Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Sparky kernel builder - brak pakietu pw

Zaczęty przez colnet, Maj 15, 2020, 02:40:03 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

colnet

Chciałbym zbudować kernel na swój laptop, ale po pierwszym podejściu przy pomocy skryptu : "Sparky kernel builder" po ściągnięciu źródeł skrypt zwraca mi text że brakuje pakietu o nazwie : pw. Próbowałem go ściągnąć, ale nigdzie go nie znalazłem. Poza chcę zapytać czy ten skrypt ma jakieś ograniczenia co do grup kerneli np. jest dla serii kerneli 3.x i 4.x  ? Może ktoś przerabiał już temat, w każdym razie proszę o jakąś pomoc.

pavroo

#1
Literówka, pakiet pw nie istnieje, powinno być pwd, który jest częścią pakietu coreutils.
Nie ma ograniczenia, teoretycznie można kaźdy kernel zbudować, praktycznie testowałem 4.x i 5.x
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

colnet

#2
Cytat: pavroo w Maj 15, 2020, 10:54:37 AM
Literówka, pakiet pw nie istnieje, powinno być pwd,

OK -pwd - świeży jestem w Sparky Linux to o tym nie wiedziałem. Mam jeszcze jedno pytanie:
Jakie zadanie spełnia ten Kernel Builder - czy to jest poprawna budowa jądra, czy też przy "okazji"
odrzuca on niepotrzebne fragmenty takie np. jak drivery do sprzętu którego w laptopie nie ma ?

pavbaranov

Jak ja to lubię :) "The script downloads the kernel sources from kernel.org, untar it, lets you make changes in its configuration, and builds debs and source packages." - zob.: https://sparkylinux.org/sparky-kernel-builder/
O ile się nie mylę, to po upadku kilku tego typu narzędzi, nie istnieje obecnie jakikolwiek automatyczny builder kernela, który sam za użytkownika stwierdziłby jakie elementy biorąc pod uwagę dane, które zebrałby "ze sprzętu", mają być wbudowane w kernel. Istnieją narzędzia, które potrafią zebrać info o podniesionych modułach (np. w Archu jest modprobed-db), jednakże nawet one (można je w sposób automatyczny przy budowie kernela wykorzystać), nie dokonają wycięcia tych sterowników sprzętu, którego w danym komputerze nie ma. Niestety tu najlepsza jest zasada: poznaj swój sprzęt (zdiagnozuj), a dopiero potem przystąp do walki z configiem.

pavroo

Zaktualizowałem zależności skryptu na githubie.
Generalnie skrypt buduje jądro w oparciu o istniejący config, dostępny z aktywnym kernelem.
Podczas budowy możesz ręcznie dokonać zmian, skrypt przed samym procesem budowy uruchamia menuconfig.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

colnet


Zobacz najnowsze wiadomości na forum