Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Endeavour nie widzi wifi

Zaczęty przez Piejanto, Czerwiec 06, 2020, 03:36:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Oj Janek, Janek zmieniłem dysk i wrzuciłem tą paczkę tutaj
https://yadi.sk/d/WcEIJ5km-5FhVA
Ale nim ją zainstalujesz to wykonaj to co Ci napisał @pavbaranov.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#16
@robson75
Dzięki @robson. Już myślałem, że  nie dałeś rady wytrzymać, bo właśnie na tamtej stronie mi powiedziało, że już nie ma niczego do pobrania.
No, i teraz mi się "ściągło".
Nie będe kombinował. Tylko Wasze instrukcje.

# pacman -U /home/jan/Pobrane/rtl8821ce-dkms-5.7.3_35403-4-x86_64.pkg.tar.zst
wczytywanie pakietów...
błąd:  '/home/jan/Pobrane/rtl8821ce-dkms-5.7.3_35403-4-x86_64.pkg.tar.zst': nie udało się znaleźć bądź odczytać pakietu

Gdzie znów skrewiłem?

System jest całkowicie zaktualizowany i Pacman mi mówił że nie ma nic do zrobienia.



pavbaranov

Janek. Kwestia tego sterownika, nie jest prawdopodobnie w ogóle już potrzebna. Tzn. nie wiemy, czy jest potrzebna, bo nie wiemy, czy Twój komputer widzi, czy nie widzi sieci. Z informacji błąd:  brak serwerów skonfigurowanych dla repozytorium: core (...)
wynikałoby jednak, że sieć jest podniesiona, a problem leży po stronie wadliwego skonfigurowania serwerów udostępnionych pacmanowi, na co zresztą wskazuje:

cat /etc/pacman.d/mirrorlist
################################################################################
################# Arch Linux mirrorlist generated by Reflector #################
################################################################################
# With:       reflector --protocol https --age 1 --sort rate --number 10
# When:       2020-06-06 13:14:29 UTC
# From:       https://www.archlinux.org/mirrors/status/json/

# Retrieved:  2020-06-06 13:14:14 UTC
# Last Check: 2020-06-06 13:00:20 UTC

Tu powinna być lista serwerów, a jej brak. Pacman w przypadku braku połączenia z siecią sypie zresztą innym komunikatem.
W pierwszej kolejności zatem tę kwestię należy rozwiązać i mniejsza o to, czy po kablu, czy przez wifi. Dopiero jak będziesz skonfigurowanego prawidłowo pacmana, będziesz mógł pracować dalej. Poniżej masz przed chwilą wygenerowany plik /etc/pacman.d/mirrorlist:
################################################################################
################# Arch Linux mirrorlist generated by Reflector #################
################################################################################

# With:       reflector -p https -n 5 --sort score
# When:       2020-06-07 13:13:22 UTC
# From:       https://www.archlinux.org/mirrors/status/json/
# Retrieved:  2020-06-07 13:13:22 UTC
# Last Check: 2020-06-07 12:56:53 UTC

Server = https://mirror.osbeck.com/archlinux/$repo/os/$arch
Server = https://mirror.f4st.host/archlinux/$repo/os/$arch
Server = https://archlinux.mailtunnel.eu/$repo/os/$arch
Server = https://ind.mirror.pkgbuild.com/$repo/os/$arch
Server = https://mirrors.niyawe.de/archlinux/$repo/os/$arch

Możesz to po prostu przekopiować do swojego (choć należałoby się nauczyć korzystać z tego reflectora, czy innych możliwości).

Potem spróbować uruchomić komputer na wifi i wydać polecenie:
ping -c1 www.wp.pl
Winno Ci się pojawić coś takiego:
PING www.wp.pl (212.77.98.9) 56(84) bytes of data.
64 bytes from www.wp.pl (212.77.98.9): icmp_seq=1 ttl=51 time=82.1 ms

--- www.wp.pl ping statistics ---
1 packets transmitted, 1 received, 0% packet loss, time 0ms
rtt min/avg/max/mdev = 82.087/82.087/82.087/0.000 ms

Jeśli takie coś otrzymasz - masz połączenie z siecią.

PS: Bo to następny, kolejny Twój problem: aby znaleźć mc pośród programów zainstalowanych w systemie, trzeba go wpierw... zainstalować. Mnóstwo dystrybucji obecnie nie instaluje go domyślnie.

Piejanto

#18
@pavbaranov
Ufff... trochę trwało ale musiałem uruchomić Midnight Commandera, który tutaj określaja jako "Norton Commandera" i nie byłem  pewien ale zaryzykowałem.
Następnie za pomocą Musepada zrobiłem tę podaną przez Ciebie mirrorlist i wkopiowałem w miejsce starej mirrorlist, ale musiałem najpierw pozmieniac uprawnienia.
Tę część mamy za sobą. Stara mirrorlist na wszelki wypadek sobie schowałem do odpowiedniego katalogu. Teraz zrobię jeszcze raz [pacman -Syu] i się dalej zagłębie w Twoje wskazówki.

wygląda to tak:
# pacman -Syu
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
core jest aktualne
extra                1705,3 KiB  8,16 MiB/s 00:00 [----------------------] 100%
community               4,9 MiB  11,4 MiB/s 00:00 [----------------------] 100%
multilib              161,3 KiB  15,8 MiB/s 00:00 [----------------------] 100%
endeavouros jest aktualne
:: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu...
rozwiązywanie zależności...
szukanie sprzecznych pakietów...

Pakiety (1) imagemagick-7.0.10.17-1

Do pobrania:             2,51 MiB
Do zainstalowania:       9,73 MiB
Zmiana po aktualizacji:  0,00 MiB

:: Kontynuować instalację? [T/n] T
:: Pobieranie pakietów...
imagemagick-7.0....     2,5 MiB  11,4 MiB/s 00:00 [----------------------] 100%
(1/1) sprawdzanie kluczy w bazie                   [----------------------] 100%
(1/1) sprawdzanie spójności pakietów               [----------------------] 100%
(1/1) wczytywanie listy plików                     [----------------------] 100%
(1/1) sprawdzanie konfliktów plików                [----------------------] 100%
:: Przetwarzanie zmian pakietu...
(1/1) aktualizowanie imagemagick                   [----------------------] 100%
:: Uruchamianie po-transakcji...
(1/2) Arming ConditionNeedsUpdate...
(2/2) Warn about old perl modules


pavbaranov

Tytułowy problem nie istnieje!

PS: Nie ma sensu zachowywać starej listy mirrorów (nie będą do wykorzystania). Jest natomiast sens raz na tydzień, dwa, a najdalej raz w miesiącu ją odświeżać.

Piejanto

#20
@pavbaranov

# ping -cl www.wp.pl
ping: invalid argument: 'l'


Coś źle zrobiłem?

Niby wiem, że nie ma sensu z tymi starymi mirrorami, ale chciałem być akuratny. Wywalic zawsze można

Czy tam może jest nie "l" a "1" ?... znaczy, czy litera, czy cyfra? Moment... sprawdziłem - ja wpisuję literę "l".  Czyli [ping -cl]

Edit

@pavbaranov, @robson75

jest tak

ping -c 1 www.wp.pl
PING www.wp.pl (212.77.98.9) 56(84) bytes of data.
64 bytes from www.wp.pl (212.77.98.9): icmp_seq=1 ttl=58 time=14.6 ms

--- www.wp.pl ping statistics ---
1 packets transmitted, 1 received, 0% packet loss, time 0ms
rtt min/avg/max/mdev = 14.634/14.634/14.634/0.000 ms

robson75

To w takim razie jak ta paczka już nie jest potrzebna to ją usuwam z dysku.
Janek aby zainstalować dajmy na to pamac-classic, to najlepiej dodać do /etc/pacman.conf repo chaotic-aur i pewnie wiesz jak to zrobić bo już to przerabialiśmy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Albo... umiesz korzystać z pak (?) - tu na forum jest instrukcja (nawet przyklejona) jak go zainstalować. I potem już voila.

PS: Jak ktoś umieszcza Ci jakiś kod polecenia, to przekopiuj, a nie przepisuj. Mniej błędów.

Piejanto

#23
@robson75
@pavbaranov
Tak. pamiętam, że przerabialiśmy i mam nawet to zapisane, ale na drugim kompie. Teraz się skupiam na Wi-Fi.
Nie chodzi w dalszym ciągu. Ale już zacząłem się oswajać z Endeavourem.
Najważniejszy jest dla mnie Midnight Commander i już go mam.
A pomimo komunikatu zgodnego z tym co @pavbaranow mi przysłał, jednak WI-Fi nie ma i nie ma  nawet informacji o możliwoiści włączenia/wyłączenia Wi-Fi.
Mam go teraz na kablu.

Kod przekopiowałem od @robsona i wtedy otrzymałem prawidłowy komunikat, bo faktycznie wcześniej przepisywałem. Dopada mnie czasem taki trochę amok i głupieję.

Jeśli chodzi o [pak], to będę go instalował OBOWIĄZKOWO. To świetna rzecz. Endeavour tez zaczyna mi się podobać, i tylko ten brak Wi-Fi mnie dołuje.


pavbaranov

Cytat: Piejanto w Czerwiec 07, 2020, 04:34:05 PM
[CUT] Teraz się skupiam na Wi-Fi.
Nie chodzi w dalszym ciągu.
A pomimo komunikatu zgodnego z tym co @pavbaranow mi przysłał, jednak WI-Fi nie ma i nie ma  nawet informacji o możliwoiści włączenia/wyłączenia Wi-Fi.
Chwila moment, bo znów b... się robi. PING z wifi, a nie po kablu. Info o networkmanager - z wifi, a nie po kablu. Inaczej nie jesteśmy w stanie Ci pomóc, bo dostajemy sprzeczne informacje np. z jednej strony logi, zachowanie komputera, z których wynika, że wifi działa i z drugiej strony Twoja informacja, że nie działa.

Piejanto

@robson75
Tę paczkę mam już ściągniętą, więc jakby co, to może się przydać, bo Wi-Fi w dalszym ciagu nie mam.

Piejanto

#26
@pavbaranov
po wyłączeniu kabla

ping -c 1 www.wp.pl
ping: www.wp.pl: Odwzorowanie nazwy jest chwilowo niemożliwe


To samo otrzymuję po restarcie komputra bez kabla i wpisaniu polecenia.


pavbaranov

Ok. W takim razie - przeanalizuj część wątku założonego przez Ciebie: https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,4113.0.html, bowiem tam pojawiają się zarówno pytania, jak i rozwiązania problemu i przedstaw nam wyniki. Najlepiej w tagach, by było to czytelne.
Krótko - albo winna ta karta chodzić na RTW88, który w kernelu jest i winien obsługiwać Twoją kartę. Alternatywą jest paczka z AUR, którą możesz zainstalować przez choćby pak, jak się już z nim uporasz (albo "koszernie" tzn. "ręcznie").

robson75

Janek jeżeli nie masz wifi to zainstaluj paczkę którą Tobie zbudowałem.
Najprościej ją zainstalujesz uruchamiając Thunar-a i po przejściu do pobranych gdzie znajduje się ta paczka uruchom terminal i wpisz
sudo pacman -U nazwa_paczki
Jak u mnie na screenie

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#29
@robson75
Ba!, ale jak uruchomić ten terminal? Sprawdzałem w Pakietach i jest zainstalowany. Ale nie umiem go odnaleźć i uruchomić
Mam tu normalnie konsolę i terminal XFCE i XTerminal.  Ale Thunar-a nie pokazuje się
thunar-archiwe-plugin-0.4.0-3 jest zainstalowany. Tylko jak się do niego dostać?
***********************************
Dobra. Zainstalowałem z normalnego terminala. Znaczy z konsoli. Poprzednio mi nie szło, bo się pomyliłem w numerach.
Teraz poszło tak:

sudo pacman -U /home/jan/Pobrane/rtl88x2ce-dkms-5.7.3_35403-4-x86_64.pkg.tar.zst
[sudo] hasło użytkownika jan:
wczytywanie pakietów...
rozwiązywanie zależności...
szukanie sprzecznych pakietów...

Pakiety (2) dkms-2.8.1-3  rtl88x2ce-dkms-5.7.3_35403-4

Do zainstalowania:  26,42 MiB

:: Kontynuować instalację? [T/n] T
(2/2) sprawdzanie kluczy w bazie                   [----------------------] 100%
(1/2) sprawdzanie spójności pakietów               [----------------------] 100%
(1/2) wczytywanie listy plików                     [----------------------] 100%
(2/2) sprawdzanie konfliktów plików                [----------------------] 100%
:: Przetwarzanie zmian pakietu...
(1/2) instalowanie dkms                            [----------------------] 100%
Opcjonalne zależności dla dkms
    linux-headers: build modules against the Arch kernel [zainstalowano]
    linux-lts-headers: build modules against the LTS kernel
    linux-zen-headers: build modules against the ZEN kernel
    linux-hardened-headers: build modules against the HARDENED kernel
(2/2) instalowanie rtl88x2ce-dkms                  [----------------------] 100%
Opcjonalne zależności dla rtl88x2ce-dkms
    linux-headers [zainstalowano]
    linux-zen-headers
:: Uruchamianie po-transakcji...
(1/2) Arming ConditionNeedsUpdate...
(2/2) Install DKMS modules
==> dkms install rtl88x2ce/5.7.3_35403 -k 5.6.15-arch1-1
Error! Bad return status for module build on kernel: 5.6.15-arch1-1 (x86_64)
Consult /var/lib/dkms/rtl88x2ce/5.7.3_35403/build/make.log for more information.
==> Warning, `dkms install rtl88x2ce/5.7.3_35403 -k 5.6.15-arch1-1' returned 10

No, to chyba jest dobrze?


zrestartowałem komputra.
zrobiłem ping -c 1 www.wp.pl

Nie ma połączenia Wi-Fi.







Zobacz najnowsze wiadomości na forum