Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Laptop nie widzi kamerki i kwestia wyskakującego okienka po wpisaniu hasła

Zaczęty przez adam1709, Czerwiec 10, 2020, 07:32:51 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Nie ma tu nic do rzeczy dlaczego mam takie, a nie inne podejście do Minta. Jest po prostu kilka dystrybucji, których - nazwijmy to delikatnie - nie lubię (choć nie o to chodzi; wyjaśniając zeszlibyśmy jednak na zupełnie jałową dyskusję), lub też po prostu mam o nich jak najgorsze zdanie. I Mint jest tu w czołówce.

Rozgoryczonym trzeba być do producentów sprzętu, czy jego podzespołów a nie do twórcy systemu. Wszak w jaki sposób, bez specyfikacji, mają oni zapewnić działanie?

Tych 19 i 20 nie rozumiem. Zwłaszcza 19. Mint 19 to Ubuntu 18.04 + cośtam. Wszystkie *ubuntu 19.x straciły bądź stracą za chwilę wsparcie, a zatem szkoda czasu na ich ogarnianie.

Zdziwiony byłbym tym, gdyby kamerka wyłącznie w Skype nie działała.

Co polecam? Windows oczywiście. W przypadku Twojego komputera - jeśli chodzi o kamerę - nawet nie potrafimy dojść do tego czym ona jest. Jeśli jednak chcesz coś wypróbować, to coś o znacznie nowszym kernelu i np. wrzucić to jako liveusb. Ot, niedawno wyszła nowa Fedora - spróbowałbym.

adam1709

Mint czy lubuntu, które próbowałem mają wersję 19.3 na stronach, których poobierałem - nie znam szczegółów. A kubuntu ma już 20.04
Być może nie działa tylko w skype - ale u mnie musi działać w Skype. Ale też by mnie to zdziwiło gdyby tylko tu nie działała.
Czy ta Fedora jest lekka? nadaje się na słaby laptopik tego typu? nadaje się dla nieogarniętej osoby do skype czy przeglądarki ?

pavbaranov

Wersja Mint XX.y nie oznacza, że jest zbudowana na wersji Ubuntu o tym samym XX. Zresztą Ci już to napisałem: Mint 19.x, to w bebechach Ubuntu 18.04. Wszystkie następne Ubuntu >18.04 i <20.04 nie mają, nie miały i nie będą mieć odpowiednika w Mint. Dopiero za jakiś czas pojawi się Mint 20 oparty o Ubuntu 20.04.
Ze względu na to, że obsługa hardware'u w 99% przypadków jest osadzona w kernelu, a kernel używany przez Minta, to kernel z Ubuntu, to prawdopodobieństwo, że coś będzie działać w Mincie w wersji powiedzmy 19.x, a nie będzie działać w *Ubuntu 18.04.x jest zbliżona do minimum.

Nie wiem co oznacza lekka. Wersji Fedory masz kilka - tu nazywają się one spinami. Do wyboru - do koloru. I nie chodzi nawet o to, by na tym pracować na stałe, ale o to, by stwierdzić, czy na współcześniejszym kernelu jakiś hardware, który jest w Twoim komputerze wykrywany jest prawidłowo i działa, czy też nie. Dopiero po ustaleniu będziesz miał odpowiedź, czy w ogóle warto bawić się w linuksa.

Nie widzę możliwości, by niewykrywany przez kernel i przez scanimage jakiś sprzęt mógł zadziałać. To nie jest zależne od programu. Problem w przypadku Twojego sprzętu jest taki, że z uwagi na jego nierozpoznawanie w ogóle, nawet nie można ustalić czy istnieje jakiekolwiek rozwiązanie dla niej.

Istnieje jeszcze takie narzędzie jak hw-probe. Możesz je zainstalować, a po instalacji wykonać: https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_probe - o ile pamiętam, to albo trzeba kliknąć na wygenerowany link, albo od razu przeniesie Cię na stronę, gdzie będziesz miał pełną rozpiskę tego, co w Twoim komputerze jest wykrywane, co jest wspierane i co w ogóle (nawet nie w Twoim systemie) ma jakieś otwartoźródłowe rozwiązanie.

EDIT:
Poszukałem jeszcze za tym Twoim komputerkiem i wychodzi mi na to (choć zrób też to samo we własnym zakresie), że:
1. nie znajduje się on na liście sprzętu wspieranego przez Debiana,
2. nie znajduje się on na liście sprzętu wspieranego przez Ubuntu
- powyższe oznacza, że żadna inna dystrybucja oparta o nie (np. Mint) również owego wsparcia nie będzie mieć (chyba, że robi własne kernele itp. - Mint nie tylko nie robi :)).
3. HP nie wspiera na tym komputerze żadnego innego systemu oprócz Windows,
4. problem z kamerką internetową w tym modelu pod linuksem istniał już 3 lata temu i prawdopodobnie do dzisiaj nie został w żaden sposób rozwiązany.
Można jeszcze dalej szukać, ale bez informacji o tym jaka tam kamerka i jak została zainstalowana - nie sposób znaleźć rozwiązanie. Skoro linux jej nie potrafi wykryć (ustalić w tym zakresie niczego), to możesz się zwrócić do HP, by Ci napisali jaka tam jest zainstalowana kamerka, jakiego producenta, jaki model, w jaki sposób podłączona, oraz by  podali idVendor i idProduct. Można wówczas byłoby czegokolwiek poszukać.
Wg mnie jednak, dla pełnej obsługi (całego hardware'u) w tym komputerze musisz się zdecydować na dalsze używanie na nim Windows. Dla tego typu użytkowania, o jakim wspomniałeś (skype) on się po prostu nie nadaje pod linuksem.

adam1709

Co do tej Fedory - tu niby mo%u017Cna j%u0105 pobra%u0107. Nie wiem co pobra%u0107. https://getfedora.org/pl/ wersj%u0119 Coreos ? niby "minimalny". Za%u015B jak si%u0119 wejdzie tam to s%u0105 kolejne 3 wersje do wyboru
lekka - no niby mint jest lekki, w sensie, %u017Ce ma podstawowe rzeczy

adam1709

No super się porobiło - albo edytować nie mogę albo krzaki wyskakują...

Co do tej Fedory - tu niby można ją tu pobrać. Nie wiem co pobrać https://getfedora.org/pl/
wersję Coreos ? niby "minimalny". Zaś jak kliknę w to, to są kolejne 3 wersje do wyboru

lekka - no niby mint jest lekki, w sensie,ma podstawowe rzeczy

pavbaranov

Mint "lekki" nie jest. Oczywiście jeśli Ci chodzi o jego zasobożerność, wymagania sprzętowe (rzeczywiste, a nie to co pieprzą na stronie). Nie jest też lekki w sensie ma podstawowe rzeczy - ma jakie ma. Mniejsza o to.
Przeczytaj sobie dopisaną treść w poprzednim moim poście.

Co do Fedory - czytaj, co tam napisane. Wersja coreos - będziesz tam kontenery stawiać? Mówiłem SPINS: https://spins.fedoraproject.org/ i te "lekkie", to lxde, lxqt, bardziej rozbudowana i taka, gdzie prosto system uchwycić (a miałeś już z tym DE doświadczenie) - Plasma. Wg mnie - nie ma to już większego znaczenia.

adam1709

Rozumiem, dziękuję za poświęcony czas.
Czyli rozumiem nie ma sensu instalować tez i próbować Fedory bo pewnie będzie to samo. Chyba, że wrzucę na szybko na pendrivie, ale nie wiem którą wersję.

pavbaranov

Piszemy w tym samym czasie :) Wbij się na IRC linuxiarzy, to szybciej się ustali, bo w tym wątku temat powoli się wyczerpuje i dopóki nie ustalimy modelu itd. tej kamerki, to nic więcej - sensownego - dodać nie można.
Masz dopisek do poprzedniego postu. Spróbować zawsze możesz, bo to niewiele kosztuje. Jeszcze nowszym kernelem dysponuje openmandriva ale w wersji couldron i tu nie wiem, czy jest wersja liveiso; w KaOS masz już serię 5.6.x, w Endeavour - również. Obecna jest już 5.7.2, ale nie wiem, czy cokolwiek nowego w zakresie obsługi czegoś, co w ogóle jest nam nieznane - wniosła.

adam1709


adam1709


pavbaranov

Nic nie myślę, oprócz tego co napisałem: oficjalnie HP milczy o wsparciu tego komputera przez linuksa. Mam wersję kernela 5.7.2 - czyli najnowszą - nie jest ona wykrywana nadal przy tym komputerze. Możesz spróbować z którymkolwiek z tych ww. systemów - obojętne, który i która wersja. To i tak jednorazowa operacja: wypalić pendrive i odpalić komputer z niego, modląc się, by cały jego hardware został wykryty.

adam1709

Chciałbym przetestować w tej Fedorze skype, ale nie mogę chyba zainstalować... jak tu się w ogóle zdjęcie dodaje ?

pavbaranov

Nie rozumiem. Jeśli masz wypaloną Fedorę i z jej startujesz, po prostu wykonaj te komendy z konsoli, które wyżej. Umożliwią one nam określenie, czy w ogóle ta kamerka jest dla lina widoczna, czy nie. Skype nie ma większego znaczenia.

adam1709

Ciągle mi wyskakuje znaleziono zły podpis GPG gdy próbuję coś zainstalować...

pavbaranov

To zupełnie inna kwestia. Nie ma nic wspólnego z rozpoznawaniem kamerki.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum