Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

hej witam, pewnie niewiele wniosę bo się nie znam na linuxie

Zaczęty przez maxim, Czerwiec 19, 2020, 07:54:13 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

maxim

będę wiec bardzie biorcą niż  dawcą wiedzy, z góry dziękuje za pomoc i przepraszam że nie będę się mógł zrewanżować .
do Linuxa podchodzę 3 raz w życiu , ostatnio chyba w 2005.
Instaluje na VMware różne dystro żeby zobaczyć co  i jak.
Na razie  Mint, Kubuntu, Ubuntu, Deepin
pierwsza refleksja Deepin czerpie garściami z przetestowanych rozwiązań Windows, no bo nie ulega wątpliwości że oni raczej mają najlepiej opracowane UX, chociaż wykorzystują to przeciw userowi.
A ubuntu raczej wzoruje się na androidzie co bardzo dziwi w systemie na komputer a nie mobilne urządzenie.
Wszedłem tu po pomoc w instalacji innych 'sklepów' na danych dystrybucjach, dokładnie to na Deepin chce zainstalować snapcraft , bedę szukał na forum , bo na ich stronie czy w necie nie znalazłem instrukcji, ta co jest z 2018 z konsoli wywala bład połaczenia.

pavbaranov


maxim

Teraz to trzecie podejście, no warto trochę poznać systemy Linuxa. Pamietam jeszcze taki wynalazek jak bety BeOS no i w tamtych latach próbowałem Linuxa.
Jestem ciekaw jaki target userów mają wydawcy różnych dystrybucji, oczywiście nie mogę powiedzieć że cokolwiek widziałem, są to tylko bardzo początkowe wrażenia, ale wydaje się że user niewymagający, i nie doświadczony, bo dostępne ustawiania systemów są prostsze jak w obecnym Androidzie, czyli że chyba większość zaawansowanych ustawiań jest mocno skomplikowana z konsoli. Chyba nie ma miejsca na średniaka, np nie udało mi się znaleźć prostej listy z ptaszkami do przeglądu zainstalowanych aplikacji i ich odinstalowania. Za to znalazłem liste rodem z androida gdzie ikony wielkości spodków są rozstrzelone na całym pulpicie, na 29" monitorze to nie wygląda tak intuicyjnie jak na tablecie.
Ten Deepin że nie wstydzi się kopiowania W. jest dla mnie najmilszy, ale sklep nie dziła, ściaga godzinami i wywala błędy, i nie wiem gdzie się ustawia skąd ma pobierąc źródła, albo inne wyjście zainstalować inną aplikacje do instalowania programów, tyle że nie wiem jak bo na stronie nie ma pliku do pobrania.

ps moze coś o sobie żeby było wiadomo jaki mój poziom zaawansowania w obsłudze Windows. Sądzę że można mnie uznać za zaawnsowanech usera, pamietam W95 i od tamtego czasu potrafię złożyć kompa i zainstalować sys, a wtedy to często potrafiło się coś wysypać, a XP znam dobrze, tworzenie partycji, kopiowania hdd itd, nie sprawia problemu, BCD, MBR aktywna partycja, rejestr i klucze, gpedit to też chleb powszedni, mało skromnie ale jak w paru słowach przedstawić swoj poziom. Ogólnie nie uważam się za fajtłapę w IT, a tu sklepu nie potrafię zmienić, w kubuntu nie ma opcji zmiany karty graficznej, i mam 800x600, zmienia na chwilę na poprawną 1920 ale po 1s wraca do poprzedniego. oczywiście wszytko się da zrobić i poznać, ale czas, trochę mnie rozczarował Linux że po 30 latach systemów graficznych tutaj dalej jest potrzeba nauki i wklepywania komend w terminalu.

PS2 ale dostanę zaraz kubłem pomyj ;)
ale to takie moje pierwsze wrażenia. no bo system, a w tym wypadku Linux to dla mnie, nie pisanie listu w openoffice ale np instalacja k.graficznej

Fibogacci

Cytat: maxim w Czerwiec 20, 2020, 12:40:34 AM
Za to znalazłem liste rodem z androida gdzie ikony wielkości spodków są rozstrzelone na całym pulpicie, na 29" monitorze to nie wygląda tak intuicyjnie jak na tablecie.

Piękne określenie (może służyć jako cytat) i doskonale oddaje moje (negatywne) wrażenia co do niektórych rozwiązań związanych z ikonami i listami ikon w niektórych środowiskach graficznych (chociaż ja nie mam dużego monitora) ;)

A może po prostu zandroizowani użytkownicy potrzebują zandroizowanych rozwiązań... ;)

pavbaranov

A widzisz - system winien m.in. służyć do pisania listu w openoffice, a instalacja karty graficznej, to jest detal, który w zależności od karty, w jakichś 90% przypadków rozwiązuje się sam. Przynajmniej w mainstreamowych dystrybucjach.

maxim

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 20, 2020, 01:37:40 PM
A widzisz - system winien m.in. służyć do pisania listu w openoffice, a instalacja karty graficznej, to jest detal, który w zależności od karty, w jakichś 90% przypadków rozwiązuje się sam. Przynajmniej w mainstreamowych dystrybucjach.
no nie mogę się zgodzić, system IMHO jest platformą do uruchamiania programów np. OO i to OO ma służyć do pisania, ale zarządzenie właśnie tą platformą, jej konfiguracja i radzenie sobie z problemami to jest właśnie obsługa sys. Oczywiście filozofia idzie trochę w innym kierunku, jak w lata 90 producenci uważali że tym zarządzaniem będę się zajmować kompetentne osoby, tak teraz uznali że to oni powinni nam mówić co wolno a co nie a my powinniśmy pisać maile i po prostu używać to co dostaliśmy, ewentualnie zmienić tapetę i ikony, a na więcej user jest za głupi,taka wydaje się być filozofia producentów telefonów oraz samego MS, i o ile dla tel. to jest zrozumiałe to w W chciałbym mieć łatwiejszy dostęp i możliwości. Niektórzy producenci oprogramowania już to złapali, i możesz korzystać z prostego interface albo masz opcje 'zaawansowany user' , MS rozwiązuje to inaczej,coraz głebiej ukrywa i przenosi takie możliwość np do zasad grupy

maxim

Cytat: Fibogacci w Czerwiec 20, 2020, 11:13:34 AM

Piękne określenie (może służyć jako cytat) i doskonale oddaje moje (negatywne) wrażenia co do niektórych rozwiązań związanych z ikonami i listami ikon w niektórych środowiskach graficznych (chociaż ja nie mam dużego monitora) ;)

A może po prostu zandroizowani użytkownicy potrzebują zandroizowanych rozwiązań... ;)

no i te menu wielopoziomowe, szeregowe np w Mint menu start do 'preferencji' nie wejdziesz, a rozwija sie kolejna lista trzypozimowa lista rozwijana to dramat UX, albo w panelu 'aplety' nie otwierają się w nowych niezależny oknach tylko wchodzisz do nich i musisz cofać, typowe rozwiązania z mobilnych androidowych urządzeń, kompletnie nie praktyczne na dużym pulpicie.
Moze to jest na zasadzie że tak nie chcą być podobni do W.  że biorą rozwiązania z A. ale na kompach to jest bezsensu.
i PPM w wielu miejscach zapomniany, kolejny dowód na kopie androidowych rozwiązań.

Nie rozumiem tej filozofi odcicnania się od W. jeśli w jakiś dziedzinach to ma miejsce bo może to być kompletnie błędna i subiektywna ocena. jednak w niektórych aspektach wydaje mi się że tak jest. Każdy dosłownie każdy kto odpala Linuxa wcześniej pracował na jakimś Windows, i tu się nie ma co czarować, a im większe podobieństwa w UI tym system łatwiejszy sys. w obsłudze, bo łatwiej się poruszać takiemu userowi który wie co to panel sterowania. Nazewnictwo to kolejna ciekawostka, polskie tłumaczenia nawet 'dalej' zmieniają na 'na przód'   :)
No po co to, Windows jest jedynym systemem (dla przeciętnego usera) na PC i on tworzy kanony, taka jest rzeczywistość czy się z tym zgadzamy czy nie, a jak Linuxy będą miały  10% rynku to mogą wprowadzać nowatorskie (pewnie lepsze) rozwiązania w UI. Idelny by był Linux który zainstalowałbym w jakieś firmie a pani Kasia nawet by się nie zorientowała że to nie Windows 7

ciubaka

Nie ma takiego linuxa co to wygląda i działa jak winda. Wiem bo szukałem i nie znalazłem. Jak chcesz rozwiązać jakiś problem to wal do odpowiedniej zakładki na forum. Na przykład że w którymś Mincie (którym? na czym zainstalowanym?) czegoś nie potrafisz. Nie ciągnij przywitania bo się Kolega Lami zdenerwuje. I będzie miał rację. A na pogaduchy też jest zakładka. Nazywa się pogaduchy :-) A Mint nie jest wszystkim w linuxie, wiele osób z niego szybko wyrasta. Aczkolwiek wiele też przy nim pozostaje. Co kto woli...

maxim

no jasne, masz rację, lecę na resztę forum i nie robię z przywitania jakiegoś wątku.

Fibogacci

Cytat: maxim w Czerwiec 20, 2020, 04:21:14 PM
Idelny by był Linux który zainstalowałbym w jakieś firmie a pani Kasia nawet by się nie zorientowała że to nie Windows 7

Jeśli Pani Kasia umie i potrzebuje tylko typowo biurowe sprawy czy przeglądanie Internetu, to można tak zrobić Linuksa (w wyglądzie i zachowaniu), że Pani Kasia się nie zorientuje. Będzie myślała, że pracuje na Windowsie (np. Windowsie 10). Skoro wygląda jak Windows i ogólnie to co Panie Kasia klika działa jak Windows, to wielkiej różnicy nie będzie. Robiłem już takiego Linuksa dla Pani Kasi, nie do biura, a do codziennego użytku, ale Pani Kasia raczej nie widzi różnic ;)

maxim

no i takie dystro bym chciał znaleźć.
a na jakim to robiłeś ? jak menadżer okien i belki ?

Ja już zainstalowałem 8 , xubuntu najfajniejszy, deepin prawie nie ma opcji

ciubaka

No i ciesz się xubuntu. Dipin będzie miał opcje jak zmienisz repozytoria na najszybsze. Inaczej - bez szans. Masz to w ustawieniach. W pakiecie z koronawirusem i innymi chińskimi wynalazkami nieznanego końcowo zastosowania. Dipin ładny i działa. Czy bezpieczny - ja nie wiem.

Fibogacci

Cytat: maxim w Czerwiec 22, 2020, 12:30:32 AM
no i takie dystro bym chciał znaleźć.
a na jakim to robiłeś ? jak menadżer okien i belki ?

Ja już zainstalowałem 8 , xubuntu najfajniejszy, deepin prawie nie ma opcji

Jeśli jesteś zainteresowany, to tutaj masz film, jak to wygląda na laptopie Pani Kasi w działaniu ;) : https://lbry.tv/@mxlinuxpl:f/mxlinux-quick-boot:0

A tutaj poradnik, jak to zrobić samemu: https://lbry.tv/@mxlinuxpl:f/kali-undercover:e

maxim

filmik fajny dzięki, a poradnik na pewno się przyda żeby coś podpatrzeć.

A co do Deepin to mnie tam bezpieczeństwo tak pojęte nie interesuje od lat bo to jakaś paranoja.
Chiński  rząd na milion procent mną się nie zainteresuje, a to jak mnie własny śledzi - dane z BTSów - czyli moje lokalizacje; smsy i logi połączeń przez lata trzymane, nr tel=pesel; no to już większego śledzenia to ciężko sobie wyobrazić.
Więc te pianie wszędzie o bezpieczeństwie bo google albo jakaś witryna zbiera ip i odwiedzane www, (żeby reklemy wyświetlać)  to dla mnie chora komedia osób które nie mają pojęcia w jakim świecie żyją.
A i nie zapomnijcie że wasz ISP też logi latami przechowuje.

ciubaka

Twój wybór w co wierzysz. Korzystaj z dipina. Jest ładny i działa. Na pewno lepiej niż elementary, do którego w pewnym sensie nawiązuje. Generalnie dipin nawiązuje do wszystkiego co było i z wszystkiego co było korzysta. Niekoniecznie zgodnie z prawem, jakiegokolwiek bądź kraju. Ale działa, ludzie używają i są zadowoleni. Ja czasami do niego zaglądam też, tak z ciekawości, co nowego. I tak jakby, odkąd poprawili wreszcie repozytoria i dipin zaczął po ludzku  wreszcie działać - nic nowego :-) Powodzenia,  zazdroszczę tej pewności siebie oraz przeświadczenia o świadomości rozumienia otaczającej nas wszystkich wokół rzeczywistości.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum