Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak łączności z siecią wi-fi na Ubuntu 19.04

Zaczęty przez majszicfc_16, Maj 14, 2020, 07:58:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

majszicfc_16

Witam serdecznie :) Jestem Mateusz. Należę do nowych użytkowników. Moja dziewczyna na 2 sposoby próbowała już łączyć się bezskutecznie z internetem. Pierwszy polegał na tym, że łączyła się kablowo(Ethernet), gdzie była ikonka jakby 3 zespolonych ze sobą kwadracików(trwało łączenie z internetem, po czym rozłączało wi-fi).

Druga metoda polegała na podłączeniu internetu mobilnego pod port USB. W wypadku tego przenośnego internetu na urządzeniu mobilnym nie świeciła się zielona dioda aktywności- a tym samym nie udało się połączyć z siecią wi-fi. Ps. sprawdziłem wszystkie porty USB w tym komputerze stacjonarnym, gdzie nie można nawiązać połączenia, i są sprawne, bo klawiaturę dało się podłączyć.
Co ciekawe- gdy ten internet mobilny podłączyło się pod laptopa z systemem Windows: dioda powiadamiająca zaczęła normalnie migać na zielono.

Mogę dodać jedynie tyle, że w przypadku łącznia się smartfonów z siecią internetową- połączenie było realizowanie. Jedynie na 2 komputerach z systemem operacyjnym Linux- w tym chodzi o tego ze wspomnianym Ubuntu 19.04, nie ma dostępu do internetu.

Zastanawiałem się nad tym, czy problemem nie jest przypadkiem ustawiony domyślnie serwer DHCP, z użyciem dynamicznego adresu IP. Stwierdziłem zatem, że może rozwiązaniem okazać się ustawienie ręcznego pozyskiwania adresu metodą IPv4. Bez użycia terminala, dokonałem wyłącznie zmian z poziomu samych ustawień połączenia. Co jest cenne uwagi- w przypadku użycia kabla, przy łączeniu ETHERNET, nie mogłem pozyskać numeru IPv4, składającego się z cyfr takich jak, np. 192.168.48.129- był jedynie ciąg znaków w postaci 0 i chyba litery jak dobrze pamiętam. Wcześniejsze, podobne same cyfry z kropkami pojawiły się dopiero, gdy łączyłem się metodą internetu mobilnego. Niestety próbowałem też przy użyciu komend w terminalu, ale bez skutku.

Jedyne, co znalazłem Moi Drodzy, to różne poradniki samopomocowe- w większości w języku angielskim, które mogłyby pomóc ewentualnie w rozwiązaniu tego kłopotu. Podsyłam linki:
https://linuxconfig.org/how-to-configur ... -GjkaePzhg
https://www.youtube.com/watch?v=2Rq3dRD ... kKhBmsjYAA
https://www.youtube.com/watch?v=_wV3KTn ... noGCOHbYbc
https://www.youtube.com/watch?v=eTqtl169oSY&t=138s
https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-h ... 6MZDukfF4k
https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-h ... X3P-Zte6V4
https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-h ... MHlE-5R9Gk

Jak sądzicie- jakie może być rozwiązanie tego problemu- przeinstalowanie sterowników do Ubuntu? Być może uważacie z kolei, że wymagana jest instalacja Ubuntu na nowo, gdyż komputer nie był używany od grudnia i być może na skutek braku aktualizacji coś się "popsuło"? Czy może konieczne będzie najpierw zagłębienie się w terminal, a dopiero później, konfiguracja w ustawieniach sieciowych??

A może przyczyna leży po stronie zupełnie innej, niżeli opisane przeze mnie propozycje?? Nie ukrywam, że wolałbym rozwiązać ten problem z brakiem łączności, bez konieczności użycia terminala, gdyż wpisywanie do niego komend spędza mi sen z powiek...

Liczę na Wasze liczne odpowiedzi, podpowiedzi, sugestie, aktywność... Bardzo mocno zależy mi na tym, by ten problem został rozwiązany.

Będę mocno wdzięczny za okazaną pomoc :-) Ps. Usługodawcą internetowym mojej dziewczyny jest sieć Limonka(DOLNET GROUP Sp. z o.o.). Czołem !

ciubaka

W sumie to są dwie możliwości.
Po pierwsze, to motaliście coś w systemie, a jest to nowo postawiona instalacja, więc reinstalka od nowa na pewno byłaby wskazana. Po drugie zaś, na pasku zadań/docku/jak go tam zwał u ciebie/ masz ikonkę network managera i jakikolwiek sposób podłączenia do internetu jak na tą ikonkę klikniesz to ci się objawi. I w ubuntu jak wyklikasz domyślne ustawienia to zadziała. To nie kombinuj, a broń Boże nie instaluj WICD zamiast network managera. Bo sobie krzywdę zrobisz.
Po drugie - jak nie potrafisz i jesteś świerzak, to instaluj ubuntu MATE albo XUBUNTU, i to w wersji 20, a nie 19.
O losie , kurde, tak naprawdę to nie zastąpi nic kontaktu z człowiekiem który to zna i używa, ja miałem takiego kogoś i dlatego tylko jestem linuxiarzem....
Trzymsię.

pavbaranov

Ubuntu 19.04 - wsparcie do 23.01.2020. I na tym skończylibyśmy dyskusję.
Jeśli chodzi o problem, to po aktualizacji systemu do jakiejś wspieranej wersji (20.04), poprosilibyśmy o nieco informacji zamiast pięknego opisu. W szczególności o... "info o bebechach" bo informacja np. "internet mobilny" mówi mniej więcej tyle, co samochód marki Fiat. Dobre źródło informacji to inxi, ale jeśli się nie da zainstalować (brak netu), to np. lspci/lsusb też nie jest złe na początek.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum