Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jakie partycje ustawić?

Zaczęty przez Dymbciu, Grudzień 20, 2013, 04:39:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dymbciu

Witam. Jeżeli chodzi o mnie, to już wybrałem jakiego chcę linuxa, ale nie miałem zielonego pojęcia, gdzie wcisnąć ten temat, więc wrzuciłem go tu.

Mam zamiar postawić następujące partycje: SWAP, Debian Wheezy (sam system), pliki linuxowe (pod Debiana), Windows Vista SP2, pliki do Windowsa, jakiś trzeci system z grami (np. Sparky GameOver), ew. czwarty system SteamOS (jak wyjdzie z bety). Jednakże mam problem, gdyż nie wiem, jakie ustawić wielkości i kolejność poszczególnych partycji.

Dysk HDD ok. 240Gb, 2Gb RAM. Obydwa systemy do gier (Windows do tych, które nie zadziałają pod Wine), głównie tych starszych jak Drakensang, S.T.A.L.K.E.R., czy NFS HotPursuit. Torrentów praktycznie nie używam, natomiast trochę się param programowaniem w C++ (zaczynam ogarniać funkcje według cpp0x.pl).

NIe zamierzam też pobierać na komputer jakichś dużych plików (chyba, że gry typu TF2). Czy ktoś pomógłby mi wybrać tak, żeby wszystko działało jak najszybciej?

Z góry dziękuję.

Albedo 0.64

#1
Witaj. Na temat partycjonowania poczytaj tu: http://linuxiarze.pl/partycje/

Skoro masz zamiar instalować kilka systemów musisz przestrzegać podstawowej zasady: Windows wymaga partycji podstawowej a jeśli obok jest instalowany Linux, to powinien być na rozszerzonej (logicznej). Niezależnie od ilości zainstalowanych dystrybucji wystarczy jedna partycja swap wspólna dla wszystkich. Wielkość partycji powinna być przystosowana do przewidywanej objętości systemu po zainstalowaniu dodatkowych programów. Trzeba wziąć pod uwagę, że gry wymagają dużo miejsca na dysku więc bezpieczne będzie przeznaczenie ok 50 GB przestrzeni dyskowej dla takiego systemu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Dymbciu

#2
Wiedziałem już jak ustawiać partycje, ale chciałem uzyskać jak najlepszy efekt. Zrobiłem 2 Gb na SWAP, 5 Gb na Debiana, 30 Gb na Vistę, a w rozszerzonej po 90 Gb na D:/ i na /home, i 20 Gb współdzielone fat32. Tak, czy inaczej dzięki, przy następnym repartingu (do którego niechybnie dojdzie) wrzucę Linuxa na rozszerzoną.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum