Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MX19.2.1 beta kontra fluxbox

Zaczęty przez ciubaka, Maj 31, 2020, 03:36:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Zachęcony paroma wskazówkami na forum postanowiłem po raz trzeci zaatakować do tej pory pokonującą mnie w bezpośrednim starciu wersję MX z Fluxbox. Dorwałem się do wersji beta 19.2.1, bo wyczytałem że beta 19.3 obsługuje jedynie Xfce, a 19.1 miało jeszcze jakieś  niedoróbki. Ściągnąłem obraz, postawiłem system, zrobiłem pełną aktualizację ... I nic, kropka, kupa wielka. Nie ma Fluxboxa, nie ma IceWM, jest tylko Xfce. A ja chciałem Fluxboxa, Xfce mam na MX18.3 przecież. Czy coś źle zrobiłem, czy też może ta beta też jest na samo Xfce? Poczekać na oficjalne 19.2 czy polegnąć na polu chwały po raz trzeci?

Fibogacci

#1
Wiesz, trochę chyba całość przekombinowałeś.

Co do MX Fluxboksa, poszły aktualizacje MX Flux już teraz niecałe 24 godziny temu (o tym się dowiedziałem na Facebooku oficjalnym MX), tak więc powinny być już dla wersji 19.1 dostępne - czyli narzędzia edycji doka i ikon, tapety oraz tłumaczenia. Jeszcze nie testowałem na świeżym Live USB czy to już dostępne, ale pewnie się to po serwerach rozejdzie (jak nie dziś, to jutro, zależy od serwera-mirrora pewnie jak szybko się odświeża).

Co do różnych beta - jak to beta.

Nawet nie wiedziałem, że jest już jakaś beta 19.3, ale akurat mnie to aż tak nie interesuje.

MX Fluxbox to jest skrypt konfigurujący menadżera okien - on nie jest zależny od wersji MX - czyli 19.1 czy 19.2.

Po prostu MX Flux 2.1 będzie od razu w obrazie ISO dla wersji MX 19.2

W obrazie ISO dla wersji 19.1 jest chyba ta pierwsza wersja (powiedzmy 1.0), ale ją będzie można teraz zaktualizować do wersji 2.1.

MSki

Bo aby mieć Fluxbox'a to trzeba tę nakładkę zainstalować;
sudo apt install mx-flubox
Po instalacji, która przebiega bez problemów reboot i podczas logowania wybór pomiędzy Xfce i Flubox... górny pasek narzędziowy.
Ja ją zainstalowałem i jednak wolę wiodące środowisko, czyli xfce.
Flubox jest "taki se" i nie w pełni spolszczony.
Czy system jest przez zainstalowanie Fluxbox'a lżejszy ? tego bym nie powiedział, gdyż to nie sam system ze środowiskiem/nakładką czyni go lekkim, a zainstalowane i użytkowane programy.
Ja użytkuję takie, które pochodzą z grupy KDE i Gnome i też nie mam problemu z ich działaniem pod Xfce.

Fibogacci

#3
Co do spolszczenia - rzeczywiście, poszło tylko tłumaczenie menu z pulpitu, a narzędzia dalej po angielsku.

Samo tłumaczenie w Transifex jest zrobione (w serwisie, z którego korzysta MX/antiX do zarządzania tłumaczeniami), ale nie zostało pewnie pobrane przez koordynatora tłumaczeń. Niestety, póki co nie jest to automatycznie pobierane.

Prześlę informację, żeby to uwzględnili.

Jeśli dobrze myślę (ale to sprawdzę na świeżym systemie), nakładki w tej chwili nie trzeba instalować dodatkowo (np. apt) tylko uruchomić skrypt MX Flux - on cały czas powinien być od początku tak jak sam Fluxbox.

ciubaka

W beta 2.1 nie ma mx flux. Poczekam parę dni, jak się nie pojawi to spróbuję doinstalować do bety. Zobaczymy , nie pali się , testowo wgrałem.

Fibogacci

Cytat: ciubaka w Maj 31, 2020, 08:30:21 PM
W beta 2.1 nie ma mx flux. Poczekam parę dni, jak się nie pojawi to spróbuję doinstalować do bety. Zobaczymy , nie pali się , testowo wgrałem.

Przy okazji i na marginesie, razem z aktualizacją dzisiejszą pojawiły się dwie nowe bardzo ładne tapety przygotowane specjalnie dla MX Flux - wyglądają ładnie i przyjemnie dla oka.




Fibogacci

#6
I jeszcze dla zainteresowanych Fluxboksem i ograniczeniem zużycia zasobów do minimum.

Zainstalowałem sobie na próbę kernel 5.6.4 (dostępny w MX Instalator pakietów, karta Popularne Aplikacje, kategoria Kernels, kernel 5.6.4 z repozytorium MX Test - 5.6.0-trunk-amd64 #1 SMP Debian 5.6.4-1~mx19+1 (2020-04-19) x86_64 GNU/Linux)

I tak jak przy kernelu 4.19.67 i MX 19.1 64 bit oraz MX Fluxbox na starcie zużycie RAM wynosiło ok. 300 MB (na moim laptopie z 4 GB RAM), tak teraz udało się na dzień dobry zejść do ok. 260 MB. Co mnie bardzo cieszy ;)

A usuwając z autostartu jeszcze takie drobne programy jak ClipIt (schowek) czy zarządzanie baterią i apt notifier można zejść jeszcze odrobinę niżej - ok. 240 MB.




MSki

@Fibogacci - "Zainstalowałem sobie na próbę kernel 5.6.4 (dostępny w MX Instalator pakietów, karta Popularne Aplikacje, kategoria Kernels, kernel 5.6.4 z repozytorium MX Test - 5.6.0-trunk-amd64 #1 SMP Debian 5.6.4-1~mx19+1 (2020-04-19) x86_64 GNU/Linux)" -
Zastanawiałem się, czy go nie zainstalować, tylko nie wiem czy instalując go powinienem odinstalować (odhaczyć) kernel na którym obecnie pracuję i czy system mi później wstanie ?
Tam jest też jakaś testowa wersja kernela Liquorix 64bit.
Ale chyba bardziej wskazane jest instalowanie tych kernel'ów które mają Meltdown i Spectre patched(?), pytam bo się nie znam.

pavbaranov

Mein gott. W żadnej dystrybucji łaski nie robią i koła na nowo nie wymyślają. Łatki na Meltdown i Spectre są w kernelu upstreamowym, czyli tym z kernel.org od bodaj już dwu lat. Zatem by ich nie było, to twórca takiego kernela musiałby te łatki specjalnie wyciąć. Zapomnijmy o tym.
Kernel lqx jest niczym innym, jak kernelem "upstreamowym" w pewien specyficzny sposób konfigurowanym (config) i z łatkami, które mają służyć polepszeniu jego responsywności w stosunku do stockowego (zob.: https://liquorix.net/). Lqx możesz zatem spokojnie instalować.
Ogólna zasada jest taka, że instalujesz nowy kernel obok dotychczasowego (jeśli się w danej dystrybucji da). W przypadku kerneli o innych nazwach (np. liquorix, ck itp. jako suffix) winno to być możliwe, bo nazwa paczki będzie różna i w różne miejsca pójdą pliki. Po wypróbowaniu decydujesz, czy dotychczasowy usunąć, czy nie i nigdy nie usuwasz kernela, na którym aktualnie pracujesz (zabootowałeś). Jeśli nowo instalowany kernel "podmienił" dotyczasowy - bezwzględnie reboot. I zawsze warto mieć w systemie ze 2 kernele w różnych wersjach. Oba wypróbowane. Instalacja nowej wersji jednego z nich nie powinna być połączona z aktualizacją drugiego w tym samym czasie. Dopiero po wypróbowaniu, że nowa wersja pracuje odpowiednio można usuwać zbędne. Inaczej trzeba się mocno przekonać do chroot :)
Swoją drogą, to chyba wyłącznie w debianowatych może być tak, że mamy 1.06.2020, od kilku dni 5.6.15, a tam dalej się bawią w 5.6.4 z ewentualnymi patchami z późniejszych wersji kernela.

MSki

No tak, z tym Meltdown i Spectre to poleciałem jak poparzony  ;-)
Spróbuję na drugim laptopie (testowym) zainstalować ten kernel Liquorix 64bit.
Pytanie.. czy po instalacji tego kernela i reboot'cie systemu system powinien pracować na nowo zainstalowanym, czy trzeba coś jeszcze wklikać ?

Fibogacci

Cytat: MSki w Czerwiec 01, 2020, 10:13:54 AM
Pytanie.. czy po instalacji tego kernela i reboot'cie systemu system powinien pracować na nowo zainstalowanym, czy trzeba coś jeszcze wklikać ?

Nie wiem jak to wygląda w innych dystrybucjach, ale w MX po zainstalowaniu kernela nowego (przynajmniej jeśli instaluje się albo MX Instalatorem pakietów albo w terminalu cli-aptiX) i ponownym uruchomieniu systemu, domyślnie uruchamia się z nowo zainstalowanym kernelem.

Uruchamianie z pozostałych kerneli (wcześniej zainstalowanych) jest w GRUB jako opcje do wyboru, tak samo jak jest opcja uruchomienia systemu z nowo zainstalowanym kernelem korzystając z systemd.

Tak więc, gdyby coś nie działało lub się nie uruchamiało, można w GRUB wybrać uruchamianie z innym kernelem.

pavbaranov

Cytat: MSki w Czerwiec 01, 2020, 10:13:54 AM
Pytanie.. czy po instalacji tego kernela i reboot'cie systemu system powinien pracować na nowo zainstalowanym, czy trzeba coś jeszcze wklikać ?
Jest to zależne od ustawienia bootloadera. Najprościej - po prostu - pojawia się np. GRUB - wchodzisz, wyszukujesz interesujący Cię kernel i z niego odpalasz system.

Fibogacci

#12
Cytat: MSki w Czerwiec 01, 2020, 07:58:05 AM
Zastanawiałem się, czy go nie zainstalować, tylko nie wiem czy instalując go powinienem odinstalować (odhaczyć) kernel na którym obecnie pracuję i czy system mi później wstanie ?

Najlepiej nie odinstalowywać, przynajmniej jeśli ma się tylko jeden póki co.

Zawsze jeden pewny i sprawdzony, który działa, warto mieć w zapasie zainstalowany w systemie - gdyby coś z tym nowym poszło nie tak.

Ewentualnie jeśli jest już kilka (np. instaluje się kolejne nowe wersje), to te starsze (z których już się nie zamierza korzystać), aby zwolnić miejsce (ja tak robię, bo często na ograniczonych zasobach pracuję) można odinstalować. A jeśli miejsca ma się dużo, to odinstalowywanie nie jest chyba aż tak pilne.

Zresztą pavbaranow powyżej to lepiej wytłumaczył.

MSki

#13
Instalację kernela Liquorix 64bit zamierzam przeprowadzić na MX 19.1 bo taki system mam zainstalowany na laptopie.
Dziękuję za informacje i porady.

Edit;
Kernel'a Liquorix nie dało się zainstalować z racji jakichś błędów, a jakich to nie wiem.
Zainstalowałem z powodzeniem kernel'a 5.6 testing, który po zainstalowaniu i wg Conky ma pełną nazwę - kernel 5.6.0-trunk-amd64 x86_64.
Różnice, przy uruchomionych dwóch programów na obu urządzeniach - Telegram + Firefox (tylko strona startowa wyszukiwarki);
- temperatury procesorów na obu urządzeniach jednakowe 43'C
- RAM;
system ze starszym kernelem - 1,77GIB,
system z nowszym kernelem - 1,26GIB,
- system na obu urządzeniach - MX 19.1_ahs_64 patito feo.

Z powyższego wnioskuję, że różnice po zainstalowaniu nowszego kernel'a powodują mniejsze zużycie pamięci operacyjnej.. aż o 500MIB, co przy słabszym sprzęcie może mieć już znaczenie.

ciubaka

Czekałem czekałem i się nie doczekałem, więc do MX19.2.1 beta fluxboxa dograłem. Ale ja go nie ogarniam jednak. O ile jestem w stanie pozmieniać układ ikon na docku, to nie mogę za Boga dodać skrótów na pulpicie. A ja bez tego żyć  nie umiem. Z tym dokiem to też jakieś nieporozumienie, bo on wraca do domyślnego na koniec. Krótko - chyba nie dla mnie to środowisko, jak nie dam rady to przeproszę się z xfce. I pewnie na dokładkę we wcześniejszej wersji, bo 18 bardziej mi się podobała jednak. Nowoczesność w domu i zagrodzie jednak nie u każdego jest w modzie ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum