Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lubuntu LTS 20.04 Focal Fossa desktop amd64 płyta a pendrive

Zaczęty przez Piotr1971, Maj 18, 2020, 09:03:30 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piotr1971

Ściągnąłem sobie ze strony https://linuxiarze.pl/download_lubuntu/ Lubuntu  LTS 20.04 Focal Fossa desktop amd64 i chciałbym sobie go w przyszłości
zainstalować jako drugi system operacyjny obok windowsa,ale na razie używam go w trybie LIVE.
Po wypaleniu obrazu ISO na płytę z uruchomieniem systemu z płyty nie ma problemu,interfejs rozruchowy jest po polsku i sam system też po polsku
wszystko ładnie chodzi i nie ma problemów,nawet jak się wyloguje to wystarczy kliknąć ENTER i loguje mnie z powrotem
Ale! jak zrobiłem bootowalny pendrive programem unetbootin-windows-677 to nie do końca jest tak samo.
Interfejs z opcjami uruchomienia jest jakby zdublowany(dwa razy START LUBUNTU i START LUBUNTU SAFE GRAPHIC) nie ma wyboru języka,no i Lubuntu jest
po angielsku, i jak się wyloguje to nie wiem co wpisać :lubuntu,live session user ?!Ale generalnie chodzi normalnie...tyle że nie po polsku...
Bardzo szybko się uruchamia z pendrive no i w ogóle już po wczytaniu śmiga jak ptaszyna...na razie z płyty to by ładnie chodził z pendrive....
Identycznie było z Triumfalna-Turkawka-14.04.1PL-DVD-i386 i Bionic Beaver LTS 18.04.3 Xubuntu desktop i386

Pozdrawiam wszystkich ! i proszę o pomoc.                                                                                                        Piotr

Windows XP Home Edition Service Pack 3
Mainboard Model GA-MA78G-DS3H rev1.0
AMD Phenom(tm) 9950 Quad-Core Processor
GEIL 2048 MBytes  PC2-6400 (400 MHz) 2x






PomPom

Zrób bootowalny pendrive za pomocą programu Etcher. To będzie pewniejsze.
myk byle jak jako tako

Piotr1971

Fajowo,jest odpowiedź.Serdeczne dzięki! Program Etcher O.K.Poszukamy go i sprawdzimy.

                                                                                                                                                 Piotr

Piotr1971

Etcher jest tylko na win 7,8,10....a na xp nie ma...ano, jak się ma przedpotopowy system,to tak jest ha! ha! ha!
Poszukam alternatywnych programów.

PomPom

To włącz Lubuntu z live, tam odpal ten program i wypal pendrive.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Też można, ale... po co? Wszak instalka na DVD-ROM z tego co rozumiem istnieje.
Inna alternatywa na Win, to Rufus. Ponoć dobrze przygotować również potrafi bootowalny pen.

Piotr1971

#6
Witam! pod Windows XP znalazlem Linux Live usb creator 2.9.4 i chodzi z pendrive po polsku wybornie i z 10 razy szybciej niz z plyty ale....stara klawiatura z ps2 nie wczytuje mi polskich znakow... Matko Boska!!!
w Configutation Center  "Mysz i klawiatura" i co tam zrobic...
keyboard layout i keyboard model ?
Ano trzeba było dodać "Polish" i dobrze to zatwierdzić ą ę ł ó ź gitara!
Następny tekst  będzie o instalacji i bootloaderze , i to już żarty się kończą


Piotr1971










Na "dużym dysku"-tak go będe nazywał, ST3160815AS mam zainstalowanego windowsa i tak ma pozostać
Na "małym dysku" WDC WD400BB-00FR nic nie ma,ale ma być właśnie Lubuntu
Problem jest taki, że z tego małego dysku,choć nie było na nim systemu, to przy domyślnych ustawieniach BIOSU (Load Optimal Default)komputer i tak próbował
isntalować system,oczywiście bezskutecznie.
I nie pamiętam ,czy ktoś mi podpowiedział,czy sam się domysliłem,w każdym bądź razie po zmianie w Biosie- Hard Disk Priority, czyli ATA ST3160815AS jako pierwszy;
system ładuje się z tego dysku gdzie faktycznie się znajduje.
No jest dobrze, ale trochę  chyba  sztucznie wymuszone ?
Bo po instalacji Lubuntu chciałbym mieć oczywiście wybór systemu, w trakcie uruchamiania komputera.
Przy instalacji Lubuntu jest taka opcja że trzeba zainstalować bootloadera na konkretnym
dysku ,czy partycji ?
A czy podział na partycje i formatowanie można zrobić z poziomu Live?
No skoro się uruchamia program do partcjonowania ? (skany)
Tu by się przydała jakaś pomoc...














Zobacz najnowsze wiadomości na forum