Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

problem ROZWIĄZANY instalacja Archa nie widzi dysku SSD

Zaczęty przez Piejanto, Maj 30, 2020, 11:53:43 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Rozumiem, że dokonałeś też przeglądnięcia configu kerneli w Archu :) NVME jest wbudowane w te kernele i to niezależnie od rodzaju.

lesio

@pacbaranov
Świetnie. I co z tego wynika w kontekście poruszonego przeze mnie rozwiązania?

pavbaranov

Sorry - Twoja porada jest jak najbardziej ok. Tyle, że nadmiar informacji Jankowi szkodzi. Wpierw trzeba go wypytać - potem zaproponować rozwiązanie, bo w nadmiarze po prostu się gubi. Nie chcielibyśmy, by zrobił sobie jakiejś głupoty (co nie oznacza, że Twoje rozwiązanie jest głupie; po prostu najpierw ustalić, potem poradzić, bo już kilka razy tak było, że poszedł w tym nadmiarze informacji zbyt mocno na skróty).

Piejanto

#33
@lesio   i @pavbaranov

Lesio miał rację. Dziś cały wieczór walczyłem z Anarchem i Endeavorem i doopa blada. Widział tylko /dev/sda
Wreszcie wpadło mi do bańki, żeby zajrzeć do Linuxiarzy i przeczytałem porady @lesia.
Pokazało mi dysk SSD 238,47 GB unllocated ale JEST. Działam pod Endeavourem.
Teraz chyba powinienem dac radę.
Dzięki @lesio
**************************************
Sformatowałem i zainstalowałem Endeavoura.
Teraz poproszę o instrukcje, jak można z Endeavoura przerzucić się do Archa.
Wielkie dzięki, Panowie.

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Czerwiec 05, 2020, 11:14:24 PM
Teraz poproszę o instrukcje, jak można z Endeavoura przerzucić się do Archa.
Jeśli interesują Cię kwestie "zgłaszania" się systemu, to w istocie można tu podziałać. EndeavourOS to jest jednak po prostu Arch (jeśli chodzi o repozytoria), z dodanym jednym, swoim (niezbyt istotnym). Zatem używaj sobie go do woli, gdy Ci pasuje. Praktycznie 100% porad z wiki Archa jest prawidłowych, a dodatkowo jeszcze masz cokolwiek w Endeavour.

PS: @lesio - Przepraszam.

robson75

Janek EndeavourOS jest tak samo Arch-em jak dawny Antergos, więc nie ma potrzeby kombinować.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#36
@robson75

Jeśli tak jest, to OK i dzięki. Ale drobna uwaga:
Pod kontrolą Antergosa mój HP wieszał się regularnie po kilka razy na sesję. Od czasu, gdy mnie @pavbaranov wyprowadził na czyste wody
prawdziwego Archa, problemy z wieszaniem się systemu znikły. NIby to samo, a jednak inaczej.
Nie przesądzam sprawy z Endeavourem, bo go nie znam. Ponadto tylko na HP wieszał się Antergos, a nie dotyczyło netboka Acer.
Dzięki Wam Panowie.

Chciałbym wiadomość od @lesio wstawić gdzieś u Linuxiarzy na exponowanym miejscu, bo chyba warto. Ta wiadomość to, cytuję:

"W nowych komputerach może być problem z widocznością dysków SSD/M2 pod linuksem. Chodzi o tryb pracy SATA. Może być tryb AHCI (wtedy linuks widzi dysk) lub tryb Intel RST (wtedy linuks nie widzi dysku - tylko Windows). Z tego, co czytałem, na razie nie ma jeszcze rozwiązań obsługujących tryb Intel RST pod linuksem. Trzeba więc wejść do BIOSU/UEFI i zmienić tryb SATA na bardziej "konwencjonalny" od trybu Intel RST."

Dzięki Panowie.

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Czerwiec 06, 2020, 01:55:05 PM
Pod kontrolą Antergosa mój HP wieszał się regularnie po kilka razy na sesję. Od czasu, gdy mnie @pavbaranov wyprowadził na czyste wody
prawdziwego Archa, problemy z wieszaniem się systemu znikły. NIby to samo, a jednak inaczej.
Nie przesądzam sprawy z Endeavourem, bo go nie znam. Ponadto tylko na HP wieszał się Antergos, a nie dotyczyło netboka Acer.
Nic z faktu związanego z Antergosem nie wynika dla Endeavour. Problemy mogą być i jeśli będą - będziemy je rozwiązywać (na miarę naszych możliwości).

@robson75 - Nawet w większym stopniu, bo mniej ingeruje w instalację, nie wprowadza we własnym repozytorium paczek z epoch=1, które powodowały potem problemy itp. Zresztą zobacz sobie PKGBUILDy: https://github.com/endeavouros-team/PKGBUILDS i paczki: https://ftp.acc.umu.se/mirror/endeavouros/repo/endeavouros/x86_64/. Jak widać niczego tu nie ma, co bardzo od Archa odstaje i cokolwiek narzuca. Zresztą takie były założenia, by EndeavourOS był tak blisko Archa, jak to tylko możliwe. I jest.

I absolutnie masz rację: skoro działa, to po co kombinować. Lepsze jest wrogiem dobrego. I to jest pod adresem naszego Janka.

PS: Swoją ścieżką - fajne narzędzie: pahis, którego nie znałem.

Piejanto

Pozwolę sobie zakończyć ten wątek wstawieniem jeszcze raz cytatu z @lesio, bo była to fundamentalna wiadomość na drodze do
sformatowania dysku SSD i bez tej wiedzy nikt nie ruszy z instalacją wielu dystrybucji Linuxa. Zate, jeszcze raz cytat:

"W nowych komputerach może być problem z widocznością dysków SSD/M2 pod linuksem. Chodzi o tryb pracy SATA. Może być tryb AHCI (wtedy linuks widzi dysk) lub tryb Intel RST (wtedy linuks nie widzi dysku - tylko Windows). Z tego, co czytałem, na razie nie ma jeszcze rozwiązań obsługujących tryb Intel RST pod linuksem. Trzeba więc wejść do BIOSU/UEFI i zmienić tryb SATA na bardziej "konwencjonalny" od trybu Intel RST." - @lesio


Zobacz najnowsze wiadomości na forum