Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

zagadka dla forumowiczów (zrzut ekranu)

Zaczęty przez microsofter, Maj 02, 2020, 08:15:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

microsofter

Przeglądam sobie OpenLinuxa 2.3. Odpalam program X-CD-Roast.





Gdy wszedłem w jego ustawienia, znalazłem coś zaskakującego.



Kto pierwszy dostrzeże, co tu jest nietypowe? Chodzi o ostatni zrzut.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

robson75

Mnie się wydaje że przy pozycji CD-Writer Speed zamiast 6x powinno być 8x.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

microsofter

były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

myk byle jak jako tako

microsofter

chodzi mi o coś innego

fakt, prędkość 0 jest dziwna, ciekawe co dawała przy nagrywaniu
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

microsofter

Wystarczy spojrzeć na rok wydania oprogramowania i przypomnieć sobie, na czym wtedy archiwizowaliśmy dane? A no właśnie, dokładnie tak - na dyskietkach. Tylko wybrańcy mieli nagrywarki CD-R. W 1999 nieśmiało wkraczały, na sklepowe cenniki, CD-RW ATAPI. Jednak ceny powodowały, że, w domowych PC-tach, nadal częściej można było spotkać stację 5,25", niż nagrywarkę. Natomiast napęd DVD-ROM był kompletną egzotyką. Drogi i, jeszcze szmat czasu, nieprzydatny do niczego nowego, prócz oglądania filmów.

Będąc zmuszonym do wachlowania dziesiątkami płyt CD-R, pamiętam moją radość, gdy w 2002 roku, przeczytałem o skonstruowaniu pierwszej nagrywarki DVD-R. I jak długo ona trwała - do momentu poznania ceny: 7000 zł. W 1998/9, możliwość wypalania płyt DVD w domowym zaciszu, nie śniła się filozofom. Tymczasem autor X-CD-Roast umieścił w swoim sofcie opcję ISO DVD. Prawda, że wirtualna nagrywarka DVD wygląda kosmicznie w takim ,,towarzystwie"?



CeQuadrat czy Ahead jeszcze wiele lat nie dodały takiej funkcji do swoich programów. Tak samo WinISO, jeszcze długo wywalało się przy próbie otwarcia obrazu DVD. Zaskakujące jest zobaczyć DVD w tak starym sofcie.

Można pomyśleć, cóż to za wizjoner, że o tyle wyprzedził epokę. Tylko że płyty DVD-Video były już tłoczone masowo, a musiały być jakoś przygotowywane. Ponieważ nie da się stworzyć obrazu ISO DVD na Windows 9x, pewnie odbywało się to na stacjach uniksowych. Przypuszczam, że autor miał styczność z takim programem i dlatego, niewielkim nakładem pracy, dołożył w X-CD-Roast opcję DVD. Która, przez jeszcze wiele lat, nadawała się tylko do szpanowania.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Pierwsze płyty DVD-R to rok 1997. W 1999 były już DVD-RW. To, że były i nagrywarki drogie i drogie były nośniki nie powoduje, że w 1998 r. autor tego oprogramowania nie mógł zrobić programu, który to umożliwiał. Zatem... nic dziwnego w tym raczej nie ma.

microsofter

Nie mylisz DVD z CD? W 2002 przeczytałem w papierowym Chipie, albo czymś podobnym, o pierwszej nagrywarce DVD-R. Wcześniej nie słyszałem o tym. Pamiętam rok, bo rozmawiałem o tym z gościem montującym mi antenę. A jak to się stało, że ToGo!, WinOnCD, Nero i inne programy nie umożliwiały wcześniej nagrywania takich płyt? Jesteś pewien, że były już nagrywarki i płyty, a nie technologia DVD-R na papierze?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

microsofter

Tu jest o DVD.
https://didyouknow.org/dvdhistory/Piszą, że debiut w Europie to 1998 r, co by się zgadzało z moją pamięcią. Co ciekawe, 1,5 roku zajęło przywędrowanie DVD z Japonii do Europy.

A tu o DVD-R.
http://www.digitalfaq.com/guides/media/dvd-formats.htmPiszą o DVD-R General format, powstałym w 2001 (+ rok na eksport do Europy i wszystko zgadza się). Natomiast jakiś inny DVD-R Authoring format powstał w 1997 roku i korzystał z mniejszych płyt 3,95 GB. Przyznam, że kompletnie nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego. Może to nie dotarło do Europy? A już na pewno do Polski. Koniec lat 90 to wciąż dominacja VHS, oraz zastępowanie dyskietek przez CD-R(W).

No dobra, umówmy się, że X-CD-Roast to jedyny soft z obsługą tajemniczego DVD-R Authoring format 3,95 GB.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Nie, nie mylę. Format DVD-R przedstawił Pioneer w 1997, a 6.11.97 pierwszy DVD-ROM (z nagrywaniem) wypuścił Fujitsu: https://web.archive.org/web/19970329103433/http://www.videodiscovery.com/vdyweb/dvd/dvdfaq.html#1.5.
Są jeszcze 2 kwestie:
1. Oprogramowanie tego typu bardzo często było tworzone przez pracowników jakichś uczelni, gdzie zabawki jak DVD-ROM pojawiały się najwcześniej. Historii tu nie znam, ale całkiem możliwe, że po prostu dodanie tej funkcjonalności było "potrzebą chwili".
2. Jeśli chodzi o wpisywanie informacji nt. dat wydania danego oprogramowania, to zdarzało mi się, że była ona nieaktualna. Po prostu ktoś zapomniał o zmianie daty. Czy tak było w tym przypadku - nie wiem, niestety Changelog dla x-cd-roast jest od wersji 0.98alpha.

microsofter

Znamy datę wydania tego programu - był w OpenLinuxie 2.3 z 1999 roku. Więc wyprzedzał DVD-R General (4,7 GB) o minimum 2 lata.

Z kolei w moim linku piszą o Pioneerze, jako pierwszym DVD-R Authoring format. Szkoda, że obydwie technologie nazwali DVD-R, bo wyszło zamieszanie. Ten pierwszy standard kompletnie nie przyjął się. Brak reklam, sprzętu i nośników. Nigdy nie widziałem płyty 3,95 GB, ani fizycznie ani oferty na taką. Zarówno przed 2002 r. jak i po.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Jeśli "authoring format", to było to raczej DVD+R i było nieco późniejsze.
Nie znamy daty wydania programu. Znamy datę dystrybucji, w której był umieszczony. W roku 1999 (listopad) pojawiła się już wersja 0.98 (http://www.xcdroast.org/release/changelog.html), a Ty pokazujesz 0.96e, wg info ze zrzutu 26.11.1998 r. Należy uwierzyć. Tak, czy inaczej w listopadzie 1998 raczej już DVD-ROMy z nagrywaniem już istniały od jakiegoś roku.
Mniejsza o to, kruszyć kopi nie ma o co. Ot, raczej ciekawostka, że również nowinki w świecie OS pojawiały się bardzo szybko. I to wbrew obiegowej opinii. 

Zobacz najnowsze wiadomości na forum