Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

sparkylinux i problem z pakietem xnview

Zaczęty przez sovtware, Maj 19, 2020, 09:36:01 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sovtware

Witam mam prośbę do pavroo lub innych użytkowników o sprawdzenie pakietu xnview w sparkylinux nie chce i nie mam zamiaru zmieniać dystrybucji ponieważ sparky jest mój ulubiony i ma dosłownie wszystko co potrzebuje i chce mieć zainstalowane i wszystko działa bez problemów prócz wyżej wymienionego programu więc do celu
widzę pavroo ze przywróciłeś po aktualizacji starszą wersję w Debianie wiem że xnview działa moja prośba o sprawdzenie tego w wolnej chwili może w sparky brak jakiegoś pakietu lub coś blokuje uruchomienie go w naszym systemie w nowszej wersji teraz program mam zablokowany by się nie aktualizował Ja szukałem na google lecz nic nie znalazłem takiego może za mało czasu mam praca w pizzeri po 12 godzin

wspomnę dystrybucja którą mam to sparkylinux xfce 64 wersja poprawiona która z usb startuje
z góry dziękuję i czekam na jakieś info pozdrawiam

wersja xnview 0.94.2 się uruchamia i działa nowsze wersje nie chcą się uruchamiać


pavbaranov

#1
A możesz pokazać wynik jaki wypluwa polecenie: xnview z konsoli? XnViev jest programem z zamkniętymi źródłami, kompilowanym z określonymi bibliotekami, które jego twórcy zakładają, że są w systemie (chodzi o ich wersje). Niekiedy to działa, a niekiedy pluje się, że konkretnej biblioteki nie ma (bo w systemie jest starsza lub nowsza).
Możesz sprawdzić też wersję AppImage z https://www.xnview.com/en/xnviewmp/. Jeśli jest ona poprawnie przygotowana, to program winien działać prawidłowo. Alternatywa to wersja *.tgz, która jest również binarką przygotowaną do użycia po rozpakowaniu. O ile pamiętam, to zawiera wszystkie niezbędne biblioteki.
Wpierw wynik polecenia, ale skoro starsza wersja się uruchamia, a nowsza nie, to najprawdopodobniejsze, że została ona skompilowana z użyciem nowszych bibliotek Qt, niż te, które są w Debianie (zwłaszcza Stable - jeśli masz Sparky na nim opartego). Jeśli tak jest, to niestety nikt z tym nic nie zrobi (tzn. istnieje pewne rozwiązanie, ale mocno go nie polecam, zwłaszcza, że jeśli się o nim zapomni, to nawet jeśli obecnie będzie działać, w przyszłości utrudni bądź uniemożliwi aktualizację, a jak zgłosisz taki problem i nie przypomni Ci się, że to zrobiłeś, to tygodnie spędzimy nad rozwiązywaniem takiego problemu, albowiem jego nie widać nigdzie - ergo: nie polecam).

Albedo 0.64

U mnie to samo. Działał ale po pewnym czasie przestał się w ogóle uruchamiać. Sprawdziłem zależności w Synapticu i dowiedziałem się że pakiet xnview jest w konflikcie z.... xnview. Dałem sobie na luz i do  podstawowej edycji zdjęć używam gThumb a w razie potrzeby jest jeszcze Gimp. Nie ma w tym winy systemu więc przeinstalowywanie dystrybucji dla jednego programu mija się z celem, bo nie wiadomo czy to samo nie powtórzy się w innych dystrybucjach. Podobna sytuacja spotkała mnie z Puddletag który (na razie) wyleciał z Debiana więc teraz używam EasyTag.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavroo

Synaptic wykazuje konflikt każdego pakietu ze sobą.

XnView w najnowszej wersji działa poprawnie na Debianie/Sparku stabilnym.
Ostatnia wersja, która działa na testingu to 0.94.2.
Jest to pakiet o zamkniętym kodzie źródłowym, nawet konsola nie wyrzuca błędów lub braku/za wysokiej/za niskiej zależności.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavbaranov

Paweł, a gdy wrzucisz xnview przez gdb, ewentualnie jeszcze z bt, jeśli będzie potrzebne - również nic nie pokazuje? Inna metoda, wyzwolić w jednej konsoli journalctl z opcją -f, a w drugiej puścić xnview - może coś się pokaże.
Przy okazji - w AUR xnview występuje w dwu postaciach:
1. wersja będąca po prostu przepakowanym debem: https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=xnviewmp - zawiera biblioteki te, które dostarcza xnview,
2. wersja oparta o biblioteki systemowe: https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=xnviewmp-system-libs - tu całe Qt5 jest w wersji, którą dostarcza system.
Często jest tak, że np. działa wersja 1, ale nie 2 lub na odwrót. Pomijając kwestie zgodności rozwiązania drugiego z licencją, to można byłoby się pokusić ewentualnie o podobne rozwiązanie w Sparky - czyli na podstawie powyższego PKGBUILDu wywalamy z /opt/xnview biblioteki Qt5 i zobaczmy co się będzie dziać (oczywiście w skrócie; nie chce mi się rozwijać tematu w tej chwili; jak ktoś zna się, to zrobi sam, w przeciwnym przypadku prawdopodobnie najsensowniej to zrobić z pomocą IRCa).

pavroo

Na chwilę obecną wygrzebałem brakujące zależności: libqtav1 libqtavwidgets1
Kolejny błąd dotyczy Qt:
./XnView: symbol lookup error: ./XnView: undefined symbol: _ZNSt20bad_array_new_lengthD1Ev, version Qt_5
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavbaranov

W /opt/XnView winien być plik xnview.sh. Czy jeśli program zostanie wywołany z tego skryptu błąd (dot. Qt5) również występuje? Zob.: https://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/xnviewmp-0-94-released-4175664234/ - bo wydaje się, że to te same problemy.

Albedo 0.64

#7
Znalazłem przyczynę błędu podczas uruchamiania najnowszej wersji Xnview 0.96.4. Problem leży po stronie bibliotek qt5. Żeby to naprawić trzeba zainstalować i uruchomić qt5ct czyli menedżer ustawień qt5 a następnie przestawić domyślny interfejs GTK2 na inny (ja użyłem cleanlooks). Wnioskuję z tego, że w dystrybucjach używających gtk2 lub qt5 najnowszy Xnview powinien się uruchamiać poprawnie. Żeby było ciekawiej, przed przestawieniem opcji w qt5ct uruchomiłem Xnview poleceniem w terminalu jako root, czyli błąd dotyczy ustawień konta użytkownika i pojawia się w dystrybucjach opartych o gtk3 a więc nie tylko w Sparky.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lami07

Cytat: Albedo 0.64 w Lipiec 26, 2020, 04:24:22 PM
Znalazłem przyczynę błędu podczas uruchamiania najnowszej wersji Xnview 0.96.4. Problem leży po stronie bibliotek qt5. Żeby to naprawić trzeba zainstalować i uruchomić qt5ct czyli menedżer ustawień qt5 a następnie przestawić domyślny interfejs GTK2 na inny (ja użyłem cleanlooks). Wnioskuję z tego, że w dystrybucjach używających gtk2 lub qt5 najnowszy Xnview powinien się uruchamiać poprawnie. Żeby było ciekawiej, przed przestawieniem opcji w qt5ct uruchomiłem Xnview poleceniem w terminalu jako root, czyli błąd dotyczy ustawień konta użytkownika i pojawia się w dystrybucjach opartych o gtk3 a więc nie tylko w Sparky.
Jeśli to co piszesz jest poprawne, a nie mam powodu w to wątpić, to problem jest po stronie sparkiego. Dokładnie to po stronie spójnego wyglądu pomiędzy aplikacjami gtk i qt, który jest osiągany poprzez zmuszanie aplikacji qt5 do adoptowania wyglądu z motywu gtk. No, ale skoro juz wiadomo o co chodzi, to się coś z tym zrobi.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Albedo 0.64

#9
@lami07: Diagnoza błędu jest poprawna i potwierdzona przez pavroo. Za błędy w plikach konfiguracyjnych odpowiada developer dystrybucji ale w niektórych przypadkach, nie ma on wpływu na aktualizacje bibliotek dostarczane z repozytorium lub z paczek binarnych. W takim przypadku jak ten z Xnview, musimy radzić sobie sami tym bardziej, że jest to program zamknięty, instalowany na własne życzenie z pakietu zewnętrznego. W Sparky pavroo zamieścił starszą wersję Xnview która działa poprawnie więc tu nie ma powodu do narzekań. Tak jak napisałeś, grunt że wiadomo o co chodzi i można coś z tym zrobić.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

sovtware

Wróciłem do Sparky pod względem że jako jedyny z formatował mi USB pendraiva swoimi dodatkowymi graficznymi programami sparky-usb-formatter

do którego nic wrzucić nie mogłem mimo ze był formatowany przez dd w terminalu czy ( podobna nazwa ) w Debianie wszystko działa już eobię kolejną aktualizację z kolei i obraz animacja w czasie uruchamiania laptopa jest niż w poprzednich wersjach co były same napisy jakbym przyciskał f1 czy jakoś tak :)

szkoda tylko że nie informujecie że błędy zostały naprawione typu xnwiev uruchamia się w nowej wersji teraz jest najnowsza wersja lecz przy  zainstalowaniu aktualizuje mi do starszej wersji

boot-repair już uruchamia się normalnie a nie tylko po zalogowaniu się jako root

Sparky Linux jest przykładem w Moim przypadku że nie wszystko można zrobić w terminalu a graficzne programy są jednak najlepsze i robią do czego są stworzone jednak ta dystrybucja jest najlepsza mimo starszych wersjach co był jakieś błędy teraz u Mnie wszystko gra i hula jest super :)

Nie wracam na Debiana a pozostaję na Sparky

aby tak dalej tylko informujcie co zostało naprawione

podoba mi się przy uruchamianiu laptopa info automatyczne ze są aktualizacje czego w Debianie nie ma i ten sparky-aptus-appcenter  ta dystrybucja jednak idze w bardzo dobrym kierunku  dla nowych użytkowników starszych jak i dla firm

pozdrawiam 

sovtware

nie mogę poprawić dużo szybciej się uruchamiają program typu np: LibreOffice co w Debianie cza było dużo dłużej czekać

Zobacz najnowsze wiadomości na forum