiują" :)
Jeśli się nie mylę, to robisz testdisk na "żywym" dysku. Masz zatem na nim... jedno podejście.
I teraz kompletnie czegoś nie rozumiem.
Piszesz dysk ma 256GB. Na tym dysku jest systemowy kosz. Ma pewnie jakąś wielkość. Usuwałeś czymś o nazwie "Delete" jakiś katalog z innego dysku o wielkości >1TB. Twierdzisz, że "ten katalog znalazł się" w systemowym koszu. Znaleźć się nie mógł. Fizyka jest nieubłagana. O ile wiem, to pliki w koszu nie podlegają żadnej kompresji, a zatem coś, co 4x przekracza wielkość fizyczną dysku nie mogło się tam znaleźć, zwłaszcza, że do wykorzystania na kosz jest pewnie jakaś mniejsza wielkość. Albo są one nadal "przenoszone", albo owe "Delete" kompletnie nie zważało na ilość miejsca w koszu i nie poinformowało Cię, że operacja jest niemożliwa i po prostu po zapełnieniu koszu odmówiło dalszego działania. To jednak pozostawiłoby Ci nieprzeniesione dane z katalogu do kosza, a jak rozumiem, tak się nie stało. (Swoją drogą ciekaw jestem co to jest za DE, bowiem należy je omijać, a wcześniej zgłosić błąd).
Spróbowałeś przywrócić usunięte pliki z kosza poprzez "restore". To polecenie powoduje "przekopiowanie" zawartości kosza na dotychczasowy dysk. Dokonałeś zatem pierwszej operacji dyskowej, której nie powinieneś dokonać. Teraz próbujesz testdiskiem odzyskać, ale pracujesz na fizycznym dysku, a nie na jego obrazie.
Prawdopodobieństwo, że te dane odzyskasz jest mizerne i im dalej w las, tym się zmniejsza.
Testdisk zasadniczo jest narzędziem dyskowym, które służy przede wszystkim do przywracania usuniętych partycji, sformatowanych dysków itp. Nie służy (przynajmniej wprost, choć może tego dokonać) do odzyskiwania skasowanych plików. Temu służy photorec. Tak - dogaduje się z NTFS na tyle, na ile potrafi i zamiast pięknej nazwy: "Fotka mojej żony z wakacji w Chorwacji we wrześniu 2015.jpg" nada jej nazwę "123abc.jpg".
Mniejsza o to, co w tej chwili zrobisz - narzędzia Windows dla NTFS i tak są o niebo lepsze od narzędzi dla linuksa, które posługują się zdaje się inżynierią wsteczną dla systemu plików NTFS.  Stąd uważam, że dalsze działania testdiskiem tylko i wyłącznie mogą doprowadzić do dalszej degradacji danych, które tam jeszcze są (chyba, że będziesz pracować na dysku wirtualnym, kopii aktualnego dysku, na którym nastąpiła utrata danych, a do czasu ich odzyskania ten dysk nie ma prawa być ruszony choć już został; to naczelna zasada odzyskiwania czegokolwiek po utracie danych). 

Jeśli dalej chcesz się mordować z testdiskiem, to przynajmniej sięgnij do oficjalnej dokumentacji: https://www.cgsecurity.org/wiki/Undelete_files_from_NTFS_with_TestDisk

Co do ostatniego postu, to już kompletnie nie rozumiem. Co teraz masz tam całe? Całość >1TB dysku na fragmencie 256GB dysku, który stanowi kosz? Jeśli tak, to przegraj to na nowy dysk. W żadnym przypadku na ten, z którego usunąłeś katalog.

Mamut

#11
Ja też tego nie rozumiem:





Z lewej strony jest zawartość mojego Trash
/files
a ten zaznaczony to katalog który chcę odzyskać.

Jak widać jest tego 1048.8G a dysk z linuxem na SSD 256GB

Spróbuję w takim razie przez commandera teraz skopiować na trzeci dysk. Zacznę na raty.

Póki co w trakcie i kopiuje. Wczoraj próbowałem to zrobić bez managera plików to mi pokazało 14 godzin, nad ranem patrzę
a i tak zatrzymało się na błędach kopiowania przy 8%.
Abnormal Termination Error Processing Request

Mamut

Ostatecznie udało się przekopiować na inny dysk managerem plików.
Po restarcie kompa w Trash dalej znajduje się ten katalog 1TB,
wygląda na to że ten katalog znajduje się cały czas na dysku 4TB a w Trash jest tak jakby skrót do niego.
To by tłumaczyło dlaczego nie zrobiło  się Restore bo zabrakło miejsca na dysku 4TB.
Dane są bezpieczne. Dziękuję za pomoc i wszystkie wasze segestie.
Abnormal Termination Error Processing Request

Zobacz najnowsze wiadomości na forum