Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MX Linux 19 został oficjalnie wydany

Zaczęty przez Fibogacci, Październik 22, 2019, 01:32:49 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fibogacci

Cytat: MSki w Październik 26, 2019, 07:57:11 AM
Dzięki, przetestuję.

Aby jeszcze bardziej ustawić system "pod siebie", można utworzyć w MX Edytor menu kategorię pod nazwą np. Praca lub Projekt taki-a-taki, a w niej zgrupować różne programy tematycznie czy wg dowolnego klucza (jak będzie dla Ciebie najwygodniej), które używasz najczęściej do danych zadań czy projektów.

Taka samo jeśli chodzi o ikony do programów, można tu łatwo dodawać (podmieniać na) inne, nawet swoje własne grafiki, jeśli to ułatwia szybsze odnajdywanie programów lub sprawia po prostu przyjemność, że można mieć swoje ikonki.

Można te zmiany wykonać także indywidualnie dla każdego wpisu programu w menu startowym, klikając na nazwie programu prawym przyciskiem myszy (to warto zapamiętać w Xfce: prawym przycisk myszy jest Twoim przyjacielem - bardzo często rozwiązuje wiele problemów).

Ale w MX Edytor menu to wszystko jest od razu w jednym miejscu, więc znacznie przyspiesza to pracę i dostosowywanie.

MSki

Właśnie zauważyłem, że w MX ilość programów ułatwiających konfigurację systemu jest tak duża, że można się w tym wszystkim pogubić i wprost zatracić. To chyba jeden z nielicznych, jak nie jedyny system, w którym wszystko konfiguruje się, że się tak wyrażę, w sposób "graficzny" ;)

stefan1980

Czy istnieje możliwość upgrade MX 18.3 do MX19? Bo na stronie MX piszą że tylko instalacja od nowa

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Listopad 05, 2019, 12:49:11 PM
Czy istnieje możliwość upgrade MX 18.3 do MX19? Bo na stronie MX piszą że tylko instalacja od nowa

MX 18.3 oparty jest na Debian 9 Stretch.

MX 19 oparty jest na Debian 10 Buster.

MX 19 trzeba zainstalować (ponieważ zmienia się cała baza Debiana na nowszą), natomiast jeżeli katalog /home był na osobnej partycji, można spróbować wykonać instalację z zachowaniem /home (opcja w Instalatorze).

Tak samo jeśli chodzi o dotychczas zainstalowane programy, można to wykonać (przenieść je oraz ustawienia etc.), korzystając z programu aptik, tutaj na Forum MX jest cały wątek tego dotyczący:
https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?f=104&t=53839&p=538287&hilit=aptik#p538287

TataPingu

#19
Cytat: stefan1980 w Listopad 05, 2019, 12:49:11 PM
Czy istnieje możliwość upgrade MX 18.3 do MX19? Bo na stronie MX piszą że tylko instalacja od nowa

O ile dobrze pamiętam, to Ty od niedawna jesteś userem linuksa....

W gruncie rzeczy, takie rozwiązanie jest pewniejsze i lepsze, niż próbować upgradeować...
- przy niektórych konstelacjach może się "udać", ale w większości przypadków raczej tylko skićka system...

Przeprowadzenie nowej instalacji nie jest trudne i nie trwa więcej, jak 1-2 godz...
Jednakże pod jednym warunkiem...
- /home/ jest na oddzielnej partycji !

Jeśli tak nie jest, to kosztuje to trochę więcej "zachodu", ale jest również możliwe...
Osobiście radzę nową instalkę...

stefan1980

Dzięki za odpowiedź o  to mi właśnie chodziło. Więc instalacja od początku bo nie ma co się bawić:)

Fibogacci

Ja na razie na swoim głównym laptopie zostaję z 18.3, natomiast 19 mam na jednym starym laptopie i korzystam też z 19 jako Live USB.

Nie jest niezbędnie konieczne upgrade'owanie do 19, jeśli wszystko działa dobrze z 18.3 (zależy kto co i czego potrzebuje). Wsparcie dla 18.3 będzie do 2022 roku.

PomPom

myk byle jak jako tako

TataPingu

#23
Cytat: PomPom w Grudzień 16, 2019, 07:43:48 PM
Mówiliście, że chcecie MX Fluxbox?

Mówić, to nie mówiliśmy, ale informacja jest interesująca...

Nie wiedziałem, że MX może mieć zintegrowanego Fluxboxa...
Do konfiguracji niektórych IoTów używam lapka-starowinki (1 procek, 1,5GHz, 1 GB RAM) na którym zainstalowałem Antixa (m.in. Fluxbox jest tam jednym z desktopów). Na Antiksie całość chodzi "płynnie", jedynie mankamentem są niektóre konfiguracje, czy oprogramowanie, w których trzeba trochę "pogrzebać ręcznie", a na to nie zawsze mam ochotę, czy czas...
- w MX-sie "siedzi" więcej "automatyki" i akurat to pasuje mi bardziej....

Sprawdzę MX-a z tym Fluxem, na pewno będzie lżejszy...

PomPom

Mnie też to zainteresowało, bo jak za Debianem nie przepadam, tak od jakiegoś czasu kręci mi się myśl, że chciałbym taką "czystą tablicę" obok typowego systemu. Nie ma co spędzać za dużo czasu nad czymś takim, więc taki gotowiec byłby spoko - na pewno wygląda schludnie.
myk byle jak jako tako

TataPingu

Cytat: PomPom w Grudzień 16, 2019, 09:17:01 PM
Nie ma co spędzać za dużo czasu nad czymś takim, więc taki gotowiec byłby spoko

No właśnie, dokładnie o to chodzi!
W wielu sytuacjach nie mam ochoty i czasu "wymyślać od nowa koła" i ślęczeć godzinami nad czymś tam, czego potrzebuję użyć całkiem sporadycznie...

Na wirtualce już sprawdziłem...
- pasuje idealnie do moich celów....

Fibogacci

#26
MX Flux jest lżejszy.

Od dwóch dni testuję i dostosowuję pod siebie, tutaj można zobaczyć jak to wygląda w praktyce, film robiłem wczoraj wieczorem:
https://www.facebook.com/watch/?v=616024922271218

To jest screencast wykonany na Live USB z MX 19 64bit z MX Flux (fluxbox) na laptopie Acer Aspire z Celeronem 2 GHz i 2 GB RAM bez SWAP.

Zaraz po uruchomieniu zużycie pamięci RAM to 240 MB (a to jest Live i 64bit).

MX 19 32bit zainstalowany na dysku, z MX Flux (fluxbox) zajmuje ok. 180-200 MB RAM tuż po uruchomieniu.

To menu, które widać na filmie, to są moje przeróbki (tłumaczenie, pozycje na liście, część usunąłem, część dodałem, zmodyfikowałem skróty klawiszowe pod moje nawyki itp.). Tak samo fonty i wygląd.

O tyle fajnie, że wszystkie zmiany są względnie łatwe - edycja 3 plików tekstowych.

Ogólnie na tym filmie/screencaście zużycie pamięci nie przekracza 1 GB (screencast nagrywa się i zapisuje na pendrive, radio gra z konsoli w tle, uruchamianie programów, przeglądarka internetowa Slimjet z lekką stroną).

Natomiast pozostałe rzeczy z MX są zintegrowane z tym fluxboksem (np. MX Narzędzia etc.). Naprawdę przyjemnie się z tego korzysta.

MX Flux to jest krok w dobrym kierunku, szczególnie dla tych, którzy tak jak ja, lubią na starociach się bawić dla przyjemności i nie tylko ;)

PS. Np. GIMP na tym Live USB potrafi się uruchomić (przy kolejnym uruchomieniu programu) i być gotowym do pracy w 4,5 sekundy (a nawet w ok. 3 sekundy na szybszym laptopie - tam nie mierzyłem dokładnie, ale trochę szybciej się uruchamia) - to robi wrażenie (na mnie) ;)

PS2. Albo inny przykład, teraz sobie testowałem.

Odtwarzanie bezpośrednio z YouTube wideo w rozdzielczości 1080p (odtwarzacz mpv (używa youtube-dl) uruchomiony z konsoli z linkiem do filmu). Zużycie procesora maks. 50-60%, zużycie pamięci ok. 500 MB. Screen poniżej.



PS3. Tutaj przygotowałem na razie roboczy film (bez dźwięku i opisów/napisów objaśniających, to jeszcze dorobię) jak uruchomić MX-Fluxbox w systemie MX Linux oraz jak wstępnie go skonfigurować. Efekty mogą być naprawdę interesujące i atrakcyjne wizualnie.

https://www.facebook.com/watch/?v=478386253075878

Aby uzyskać opcję przezroczystości, trzeba zainstalować pakiet 'xcompmgr' (MX Instalator pakietów, karta Repozytorium Stabilne).

W pliku 'keys' trzeba dodać skrót klawiszowy, ja dodałem takie linijki:

##### xcompmgr #####
none Ctrl Shift k :Exec killall xcompmgr
none Ctrl Shift p :Exec xcompmgr -c
## Mod1 c :Exec xcompmgr -fF -I-.004 -O-.004 -D2 -cC -t-4 -l-6 -r6

Używam domyślnych ustawień, ale zapewne można je edytować i dostosować - nie bawiłem się tym, więc nie wiem jakie parametry za co odpowiadają.

W moich skrótach Ctrl+Shift+P włącza przezroczystość, Ctrl+Shift+K wyłącza ją.





MSki

#27
A czy Któryś z Kolegów uruchamiał tę wersję MX-19.1, a konkretnie MX-19.1 AHS 64 bit ?
https://mxlinux.org/blog/mx-19-1-now-available/
poniżej do pobrania z torrentów
https://mxlinux.org/torrent-files/

@Fibogacci - widzę, że tłumaczenie poradnika na j. polski, dla wersji 18.3 to Twoja zasługa ?
Szacunek i podziękowania.

Co zaś MX-19.1 ash 64bit'y to sprawdziłem przed chwilą z Live.
To jest dosłownie moment, jak system wstanie po botoowaniu i potwierdzam, bo również sprawdziłem - Kernel 5.4
To tak na chłodno, zwłaszcza że laptop po kilkunastu minutach z tym systemem również nie podnosi użytkownikowi ciśnienia i jest ledwo ciepły.

Fibogacci

Cytat: MSki w Luty 19, 2020, 12:21:35 PM
A czy Któryś z Kolegów uruchamiał tę wersję MX-19.1, a konkretnie MX-19.1 AHS 64 bit ?
https://mxlinux.org/blog/mx-19-1-now-available/
poniżej do pobrania z torrentów
https://mxlinux.org/torrent-files/

@Fibogacci - widzę, że tłumaczenie poradnika na j. polski, dla wersji 18.3 to Twoja zasługa ?
Szacunek i podziękowania.

Co zaś MX-19.1 ash 64bit'y to sprawdziłem przed chwilą z Live.
To jest dosłownie moment, jak system wstanie po botoowaniu i potwierdzam, bo również sprawdziłem - Kernel 5.4
To tak na chłodno, zwłaszcza że laptop po kilkunastu minutach z tym systemem również nie podnosi użytkownikowi ciśnienia i jest ledwo ciepły.

Jeszcze 19.1 nie testowałem, również ahs.

Można powiedzieć, że ogólnie tłumaczenie, nie tylko poradnika.

Poradnik na razie jest w 50% (kluczowe rozdziały), wymaga zaktualizowania do wersji 19 i dokończenia pozostałych rozdziałów.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum