Dystrybucje Linux > PCLinuxOS

PCLinuxOS64-kde5-magnum.

(1/3) > >>

MSki:
W tym temacie chciałem podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami co do pclinuxos64-kde5-magnum-2020.03, bo taki obraz dystrybucji pobrałem ze strony Linuxtracker.org
Obecnie i zapewne po wprowadzeniu aktualizacji do wersji z marca br. jest już do pobrania wersja "majowa"  :)

--- Kod ---https://linuxtracker.org/index.php?page=downloadcheck&id=ca646e148472118d46fe3f6418edd6ae75be87d1
--- Koniec kodu ---

Instalacja systemu na X220 Lenovo przebiegła szybko i bez żadnych problemów.
PCLinuxOS wykrył zainstalowanego na dysku W10 i chciał się nawet "przytulić", ale że nie potrzebuję i nie używam Windowsa, jedynym systemem miał być właśnie on.
To w zasadzie i po wielu latach moja druga próba użytkowania tego systemu, bo jak pisałem w innym temacie, były pewne problemy z wcześniejszymi wersjami.
Liczyłem na to, bo bardzo lubię ten system za szybkość działania i konfigurowalność, że tym razem uda się deweloperom wnieść poprawki i system "z pudełka" będzie działać bez problemu.
O instalacji, w czasie której dysk SSD został automatycznie partycjonowany już pisałem.
Wcześniej, czyli jeszcze z Live łączność po Wi-Fi nie nastręczała żadnych problemów, a po instalacji system pamięta parametry łącza i hasła.
Po instalacji szybka aktualizacja, a ta przebiegła naprawdę w trybie iście ekspresowym.
Polonizacja systemu ? - z tą również nie ma najmniejszych problemów, szybkie dociąganie z neta potrzebnych pakietów, restart systemu i już jest on w 99% spolszczony.
Mała łyżeczka dziegciu, aby tak za słodko nie było.. system (magnum) z KDE5 jest po instalacji na dysku trochę przeładowany programami, których zapewne nigdy nie będę używał i specjalnie mi to nie przeszkadza. Najwyżej trochę czasu wytopię, aby je usunąć, robiąc szkody systemowi.
Piszę jeszcze z Ubuntu-MATE, czyli z drugiego laptopa, bo PCLinuxOS nie jest w pełni skonfigurowany pode mnie, a i część plików również chciałbym na ten system przenieść.

Na pewno nie bez znaczenia dla szybkości działania PCLinuxOS jest to, że jest on zainstalowany na dysku SSD (128Gb), ale na tym dysku miałem wcześniej zainstalowanych kilka innych Linuksów, ostatnio W10 i żaden system nie działał tak szybko jak obecny.
I nie chcę konfabulować, a tym bardziej dorabiać błędnej filozofii do tego stanu, ale podejrzewam, że to Init Software, czyli SysV jest tego "sprawcą"  ;)

Pozdrawiam fanów PCLinuxOS i niezdecydowanych jeszcze Linuksiarzy.

PomPom:
Bloat masz, bo sobie go wybrałeś:

--- Kod ---https://www.mypclinuxos.com/
--- Koniec kodu ---

Wg tego magnum ma być przepełniony.

MSki:
A to spróbuję jeszcze Darkstar, bo to wg opisu taki system "podstawowy" ;)

--- Kod ---https://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/pclinuxos/pclinuxos/live-cd/64bit/
--- Koniec kodu ---

Kiedyś (chyba) była wersja netinstall, ale teraz nie mogę takiego iso znaleźć.

PomPom:
Teraz na wygodniejszej klawiaturze mogę wypowiedzieć się o PCLinuxOS.

To jedna z tych dystrybucji, co je odpaliłem i ich nie pamiętam. Pamiętam tylko, że edycja MATE podobnie jak Debian 9 ogólnie miała problem z poprawną obsługą trackpointa w laptopie. Działał on ociężale i ignorował ustawienia, więc sobie odpuściłem. Do tego nie umiem ufać takim jednak "garażowym" projektom; zarówno w tym, że ktoś cichaczem czegoś nie podmienił, jak i zaufać, że distro będzie dobrze prowadzone.

MSki:
Ja jeszcze pamiętam PCLinuxOS, jak powstała jego polska wersja o nazwie ZEN, której chyba patronowował jeden z naszych Userów (pavroo).
PCLinuxOS 2007 używałem, z uwagi na to, że było polskie forum tej dystrybucji i zawsze można było poprosić o pomoc.
To nie jest jakiś niszowy system, bez historii.
Na naszym Forum nie raz było pisane, że nie każdy system będzie doskonale działał na każdym sprzęcie.
Teraz piszę, sprawdzając co ma na starcie wersja Drakstar, o której powyżej pisałem... i piszę z Live, z laptopa Dell, na którym wcześniejsza wersja tego systemu działała "byle jak".
Piszesz o MATE.. ale chyba deweloperzy tej dydtrybucji położyli główny nacisk jednak na KDE i stąd to bezproblemowe działanie i rozpoznawanie sprzętu.
Nikogo do instalacji tego system nie namawiam, a moja opinia jest opinią subiektywną z którą nie każdy się musi zgadzać.

ps.
Tak, wersja Darkstar, to mocno okrojony, do najpotrzebniejszych programów po instalacji system.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej