Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Sparky lxde nie wykrywa drugiego rdzenia procesora

Zaczęty przez Armalat, Wrzesień 28, 2013, 09:50:20 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Armalat

Od kilku dni testuję ten system i dziś dopiero to zauważyłem. Wcześniej działałem na mint 15 Mate i tam wszystko było w porzadku. Jaka może być tego przyczyna i co można zrobić?

Albedo 0.64

#1
Przyczyna może być w wersji jądra. Do procesorów wielordzeniowych powinno być jądro z obsługą wielowątkowości (PAE). Sprawdź jaki masz kernel i doinstaluj właściwą wersję. Możesz użyć programu Driver Manager który wykryje co potrzeba i zaproponuje instalację.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Armalat

#2
Dzięki za rade. Driver Menegera już wcześniej wykorzystałem, zmienił mi stery do grafiki. Jutro zrobię reinstall sparkyego. I przyjrzę się temu dokładniej.

pixel70

#3
Nawet nie wiedziałem, że u mnie Sparky domyślnie zainstalował jądro bez obsługi PAE.

Poprzednio miałem Minta i Gentoo, ale przeszedłem na Sparky'ego głównie ze względu na problemy w tamtych dystrybucjach - otóż system zwykle przy przeglądaniu internetu sprawiał problemy - czasem strona się zamykała, czasem Xserver a zdarzało się że i system zawisał - i to tak dokumentnie, bez wpisu w dzienniku i bez możliwości dostanie się do niego z innego komputera, np. telnetem.

W Sparky wszystko działało bez problemu do momentu gdy nie przeczytałem tego posta. Szybko doinstalowałem jądro z PAE i... się zaczęło. Przeglądarki zaczęły się wieszać albo wykrzaczać, Xserver też parę razy się zresetował no i sam system też zawisł parę razy.

Zatem chyba odkryłem przyczynę poprzednich problemów z Mintem i Gentoo - Sparky nie zainstalował u mnie "lepszego", wydajniejszego jądra i dlatego wszystko działało...

Raczej nie spodziewam się, że ktoś mi tu dokładnie odpowie co może być przyczyną takiego zachowania jądra PAE, ale może ktoś też miał podobny problem, albo wie co może się u mnie dziać..

Armalat

#4
A które jądro zainstalowałeś?



U mnie jest:

root@Sparky:/home/mariusz# uname -a

Linux Sparky 3.13-1-686-pae #1 SMP Debian 3.13.7-1 (2014-03-25) i686 GNU/Linux




i wszystko działa poprawnie. Mam Sparky`ego LXDE najnowszą wersję

pixel70

#5
Ja też to co Ty (i na nim są problemy). A teraz mam:

Linux SparkyLinux 3.13-1-486 #1 Debian 3.13.7-1 (2014-03-25) i686 GNU/Linux

i jest OK.

Ale te problemy mogą wynikać z konkretnego sprzętu. Np. mam procesor AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+.

Może na Intelach jest OK, a AMD ma jakiś błąd? A może mam coś uszkodzone? Pamięć, procesor - co nie uaktywnia się przy tym "słabszym" jądrze?

Armalat

#6
Miałem wcześniej problemy z kompem, okazało się, że winna była uszkodzona kość pamięci. Bios i Sparky ją wykrywały, wydawało się, że jest w porządku, ale jak ją wymieniłem, kłopoty się skończyły. Co do procka, to mam Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz, ale jak dotąd, chyba nikt kłopotów z AMD nie zgłaszał. Z Linuxem też jeszcze nie mam dużo doświadczenia, mogę jedynie doradzić sprawdzenie pamięci i może znajdź jakiś program do przetestowania sprzętu

pixel70

#7
Przetestowałem komputer memtest86 i burnK7

Na razie wszystko OK

Zobacz najnowsze wiadomości na forum