Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kilka problemów ze Sparky Linux 3.2

Zaczęty przez tomangelo, Grudzień 30, 2013, 04:21:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomangelo

Witam. Po instalacji mam kilka problemów związanych z działaniem Sparkiego na komputerach (1 wirtualny, drugi normalny). Problemy 1 i 2 się powtarzają na obu,reszta tylko na fizycznej maszynie.

1. Po uruchomieniu systemu nie uruchamiają się X'y, Trzeba je ręcznie odpalać przez przejście w terminal (Ctrl + Alt + F1), zalogować się i wklepać startx. Da się do tego przyzwyczaić, ale wolałbym bardziej zautomatyzowane uruchamianie.

2. Nie widzę opcji wyłączania systemu. Można sięgnąć po przycisk lub zrobić skrypt, ale jak ktoś inny się dorwie to może nie wiedzieć.

3. Ten gadżecik po prawej na pulpicie jest schowany. Dzieje się to przy rozdzielczości 1024x768, jednak na wirtualnej maszynie na tej samej rozdziałce problemu nie ma.

4. (możliwe powiązanie z poprzednim) Po lewej stronie ekranu jest czarny pasek, ekran jest przesunięty na prawo. Mógłbym przestawić to w monitorze, jednak na XP tego problemu nie ma, więc musiałbym przestawiać od nowa właściwości monitora.



Znajdzie się jakieś rozwiązanie na te problemy?

pavroo

#1
Witaj

Jaka to wersja - jaki pulpit? 32 czy 64 bit?

Czy sprawdziłeś sumę kontrolną? Możliwe, że obraz masz uszkodzony. Sugeruję pobrać obraz iso ponownie.

Wszystkie cztery problemy mogą również sugrować na sterowniki karty graficznej.

Daj wynik polecenia 'lspci'
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

tomangelo

#2
Pulpit LXDE, system 32 bit, suma kontrolna sprawdzana.

Wynik lspci na komputerze z 4 błędami, bez maszyny wirtualnej

Code:

00:00.0 Host bridge: NVIDIA Corporation nForce2 IGP2 (rev c1)
00:00.1 RAM memory: NVIDIA Corporation nForce2 Memory Controller 1 (rev c1)
00:00.2 RAM memory: NVIDIA Corporation nForce2 Memory Controller 4 (rev c1)
00:00.3 RAM memory: NVIDIA Corporation nForce2 Memory Controller 3 (rev c1)
00:00.4 RAM memory: NVIDIA Corporation nForce2 Memory Controller 2 (rev c1)
00:00.5 RAM memory: NVIDIA Corporation nForce2 Memory Controller 5 (rev c1)
00:01.0 ISA bridge: NVIDIA Corporation nForce2 ISA Bridge (rev a4)
00:01.1 SMBus: NVIDIA Corporation nForce2 SMBus (MCP) (rev a2)
00:02.0 USB controller: NVIDIA Corporation nForce2 USB Controller (rev a4)
00:02.1 USB controller: NVIDIA Corporation nForce2 USB Controller (rev a4)
00:02.2 USB controller: NVIDIA Corporation nForce2 USB Controller (rev a4)
00:04.0 Ethernet controller: NVIDIA Corporation nForce2 Ethernet Controller (rev a1)
00:05.0 Multimedia audio controller: NVIDIA Corporation nForce Audio Processing Unit (rev a2)
00:06.0 Multimedia audio controller: NVIDIA Corporation nForce2 AC97 Audio Controler (MCP) (rev a1)
00:08.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation nForce2 External PCI Bridge (rev a3)
00:09.0 IDE interface: NVIDIA Corporation nForce2 IDE (rev a2)
00:0d.0 FireWire (IEEE 1394): NVIDIA Corporation nForce2 FireWire (IEEE 1394) Controller (rev a3)
00:1e.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation nForce2 AGP (rev c1)
01:0b.0 RAID bus controller: Silicon Image, Inc. SiI 3112 [SATALink/SATARaid] Serial ATA Controller (rev 02)
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV280 [Radeon 9200] (rev 01)
02:00.1 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV280 [Radeon 9200] (Secondary) (rev 01)




Później dam jeszcze wynik z drugiego komputera z wirtualną maszyną.

pavroo

#3
Spróbuj zainstalować własnościowe sterowniki dla dla Twojej karty Radeon 9200 : fglrx-driver i fglrx-control .

Możesz również zrobić to za pomocą ddm, który wykryje właściwe sterowniki własnościowe dla radeona. Zrób to poleceniam (jako root): ddm --force (jeśli nie uruchomi sie normalnie).
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

tomangelo

#4
Ok, zobaczę po restarcie co to dało.

W międzyczasie zauważyłem, że nie działa wtyczka Flash player, póki co obchodzę problem, jednak wolałbym zlikwidować problem. Z tego co widzę, to wtyczka Flash jest już zainstalowana, jednak nie działa z jakiegoś powodu.

A i jeszcze jedno. To normalne, że nie da się wprowadzić hasła przy użyciu sudo? Przez su wszystko działa, ale przez sudo nie chce poprawnie wczytać hasła.

Armalat

#5
W Sparky działa tylko su. Co do Flash`a, powinien działać, a problem wynika właśnie ze aterowników. Miałem podobnie z kartą nvidii, po zmianie sterowników chodzi wszysko dobrze. Przesunięcie obrau też czasem miałem, wystarczało, że wyłączyłem i włączyłem telewizor, obraz ustawiał się poprawnie

Tak jak Pavroo pisał, sprawdź, co ci DDM wyświetli

tomangelo

#6
Wynik polecenia lspci na systemie w wirtualnej maszynie

Code:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440FX - 82441FX PMC [Natoma] (rev 02)
00:01.0 ISA bridge: Intel Corporation 82371SB PIIX3 ISA [Natoma/Triton II]
00:01.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01)
00:02.0 VGA compatible controller: InnoTek Systemberatung GmbH VirtualBox Graphics Adapter
00:03.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82540EM Gigabit Ethernet Controller (rev 02)
00:04.0 System peripheral: InnoTek Systemberatung GmbH VirtualBox Guest Service
00:05.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)
00:06.0 USB controller: Apple Inc. KeyLargo/Intrepid USB
00:07.0 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 08)
00:0b.0 USB controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller
00:0d.0 SATA controller: Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA Controller [AHCI mode] (rev 02)


ddm stwierdza "Bieżący sterownik jest prawidłowy", mimo to muszę manualnie odpalać X'y.

Na tym Flash działa, być może faktycznie związane jest to z tamtym komputerem.



edit: na fizycznym komputerze ddm zwraca to samo, "Bieżący sterownik jest prawidłowy".

pavroo

#7
Do Twojej karty Radeon 9200 masz zainstalowane otwartoźródłowe:

Code:

xserver-xorg-video-radeon


i własnościowe sterowniki:

Code:

firmware-linux-nonfree


Otwartoźródłowe posiadają wsparcie do modelu RV280:

packages.debian.org/jessie/xserver-xorg-video-radeon

a własnościowe chyba nie, linia RV jest wspierana od modelu 610 w górę:

packages.debian.org/jessie/firmware-linux-nonfree

Proponuję usunąć pakiet 'firmware-linux-nonfree', zrestartować system i sprawdzić działanie na sterowniku otwartym.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavroo

#8
Odpowiedź przesłana przez tomangelo:

Problemy 3 i 4 rozwiązałem inaczej, przypadkowo. W kategorii Inne w menu znalazłem "Custom startup services", gdzie był wpis od conky'ego zawierający rozdzielczość 1280x1024 (moja rozdzielczość to 1024x768). Po edycji wpisu i zrestartowaniu komputera (i ponownym ustawieniu rozdzielczości monitora) problemy zniknęły (tylko dolny panel musiałem przenieść na prawą krawędź bo wyświetlał się tylko do połowy).

Usunąłem własnościowe sterowniki, jednak spowodowało to duży spadek wydajności, więc zainstalowałem je ponownie.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lenwe

#9
Podepne się pod wątek ale u mnie flash też nie działa(ł?) poprawnie, co ciekawe nie działa wyłącznie w przeglądarce Iceweasel, w Chrome, Midori i 64bitowym Firefoxie nightly jest ok, a grafike mam intela. Ot taka ciekawostka, jako że na początku była jedynie Iceweasel zainstalowana nieco mnie zmartwiło.

tomangelo

#10
Trochę odkopię temat, ale problemy 1 i 2 rozwiązały się po instalacji tego systemd wg. artykułu na głównej. Teraz wszystko ładnie się wyświetla, a nawet pojawia się już menu od wyłączania :)

pavroo

#11
To super.

Chyba nadszedł już czas aby przenieść sparka na systemd.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum