Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Mx linux

Zaczęty przez Krystian 81, Czerwiec 18, 2020, 02:33:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Krystian 81

Witam zainstalowałem MX linux na laptopa.To mój pierwszy system Linux wcześniej nie miałem z tym systemem nic wspólnego .Wszystko dobrze chodzi internet itp. Tylko mam mały problem bo chciałem przerzucić zdjęcia z pena na dysk .dysk mam podzielony na 4 partycje 1 systemowa i 3 wolne.Chciałem na jedną wolną wrzucić te zdjęcia i nie idzie .Jestem zielony w linuxie i proszę o radę.

pavbaranov

Zainteresuj się dodaniem takiej wolnej partycji przez plik fstab. Na 100% jest opisane to również w dokumentacji MX.

Fibogacci

#2
Cytat: Krystian 81 w Czerwiec 18, 2020, 02:33:39 PM
Witam zainstalowałem MX linux na laptopa.To mój pierwszy system Linux wcześniej nie miałem z tym systemem nic wspólnego .Wszystko dobrze chodzi internet itp. Tylko mam mały problem bo chciałem przerzucić zdjęcia z pena na dysk .dysk mam podzielony na 4 partycje 1 systemowa i 3 wolne.Chciałem na jedną wolną wrzucić te zdjęcia i nie idzie .Jestem zielony w linuxie i proszę o radę.

Czy partycje wolne oznacza, że są puste i niesformatowane, czy są one sformatowane np. jako ext4 i po prostu nie montują się automatycznie przy uruchomieniu systemu?

Kilka podpowiedzi.

1. Jeśli partycje są sformatowane, a chcesz, aby montowały się po uruchomieniu systemu (czyli były od razu dostępne i widoczne), można skorzystać z programu Disk Manager.

Menu startowe > Ustawienia > Disk Manager

Po prostu zaznaczasz partycje, które mają się montować przy starcie, odznaczasz te, które nie chcesz, aby się montowały.

Tak wygląda program:

 


2. Zawsze też możesz po prostu kliknąć w dany niezamontowany dysk w menedżerze plików Thunar i dysk zostanie podmontowany (może będzie trzeba potwierdzić hasłem użytkownika/administratora). Lista dysków w lewym panelu w części Nośniki. Jednak po ponownym uruchomieniu komputera dysk trzeba będzie zamontować kolejny raz (nie będzie montowany automatycznie).


 


3. Jeśli partycje są wolne, ale niesformatowane, możesz użyć programu GParted do ich sformatowania.

Menu startowe > System > GParted

a jak już będą sformatowane, patrz Punkt 1.


4. Jeśli chcesz na szybko zobaczyć, jakie partycje w danej chwili są widoczne w systemie (np. czy pendrive jest widziany przez system), to zrób tak:

a) naciśnij klawisz F4 (wysunie się terminal, klawisz F11 przełącza na pełny ekran) lub zwyczajnie uruchom terminal w menu startowym

b) wpisz poniższe polecenie potwierdzając Enterem:

$ lsblk

Zostanie wyświetlona lista wszystkich aktualnie widzianych przez system partycji (to nie znaczy, że zamontowanych).

lsblk to skrót od list block devices czyli wyświetl urządzenia blokowe tzn. dyski, pendrivy itp.

Na przykładzie poniżej te oznaczone jako sda z numerem - to partycje mojego dysku twardego.

sdb to oznaczenie pendriva, tak więc jeśli masz w komputerze jeden dysk, to będzie zapewne miał oznaczenie sda, a pendrive i kolejne podpinane dyski zewnętrzne/pendrivy będą otrzymywały kolejne litery np. sdb, sdc.

Tak więc możesz też sprawdzić wpisując lsblk przed podpięciem pendriva do komputera, a następnie podpiąć pendrive i sprawdzić jeszcze raz poleceniem lsblk czy pendrive pojawił się na liście jako np. sdb - w przypadku jeśli problem byłby z pendrivem, bo z Twojego postu nie potrafię jednoznacznie stwierdzić z czym jest problem.


 


Wiele porad i informacji dotyczących systemu możesz też znaleźć w podręczniku użytkownika (link do niego powinieneś mieć na pulpicie lub znajdziesz go w menu startowym pod nazwą MX Podręcznik użytkownika).

Możesz go też znaleźć tutaj: https://mxmanuals.s3.us-east-2.amazonaws.com/user_manual_mx18/mxum_pl.pdf

Informacje o montowaniu partycji znajdziesz na stronie 22 (podrozdział 2.3.3 Często zadawane pytania dotyczące dysku twardego (FAQ))

Krystian 81

ok.dziękuję za pomoc już wszystko działa .

Zobacz najnowsze wiadomości na forum