Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ubuntu&Win 10

Zaczęty przez darog69, Czerwiec 18, 2020, 02:27:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

darog69

Witam, chciałem zainstalować Ubuntu w laptopie Dell, w którym na głównym dysku SSD mam win10, drugi dysk SSD  mam w kieszeni zamiast napędu DVD
Podzieliłem dysk przeznaczony dla Ubuntu na trzy partycje:
1. sdb1-SWAP 3 GB
2. sdb2-/System 60 GB
3. sdb3-/home
Pytanie, którą partycję mam zaznaczyć podczas instalacji jako rozruchową, czy jakoś tak, jest to na samym dole podczas konfiguracji, instalacji Ubuntu?
Wybieram sdb2, ale podczas bootowania jest komunikat o braku gruba
Dodam, że nie chcę instalować systemów na jednym dysku

pavbaranov

1. O ile pamiętam, to Ubuntu obecnie wykorzystuje tzw. swapfile - sprawdź sobie zatem, czy w ogóle partycja SWAP jest Ci konieczna.
2. Jeśli nie będziesz instalować dużej ilości gier i innego bardzo, bardzo obszernego oprogramowania, to partycja systemowa w wielkości 60GB jest zdecydowanie za duża.
3. Nt. zasadniczego pytania - od groma w necie: https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+windows+10+dual-boot&t=falkon&ia=web
Ogólna zasada:
1. Instalujesz bootloader na tym dysku, z którego będziesz startować system. W przypadku 2 dysków niektórzy używają również i takiej metody, że w ogóle nie doprowadzają do tzw. dual-boota, tylko wybierają w BIOS system, z którego chcą wystartować: np. dysk 1 - startuje Win, dysk 2 - startuje linux. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie - nic więcej nie musisz robić.
W przypadku jednak, gdy chcesz mieć możliwość wyboru systemu z poziomu bootloadera, to musi nim być bootloader linuksowy, gdyż ten od Windows nie wykryje innego systemu. Musisz mieć też zainstalowany program os-prober (lub o podobnej nazwie). Cała filozofia. W przypadku jednak Win10, wydaje się, że lepiej pobawić się z tzw. instalacją w UEFI, bo to chyba jedyny sposób, gdy Win10 startuje. Masz to też w linkach.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum