Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Firefox

Zaczęty przez _to3masz, Maj 27, 2020, 05:08:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Cytat: PomPom w Maj 28, 2020, 04:43:44 PM
Robert, u ciebie GPU się dobrze czuje? Bo coś zagrzane.
To info jest dla karty nvidia której nie używam, tylko jadę na integrze Intel-a. A na niej temperatura bez zmian, 35 C.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Na 18 fluxa skonfigurować łatwo nie idzie, 2 razy już podchodziłem. A to co Fibo napisał zachęciło mnie,

Fibogacci

#17
Cytat: ciubaka w Maj 28, 2020, 06:01:53 PM
Na 18 fluxa skonfigurować łatwo nie idzie, 2 razy już podchodziłem. A to co Fibo napisał zachęciło mnie,

Dodatkowo powinno być łatwiej w 19, ponieważ od razu jest dostępne chyba 13 stron w PDF (po polsku, tłumaczenie automatyczne, ale po korekcie, nie mojej, jest jakie jest) z pomocą podstawową i instrukcjami dla MX Flux.

Warto sobie od razu zmienić też skróty klawiszowe na własne - wystarczy edytować plik keys w katalogu ~/.fluxbox.


lami07

Będę mało obiektywny i zarekomenduje Sparkylinux z pulpitem Openbox Noir.

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

ciubaka

#19
Dobra, chłopaki, MX19.2.1FLUX jest już od 15.05 i w weekend go może sprawdzę.

https://mxlinux.org/blog/mx-fluxbox-2-1-apps-and-settings-released/

Akurat mam na to wolne miejscena moim liczydle i czasu też chwilę znajdę.  Jak zadziałają ikony i porządny dock to wyruguję nim MX18XFCE.
Nad Openboxem może zastanowię się kiedyś, wersje "prymitywne" które kiedyś testowałem nie podpasowały wcale.
Ale - kwestia gustu. W sumie nadam swojej relacji nowy temat w innej kategorii, bo ten wątek chyba wyczerpał się :-)
FF to nie Kingsajz - nie dla każdego (tak jak i Mięta, skądinąd system z naprawdę potężnym wsparciem na forumach i mająca naprawdę liczne grono zwolenników)  :-)

Fibogacci

#20
Co do ustawień samego Firefoksa. Można zmienić ustawienia: Edycja > Preferencje > Ogólne > Wydajność

Przetestowałem w ten sposób, że wyłączyłem Zalecane ustawienia wydajności, wyłączyłem Korzystaj ze sprzętowego przyspieszenia, jeśli dostępne oraz ustawiłem limit liczby procesów treści na: 1 (domyślnie jest 8 ).

Przy 7 otwartych kartach (bez wtyczek blokujących reklamy): Polskie Radio 24, Dobre Programy, Forum Linuxiarze.pl, Salon 24, Udemy, YouTube z uruchomionym filmem w przeglądarce oraz kartą Preferencji Firefoksa na Fluxboksie (i systemie 64 bit) zużycie RAM łącznie nieco ponad 1 GB (czyli można liczyć, że około 700 MB zużyje Firefox).

To przy w miarę dobrym procesorze, nie mam pod ręką teraz bardzo starego kompa, ale jak będę miał, to przetestuję też.

Czyli najpierw może warto po prostu zmienić ustawienie w Firefoksie i zobaczyć, czy będzie jakaś poprawa działania.





Fibogacci

Cytat: pavbaranov w Maj 29, 2020, 08:42:24 AM
Dodatkowo zmiany sugerowane przez Adama tu: https://www.dobreprogramy.pl/Jak-skutecznie-wylaczyc-telemetrie-w-Firefoksie-Jedno-klikniecie-to-za-malo,News,85414.html

Dzięki za ten link, będę się nim dzielił dalej. Faktycznie, jest co wyłączać i nawet widać różnicę.

Po wyłączeniu zaraz po uruchomieniu Firefoksa łączne zużycie RAM dla systemu u mnie to 565 MB czyli Firefox plus minus na okrągło ok. 250 MB.

Mniej więcej ten sam zestaw kart i uruchomiony film na YouTube poniżej 1 GB.

Trzeba by więcej testów przeprowadzić i bardziej dokładnie, ale myślę, że wyłączenie telemetrii poza oczywistymi korzyściami - na wydajność też wpłynie.



pavbaranov

#23
Ewidentnie tak. Myślę, że wyłącznie jakieś wybyczone maszyny nie jej nie zauważą. IMO - warto, a im słabszy sprzęt, tym "zysk" większy.
A propos linków i FF - warto się zapoznać z: https://wiki.archlinux.org/index.php/Firefox/Tweaks.
Jest też coś takiego: https://wiki.archlinux.org/index.php/Firefox/Profile_on_RAM przy czym tu rozwiązanie dla Archa, ale bywają podobne w innych systemach. Trzeba poszukać.
I jeszcze jedno: nie wiem jak ustawia to Mint, ale istnieją też znaczne możliwości po prostu poprawy ogólnej wydajności sprzętu, ale to chyba temat na dłuższą rozmowę i niekoniecznie w tym wątku. Zwłaszcza, że po prostu nie istnieje nigdy jedno, jedyne rozwiązanie, które będzie dobrze pracować na każdym systemie - trzeba próbować (a tych możliwości sporo). Efekty mogą być zadziwiające.

Wracając do tematu. Jeśli przeglądarka ma nam służyć jako narzędzie odtwarzania treści, to FF warto jest uruchomić w oknie prywatnym (pod warunkiem, że dodatkom nie daliśmy do niego dostępu) - uruchomi się wówczas "goła", nieobciążona zbędnym balastem przeglądarka (którą dodatkowo jak widać wyżej można stuningować), a do oglądania filmów - wystarcza.

_to3masz

Cytat: MSki w Maj 28, 2020, 08:03:56 AM
@to3masz - nie obraź się, ale ze specyfikacji Twojego laptopa wynika, że to już raczej maszyna do pisania.
Procesor 2x1GHz, RAMu 2GB to jednak stanowczo za mało, aby "takie parametry" pociągnęły i system i jednocześnie filmiki z YT.
Mint, z jakim byś nie zainstalował środowiskiem, jest systemem ciężkim.
Można oczywiście szukać alternatyw wśród lekkich Linuksów, można dołożyć RAMu... ale czy to się opłaca ?
U mnie, podczas pisania tej opinii i włączonym oglądaniu filmiku z YT;
na Operze wykorzystanie CPU 20%, RAMu zjada 2,17GB,
na Firefoksie CPU 22%, RAMu zjada 1,43GB... uśrednione dane z Conky.

Raczej nie koniecznie z tą maszyną do pisania.

_to3masz

Cytat: Fibogacci w Maj 28, 2020, 11:50:07 AM
Cytat: _to3masz w Maj 27, 2020, 05:08:10 PM
witam. jestem nowym użytkownikiem systemu Linux Mint Cinnamon 32bit. zainstalowałem go na starym lapku Asus K53U, AMD C-50 Dual Core 64bits, Radeon HD 6250, 2GB RAM. problem dotyczy przeglądarki Firefox, a mianowicie. podczas oglądania TV internetowej zacina się obraz, lub zawiesza całkowicie natomiast dzwięk nie jest przerywany. czy system jaki zainstalowalem jest za mocny dla laptopa i powinienem go zmienic na Linux Mint Xfce co rozwiązałoby problem z zacinaniem sie obrazu na Firefox  ? proszę o pomoc guys i z gory dziękuje. pozdro.

Z moich doświadczeń ze starymi komputerami, proponowałbym następującą rosnącą kolejność - na początku najszybsze rozwiązania do wdrożenia.

1. Na obecnym systemie zamiast Firefox zainstaluj przeglądarkę Pale Moon lub Slimjet (flashpeak-slimjet) - porównaj je ze sobą, obie powinny działać lepiej niż Firefox. Slimjet np. domyślnie blokuje reklamy - co już na dzień dobry pozwala na więcej przy przeglądaniu Internetu.

Nie wiem, jaką telewizję internetową oglądasz, ale jeśli chodzi np. o YouTube na starych komputerach to:

a) lepiej nie oglądać ich bezpośrednio w przeglądarce internetowej, a otwierać dany link z YouTube w odtwarzaczu wideo - można uzyskać dużo dzięki takiemu rozwiązaniu.

Ja najczęściej stosuję zestaw programów mpv + youtube-dl. Przeglądarka Pale Moon ma dodatek (trzeba doinstalować), który pozwala otwierać film z YouTube od razu w odtwarzaczu mpv.

b) VOD TVP działa dobrze z zestawem mpv + youtube-dl.

Dawniej z youtube-dl działało też np. CDA.pl, od jakiegoś czasu już nie.

2. Na obecnym systemie zamiast Cinnamon, zainstaluj środowisko graficzne np. Xfce lub LXDE (lub też menedżer okien Fluxbox lub IceWM). Domyślny wygląd pewnie nie będzie aż tak atrakcyjny, ale można dostosować.

3. Przetestuj inną dystrybucję niż Mint. Na początek najszybciej na pendrivie Live USB. Ja używam i najlepiej znam (i dlatego polecam) MX Linux lub antiX.

Możesz sobie takiego pendriva szybko przygotować nawet w Linux Mint - jest dostępne narzędzie w pliku AppImage, które przygotuje dla Ciebie Live USB z MX Linuksem lub antiXem (z funkcjami, które pozwolą np. na zapisywanie zmian wykonanych w systemie na pendrivie, np. aktualizacji, nowych zainstalowanych przez Ciebie programów, konfiguracji, wyglądu) - tutaj poradnik wideo, jak to zrobić: https://lbry.tv/linux-mint

Takiego Live USB możesz normalnie używać i powinno być ok nawet jeśli chodzi o szybkość korzystania z systemu (szczególnie jeśli na komputerze na dysku z Linuksem Mint masz już jakąś partycję SWAP dostępną np. 2 GB - a to już daje kolejne możliwości).

Możesz albo pobrać wersję MX Linux 18.3 32 bit/64 bit lub najnowszą wersję MX Linux 19.1 32 bit/64 bit.

Może się okazać, że wersja 32 bit będzie działać lepiej na starym komputerze - mimo, że procesor jest 64 bitowy. Tak mam na starym laptopie ASUS z Celeronem 1,7 GHz i 1 GB RAM - wg specyfikacji procesor jest 64 bitowy, ale system w wersji 32 bit działa na nim znacznie lepiej. Ale to nie musi być regułą.

W najbliższym czasie (nie znam dokładnego terminu, ale dni-tygodnie) MX Linux 19.1 otrzyma nowe aktualizacje i pojawi się wersja 19.2.

Co może interesować użytkowników starych komputerów, dostępny będzie od razu w systemie menedżer okien Fluxbox specjalnie dostosowany i przystosowany do MX Linuksa - również z pełnym polskim tłumaczeniem. Nazywa się to MX Fluxbox. W wersji MX 19.1 MX Fluxbox też jest dostępny (wersja MX Fluxbox 2.1) - ale na razie nie ma jeszcze pełnego polskiego tłumaczenia, natomiast działa bardzo dobrze.

W porównaniu do domyślnego Fluxboksa ma wiele zmian i usprawnień/ułatwień.

Co ważne, zużycie pamięci jest obniżone w porównaniu do domyślnego Xfce w MX Linuksie.

W zależności od różnych dodatkowych ustawień, komputera, rodzaju systemu (32 bit czy 64 bit) i kilku innych zmiennych - taki MX zainstalowany na dysku wykorzystujący MX Fluxbox zużywa zaraz na starcie od 150 do 300 MB pamięci RAM.

Wygląd i funkcje można łatwo dostosować (specjalnie przygotowane narzędzia od MX np. do edycji doku czy ikon na pulpicie) i może wyglądać naprawdę atrakcyjnie.



I nie daj sobie wmówić nikomu, że stary komputer to już tylko maszyna do pisania. To po prostu kwestia dostępu do odpowiednich narzędzi, umiejętności i wyobraźni - do czego taki stary komputer można wykorzystać.

2 GB RAMU to wystarczająco dużo zasobów, które można jakoś zaprząc do pracy, trudniej byłoby ze 128 MB ;)

Postawiłem na Lubuntu 19.10,, a telewizja online śmiga w przeglądarce Chromium. Myśle że wszystko działa jak należy. Bez zamulania.

ciubaka

I dopóki ci Lubuntu nie zbrzydnie to nie psuj :-) Niestety w pewnym momencie stwierdzisz, że chcesz mieć coś ładniejszego :-) Ale póki co - działaj - to prosty system i sprawny w sumie :-)

pavbaranov

Tyle, że przydałoby się przesiąść na 20.04, bo 19.10 za miesiąc kończy się wsparcie i potem aktualizacja do nowszej wersji będzie trudniejsza.

_to3masz

#28
CytatPostawiłem na Lubuntu 19.10,, a telewizja online śmiga w przeglądarce Chromium. Myśle że wszystko działa jak należy. Bez zamulania.

ciubaka

Za miesiąc, dwa, trzy zrozumiesz o co chodziło Pawłowi :-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum