Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Polskie wydanie PCLinuxOS TDE Mini 2020.05

Zaczęty przez MSki, Czerwiec 16, 2020, 04:02:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Do tego systemu (PCLinuxOS) zawsze podchodziłem z entuzjazmem, a zwłaszcza do jego kolejnych wydań, gdyż będąc w dalszym ciągu nowicjuszem w temacie GNU/Linux oczekiwałem po kolejnych wydaniach tego czy innego systemu, że w końcu pozostanie któryś z nich dłużej na dysku, a ja zabiorę się za to czym zająć się mogę.. a nie nauką, można powiedzieć od podstaw.
To że dysponuję dwoma laptopami bardzo ułatwiło mi sprawę, gdyż na jednym zainstalowany jest MX-19.1 z codziennymi aktualizacjami, drugi sprzęt jest takim testowym, na którym coś innego staram się zainstalować i zobaczyć jak działa.

Przeglądając neta pod kontem nowości, uwagę moją zwrócił powtórnie PCLinuxOS, a w zasadzie jego mix, czyli spolszczona wersja, znajdująca się do pobrania z poniższej strony;
https://www.pclinuxos.com/forum/index.php/topic,152725.0.html
Iso pobrałem, wypaliłem je na DVD-RW i zrobiłem bootowalnego pendriva.. tak zapobiegawczo ;)

System uruchomiony z któregokolwiek z dwóch nośników wstaje do postaci Live, a podczas jego botowania nic wstępnie nie ustawiamy.. ustawienia domyślne systemu.
Z bezprzewodową łącznością po wi-fi nie miałem żadnych problemów, w pasku narzędziowym po prawej stronie pulpitu znajduje się stosowana ikona.. pyk/klik i mamy do wyboru to co znajduje się w naszym zasięgu bezprzewodowym, wpisuję hasło i internet hula.
Musiałem przestawić zegar systemowy, ale i tu sprawa jest dziecinnie prosta.. ustawianie odbywa się jak w Windowsie, ładnie składnie i bez problemów.. "zatwierdź" powoduje natychmiastową aktualizację tych parametrów.

Wszystkie ustawienia w PCLinuxOS odbywają się w graficznych okienkach systemu, a ustawień jest tyle, że można się w nich pogubić do momentu ich opanowania - wszystkie opisy są po polsku.. no może oprócz nielicznych, które już są poza zasięgiem wiedzy nowicjusza i których lepiej nie zmieniać  ;)

Pomimo tego że jest to wersja mini jak z nazwy wynika, to jednak trochę programów instaluje się z systemem.. jak choćby Konqueror.
Ja osobiście wolę Operę, nawet zrezygnowałem czasowo z Firefoksa.. ale co kto lubi.
OpenOffice ma menagera  pobierania, który bez żadnego problemu pobiera cały pakiet i po zainstalowaniu ładnie go spolszcza.
Jest i Synaptic którego bardzo lubię, gdyż nie muszę korzystać z Terminala.. i wiecie chyba dlaczego(?)  ;)
No ale żeby Synaptic w RPM-owym distrze był.. niebywałe, a jednak prawdziwe :)

O aktualizacji systemu i dociągnięciu potrzebnych i programów nie będę pisał, jest wszystko i co ważniejsze, system nie robi fochów z instalowaniem czegokolwiek i nie sypie błędami, a po reboot'cie wstaje jak byśmy tego oczekiwali.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum