Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Endeavour nie widzi wifi

Zaczęty przez Piejanto, Czerwiec 06, 2020, 03:36:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

@robson75
tu nie chodzi o samo formatowanie pendrive, ale o to, że system mam zainstalowany nie na /dev/sda/ (sda1, sda2. sda3) ale na partycjach o innych nazwach.
Jeśli partycje są inaczej ponazywane, to może i Kernel ze sterownikiem jest nie do odnalezienia?

Podczas instalacji, które kiedyś robiłem, program instalacyjny pytał mnie o "punkt montowania". Z Endeavourem tego nie miałem. Pytał tylko o rozmiar Partycji Wymiany i ja my przyklepałem 17 GB.

Obecnie na ASUSIE mam "Dysk /dev/nvme0n1: 238,49 GB
I partycje
/dev/nvme0n1p1
/dev/nvme0n1p2
/dev/nvme0n1p3

A to nie jest to samo z czym miałem dotychczas do czynienia.
Dlatego moje ptranie "czy ten Endeavour jest w ogóle dobrze zainstalowany"?
Oraz przypuszczenie, że może dlatego nie dociera do kernelowego sterownika Wi-Fi?



robson75

Janek ja Tobie pisałem na samym początku że lepiej wybrać Anarchy, bo Anarchy to jest w sumie czysty Arch. A EndeavourOS mimo że też jest Arch-em to daje od siebie swoje niewielkie repo, no i jakieś tam swoje ustawienia.
Ja osobiście instalowałem Arch-a przy pomocy Anarchy i zero problemów.
Jeżeli masz ochotę to usuń EndeavourOS i zainstaluj Anarchy, ale nie daję gwarancji że to coś zmieni w kwestii Wi-Fi.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Nvme to oznaczenie dysków ssd, pisał o tym bodajże Kolega Lesio.
Janek wgraj sobie wreszcie na próbę jakąś inną dystrybucję niż arch.
Arch to nie antegros i nie manjaro, to arch.
I ma swoje zasady i swoje narowy.
A jak już koniecznie arch, to tak jak Robert pisze, raczej przy pomocy anarchy niż endeavour.
Ja to bym nawet zen installerem stawiał pewnie.
Ale po co, skoro są łatwiejsze dystrybucje dla takich leszczy jak ja i Ty ...

Piejanto

@ciubaka
Ciubaka. Qrdę... faktycznie kol. @lesio o tym pisał, ale troche już mi się lasuje komórka rozumowa. Dzięki za przypomnienie. Przepraszam.


@robson75

Tak pisałeś. Zdecydowałem sie na instalację z Endeavour dlatego, że jest cięższy na pendrive. Myślałem, ze skoro Endeavouros.iso ma więcej zawartości (3xwięcej), to będzie łatwiej. Jestem na takim etapie, że nowa instalacja jeszcze niczego mi nie zniszczy, więc niewykluczone, że jeszcze wrzucę Anarchy i zacznę od początku. Jednak...  czytałem na forum, że obecne Anarchy jest jakieś niedopracowane. Gdybyś zechciał zajrzeć do tematu, to ja chętnie przeinstaluję jeszcze raz maszynę. Obecnie najważniejszy problem to Wi-Fi.
Jeden z kolegów proponuje mi Mint'a. Ale ja kiedyś miałem Mint'a i on się nie umywa do Archa. Trudno schodzić w dół, gdy się było na górce.
Zatem proszę o dalsze rady i jeszcze w sprawie sterownika: Czy to nie ma znaczenia, że mam od Ciebie sterownik rtl8822ce zamiast polecanego rtl8821ce ?
Nie wiem jak zbudować plik. Na polecenie [makepkg /ścieżka dostępu/] dostaję odpowiedź, że nie ma pliku PKGBUILD.
Tymczasem, gdy zaglądam do rozpakowanego pliku to tam jest wyłącznie plik PKGBUILD.
Coś nie tak.
rtl8821ce-dkms-git, to tam jest wyłącznie plik PKGBUILD.

pavbaranov

@ciubaka - Początkowo ta karta w ogóle nie chodziła pod jakimkolwiek linuksem. Potem był zewnętrzny sterownik, potem też w samym kernelu. Nie wiemy co i jak - tzn. czy:
1. karta jest fizycznie aktywowana,
2. czy jeśli tak jest, to obsługuje ją RTW88 (powinien), czy jest on prawidłowo podniesiony i wówczas też nie działa itd.,
3. czy jeśli RTW88 nie będzie obsługiwać tej karty, to obsłuży ją sterownik, który od dłuższego czasu jest w AUR (i trzeba go po prostu zbudować).
Im dalej w las, to wątek zamiast prosto zbliżać się do tematu, to ma meandry w postaci problemu, "bo nie mam MC", "jak widoczny jest pendrive" i pierdyliard innych jeszcze. Sorry, nie do przejścia. A odpowiedzi na pytania, które prowadziłyby do jakiegoś rozwiązania brak.
Podsumowując:
1. Trzeba fizycznie mieć aktywowaną kartę wifi. Oczywiste - bez tego dalej nie ma w ogóle o niczym rozmowy.
2. Trzeba odinstalować paczkę podrzuconą przez Roberta czyszcząc jednocześnie jej pozostałości.
3. Trzeba sprawdzić czy RTW88 jest aktywowany, jeśli nie - aktywować i sprawdzić, czy nawiązuje połączenie.
4. Jeśli pkt. 1-3 przyniosą pozytywny rezultat, to nic już więcej nie należy robić.
5. W odmiennym przypadku, na własnej maszynie (nie posiłkując się paczką, która nie wiadomo jak została zrobiona), zainstalować paczkę z AUR i sprawdzić.
6. Jeśli żadne rozwiązania z powyższych nie działają - wówczas mamy myślenice.
Prosto i konkretnie. Misz-masz tego wątku powoduje, że po prostu nie chce się już niczego robić.

robson75

Cytat: Piejanto w Czerwiec 09, 2020, 01:34:46 PM
Tak pisałeś. Zdecydowałem sie na instalację z Endeavour dlatego, że jest cięższy na pendrive. Myślałem, ze skoro Endeavouros.iso ma więcej zawartości (3xwięcej), to będzie łatwiej. Jestem na takim etapie, że nowa instalacja jeszcze niczego mi nie zniszczy, więc niewykluczone, że jeszcze wrzucę Anarchy i zacznę od początku. Jednak...  czytałem na forum, że obecne Anarchy jest jakieś niedopracowane. Gdybyś zechciał zajrzeć do tematu, to ja chętnie przeinstaluję jeszcze raz maszynę. Obecnie najważniejszy problem to Wi-Fi.
Jeden z kolegów proponuje mi Mint'a. Ale ja kiedyś miałem Mint'a i on się nie umywa do Archa. Trudno schodzić w dół, gdy się było na górce.
Janek czasy kiedy Anarchy miało problemy dawno minęły, w tej chwili ten instalator Arch-a jest naprawdę dopracowany, i nie ma z nim najmniejszych problemów.
Co do minta to się nie będę wypowiadał na ten temat.
A jeżeli chodzi o PKGBUILD i ich budowę to musisz uruchomić Thunar, wejść do katalogu z danym PKGBUILD-em i kliknąć prawym przyciskiem myszy w okno Thunar-a, wtedy się Tobie wyświetli menu kontekstowe i musisz wybrać uruchom w terminalu.


No i wtedy dajesz komendę
makepkg -sirc
I się buduje.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@robson75 - Fajna porada, tylko, że nie wiemy, czy w ogóle istnieje potrzeba zbudowania tego sterownika, a jeśli jej nie ma (bo RTW88 obsługuje), to dopiero wówczas Janek zrobi sobie kuku, z którym będziemy mieć więcej problemów niż na 5 już stronie tego.

robson75

Paweł, ale ja Jankowi nie karze budować ani instalować tej paczki, tylko wyjaśniłem tak ogólnie jak budować z PKGBUILD-ów.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Jakby co - jakby ktoś pomyślał że ja Minta polecam - to nie - ja NIE polecam.
Ale faktem jest że Mint ma potężne wsparcie na forum każdym i na problem tej karty ma gotowe rozwiązanie.
Jak również na problem innej karty, w moim kompie, o czym była dawno temu pisanina (w tym przypadku to była jedyna dystrybucja poza W10, która ogarnęła tamtą kartę MIMO, też realteca).
To tyle jeśli chodzi o Minta.
Janek idź przez Anarchy, od nowa, wywal to co pogmatwałeś, czasu szkoda na rozplątywanie, przetnij węzeł gordyjski.
Chociaż faktyczne ktoś tu się użalał jakiś czas temu że nie funguje, że cośtam cośtam ...
Najlepiej chyba by było Zen Installerem, ale czy dasz radę?

Piejanto

#69
@robson ; @pavbaranov

Panowie. Obecnie mam ściągnięte dwie wersje Anarchy

anarchy-1.1.0-x86_64.iso
i
anarchy-1.2.1-x86_64.iso

Którą mam wypalać na pebndrive? Polecenie polecane przez Anarchy (z końcówką [conv=fsync] mam od @robson'a.
Teraz kwestia wyboru. później muszę wyjechać do pracy, ale wrócę po 21 i jeśli nie padnę, to będę reinstalował.

Na razie nie będę kombinował ze sterownikiem. Dzięki Pawle za przestrogę.
Zatem, który Anarchy wybrać?


robson75

Wypal na pendraka najnowsze ISO Anarchy, czyli 1.2.1, bo ze starszą wersją może być problem.
@ciubaka Tak to ja narzekałem na Anarchy, ale na wersję 1.2.0, wersja 1.2.1 jest ok.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Czy aby doprawdy należy instalować ponownie?
pacman -Rn nazwa
dokona wywalenia niepotrzebnej paczki i jej plików konfiguracyjnych. To powinno wystarczyć.

robson75

Paweł ale tu nie chodzi o tą jedną paczkę, ale o całość, czyli o EndeavourOS, być może że ma default-owe jakieś ustawienia z którymi Janek nie potrafi sobie poradzić.
A Anarchy jest jak to Ty nazywasz bardziej koszerny, i być może Jankowi będzie łatwiej ustawić to nieszczęsne Wi-Fi.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Robert - No nie ma :) Janek nie potrafi sobie poradzić, albowiem kompletnie nie wiemy nawet w jakim momencie jesteśmy. Misz-masz totalny tego wątku jest już niebotyczny, a nie odpowiedzieliśmy sobie na absolutnie podstawowe pytanie: czy karta wifi jest "fizycznie" aktywna, czy nie.
Obecnie, czy Anarchy, czy Endeavour - instalują praktycznie to samo. Ten drugi dodatkowych kilka paczek zbudowanych z AUR. Jakie - gdzieś wyżej podałem.

Piejanto

#74
@robson75 ; @pavbaranov

Panowie. Zrobiłem pendrive a Anarchy 1.2.1
Faktycznie instalacja nie wydaje się przekraczającą moje możliwości intelektualne. Ustawiłem partycję wymiany na 1024 MiB bo mam miejsce, no to niech ma. Ustawiłem klawiaturę, język czas itd
Wybrałem pakiety do zainstalowania i poszedłem do punktu "instaluj"
Otrzymałem informację:

"BŁĄD: Nie udało się zainstalować pakietów do nowegp katalogu głównego. Proszę sprawdzić plik "/tmp/anarchy-log" po więcej informacji"

O co może chodzić? Założę nowy wątek bo jesteśmy już chyba w całkiem nowym temacie. Zacznę od wklejenia tego co tutaj napisałem.
Informacje od Roberta i polecenia pacmana, mogą mi się przydać. I sobie je zachowam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum