Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją AnarchyOS

Zaczęty przez Piejanto, Czerwiec 09, 2020, 11:48:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

#15
@pavbaranov
Czy o to chodziło?

modprobe RTL8822CE                     (06-11 19:52)
modprobe: FATAL: Module RTL8822CE not found in directory /lib/modules/5.7.2-arch

***************************************
DLA KABLOWEGO INTERNETU

ping -c 1 www.wp.pl                    (06-11 19:56)
PING www.wp.pl (212.77.98.9) 56(84) bytes of data.
64 bytes from www.wp.pl (212.77.98.9): icmp_seq=1 ttl=55 time=19.5 ms

--- www.wp.pl ping statistics ---
1 packets transmitted, 1 received, 0% packet loss, time 0ms
rtt min/avg/max/mdev = 19.499/19.499/19.499/0.000 ms

****************************************
BEZ KABLA

ping -c 1 www.wp.pl                    (06-11 19:58)
ping: www.wp.pl: Odwzorowanie nazwy jest chwilowo niemożliwe

**************************************************************
# echo "options rtl8822ce ips=0 fwlps=0 swenc=1" > /etc/modprobe.d/rtl8822ce.conf
[root@piejanto:/home/jan]#     

**********************************************************
# /etc/modprobe.d/rtl8822ce.conf options rtl8822ce ips=0 fwlps=0 swenc=1
zsh: brak dostępu: /etc/modprobe.d/rtl8822ce.conf
[root@piejanto:/home/jan][126]#               

******************************************************************


pavbaranov

Janek - z całym szacunkiem, ale na łapu-capu robisz różne rzeczy i kompletnie bez zrozumienia.
lsmod | grep RTW88

Piejanto

@pavbaranov

Znowu... qrdę. Fakt. Ale to dlatego, że przełaziłem z tamtego tematu do tego tematu i mi się "niedosortowało".
Ponadto po zainstalowaniu Anarchy, zrobiłem od razu [pacman -Syu] a następnie zainstalowałem Reflectora i zaktualizowałem mirrory.
Wgrywałem nowe fontym bo tych linuxowych jest mało i nie zawsze są kompatybilne z dokumentami z X-OS'a.
No i jeszcze musiałem poprzestawiać pulpit tak, żeby był funkcjonalny, bo Anarchy nie instaluje od razu gotowego pulpitu, tak jak to robi Endeavour.
I wtedy się dowiedziałem żeby Ci przesłać wyniki poleceń z poprzedniego tematu.
No, to dodatkowo mi się zagotowało. Przepraszam.
Okazuje się, że wszystko ładnie chodzi, łącznie bluetooth'em  i tylko tego cholernego Wi-Fi nie ma.
Jeśli jest jeszcze jakaś możliwość (cień możliwości) aby się obyło bez wizyty w servisie, to ja pięknie proszę o taką pomoc.


pavbaranov

#18
No zacznę kląć. Jeśli Ty nam nie pomożesz, to my Tobie w żaden sposób nie będziemy w stanie. Piszę już któryś raz, byś dał wynik poleceń, które umożliwią zdiagnozowanie problemu i być może umożliwią korzystanie z sieci wifi i zamiast tego dużo słów, ale treści brak.

MSki

@Piejanto - ja wiem, że Twój problem jest wyjątkowy, z racji "nietypowego" elementu laptopa do bezprzewodowej komunikacji po wi-fi.
Czytałeś ?
https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide_(Polski)#Połączenie_bezprzewodowe_WIFI

pavbaranov

@MSki - Ten poradnik raczej do niczego nie prowadzi w tym przypadku. Janek już zainstalował 2x coś na kształt Archa (Endeavour, Anarchy). Jesteśmy już zatem nieco dalej. Bez jednakże rozstrzygnięcia, czy znajdujący się w kernelu RTW88 obsługuje tę kartę (a problem wówczas w jakiejś konfiguracji), czy też nie (a wówczas należy doinstalować sterownik z AUR), dalej po prostu niczego nie jesteśmy w stanie doradzić. Odpowiedź na to pytanie pozostaje jednak od ponad już chyba tygodnia tajemnicą :)

Piejanto

@pavbaranov

Wydawało mi sie, że o to Ci chodziło i podałem Ci to przy przedpoprzednim wpisie.

# uname -r                               (06-13 20:45)
5.7.2-arch1-1

***************************************
# uname -a                               (06-13 20:45)
Linux piejanto 5.7.2-arch1-1 #1 SMP PREEMPT Wed, 10 Jun 2020 20:36:24 +0000 x86_64 GNU/Linux

********************************

pavbaranov

Janek - absolutnie nie o to chodzi. Chodzi o to, czy podniesiony jest określony moduł - tu rtw88.

Piejanto

#23
@pavbaranov

Nie wiem jak to sprawdzić. Coś mi kazałeś zrobić niegdyś (w Endeavour) ale nie mogę się dokopać do tamtej rozmowy
i zastosowanego wówczas polecenia.
Nie mam możliwości włączenia Wi-Fi. Na panelu mam jedynie dwa okienka do odhaczenia: [sieć] i [powiadomienie]. Nie ma tego co najistotniejsze
czyli Wi-Fi.




pavbaranov

#24
A ja mam dość pisania wciąż tego samego, zatem teraz tylko wędka - ryby musisz złowić sam, zwłaszcza, że to podstawy linuksa w ogóle:
1. podniesienie modułu sprawdzisz przez lsmod; moduł nazywa się rtw88,
2. jeśli nie jest podniesiony, to podniesiesz go przez modprobe.
Być może po podniesieniu (jeśli podniesiony nie jest), konieczne będzie również zrestartowanie NetworkManager (bo chyba nadal jego używasz).
Stwierdzenie, czy moduł jest podniesiony, a jeśli tak, to czy obsługuje tę kartę jest najistotniejsze.

Jeśli moduł rtw88 pomimo tego, że podniesiony, nie będzie chciał współpracować z Twoją kartą (musisz mieć zainstalowane też linux-firmware, o czym również po raz drugi), to wówczas możliwe, że uda się tę kartę zmusić do działania przez któryś (odpowiadający jej) sterownik w AUR: https://wiki.archlinux.org/index.php/Network_configuration/Wireless#rtl8821ce. Być może, trzeba będzie się przyglądnąć repozytorium: https://github.com/lwfinger?tab=repositories i stworzyć taki moduł... I - niestety - wszystko daje efekt: być może się uda, bo jak widać Realtec nawet jak przygotował jakiś moduł, który ma obsługiwać jego karty serii 882x, to i tak nie działa to prawidłowo. Chyba.
Jeśli zatem RTW88 będzie podniesiony, a działać nie będzie - daj znać.

Piejanto

#25
@pavbaranov   Przepraszam. Zdaję sobie sprawę z tego, że bystrością nie grzeszę. Staram się z tym walczyć, ale nie zawsze wychodzi.
Polecenie [lsmod] nie wykazało rtw88. Idę czytać, co mi tam nadałeś. Dzięki

Zrobiłem [modprobe] i i kolejny raz [lsmod] i jest na pierwszym miejscu.

lsmod                                                                       (06-14 14:05)
Module                  Size  Used by
rtw88                 589824  0
mac80211             1040384  1 rtw88
libarc4                16384  1 mac80211
rfcomm                 90112  16

**************************************

pavbaranov

ls usr/lib/firmware/rtw88/
Możesz też spróbować:
# modprobe rtw88
zrestartować sieć i sprawdzić, czy masz połączenie (paczka linux-firmware musi być zainstalowana, o ile wiem).
Jeśli nadal nie będzie działać (bo jak wieść niegminna niesie, sterowniki te nie są doskonałe), to należy zbudować paczkę https://aur.archlinux.org/packages/rtl8821ce-dkms-git/, zrestartować i mieć nadzieję, że zadziała.

Piejanto

@pavbaranow
restart sieci nic nie zmienił

chyba nie ma tego firmware.

usr/lib/firmware/rtw88/             (06-14 14:18)
ls: nie ma dostępu do 'usr/lib/firmware/rtw88/': Nie ma takiego pliku ani katalogu

Idę czytać co kazałeś

Piejanto

#28
@pavbaranov
Ściągnąłem rtl8821ce-dkms-git-tar.gz (do specjalnie utworzonego katalogu) kazałem rozpakować, żeby zrobić [makepkg] ale mi powiedziało, że "nie odnaleziono odpowiedniego menedżera archiwów". Muszę poszukać, czym to się rozpakowuje. To może potrwać.


Rozpakowałem na innym kompie i przeniosłem na Asusa w pendrive.
Teraz w sprawie budowania: Kazałem mu [pacman -S makepkg] i mówi mi, że to wymaga [root'a]. Boję się przyklepać, żeby czegoś nie spaprać.
Czy tam powinno być jedynie [-S], czy od razu powinno być [-SU]?

pavbaranov

#29
Kur....tyna. Masz do jasnej cholery zainstalować sobie paczkę linux-firmware a dopiero potem kombinować!
Nie wiem jak wyraźniej mam pisać: w pierwszym rzędzie należy wypróbować sterownik, który znajduje się w kernelu wymaga firmware'u, który jest w powyższej paczce. Dopiero jeśli RTW88 nie będzie w stanie obsłużyć tego wifi, to można się bawić w rozwiązania z AUR.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum