Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pomoc w ogarnięciu Linuxa

Zaczęty przez Masterjam, Maj 07, 2020, 11:46:47 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Masterjam

#15
Cytat: pavbaranov w Maj 09, 2020, 08:10:21 AM
Nie wiem, czy zauważyłeś, ale to jest forum linuksowe, a opisywany problem jest problemem występującym w systemie MS Windows 10. To mniej więcej tak, jakbyś na forum dotyczącym Windows zadał pytanie o przywrócenie możliwości startu linuksa po doinstalowaniu do niego Windows.
Wyszukiwarki internetowe dają sporą ilość odpowiedzi na pytania typu: fixboot access denied czy fixboot brak dostępu. Wydaje się, że jeden z bardziej prawidłowo wyglądających opisów jest tu: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-performance/windows-10-bootrec-fixboot-access-is-denied/747c4180-7ff3-4bc2-b6cc-81e572d546df ale głowy dać nie mogę. Nie mam i miał nie będę Windows.

Z poziomu linuksa można by się pokusić o nową instalację linuksa zgodnie z tym, co napisaliśmy wyżej (m.in. ja: https://forum.linuxiarze.pl/index.php?topic=4072.msg25237#msg25237). Być może wystartuje i będzie się zachowywać poprawnie. Zanim jeszcze, to jakiś tekst o dual boot Windows z Elementary OS (lub ewentualnie Ubuntu, ale najlepiej tą wersją na której oparte Elementary, które instalujesz), w tym zwróć uwagę na np. wszelkie kwestie z UEFI itp.

Wiem na jakim jestem forum :)
Pierwsze najważniejsze zagadnienie to jak pozbyc sie linuxa !
Druga sprawa to pisałem dwukrotnie  - nie robiłem instalacji typu dualboot , nie chciałem obok windowsa i tak zaznaczałem,więc tym większe zaskoczenie że się pojawiło.
Takie coś jak ktoś napisał " żeby po prostu wyjać pendrive i tyle " nie działa bo wtedy mam ogólnie cegłę z laptopa, nawet z biosa nic nie moge ruszyć

pavbaranov

Cytat: Masterjam w Maj 09, 2020, 01:40:07 PM

Wiem na jakim jestem forum :)
Pozwolę się nie zgodzić, albowiem problem jaki Ciebie dotknął dotyczy Windows a nie linuksa, podczas gdy forum jest linuksowe. Może tu nie być żadnego użytkownika korzystającego z Windows, a nadal się dopytujesz o rozwiązanie problemu tego systemu.
Cytat
Pierwsze najważniejsze zagadnienie to jak pozbyc sie linuxa !
Sformatować pendrive'a. Serio - pozbędziesz się linuksa, ale problem leżący po stronie Windows nadal pozostanie. Ba, jeśli dokonasz tego z obu pendrive'ami, to nie odpalisz już Windows, chyba, że z jakiejś płyty serwisowej, zachowanego obrazu Windows, partycji recovery, płyty instalacyjnej (może), itp - co tam masz.
Cytat
Druga sprawa to pisałem dwukrotnie  - nie robiłem instalacji typu dualboot , nie chciałem obok windowsa i tak zaznaczałem,więc tym większe zaskoczenie że się pojawiło.
Pierwsza sprawa: absolutnie nikt tutaj oprócz Ciebie nie wie co robiłeś i jak przeprowadziłeś tę instalację. Można się wyłącznie domyślać, a to jest zły doradca. Istnieje jakieś przypuszczenie, że być może ustawiłeś sobie bootloadera na którymś z pendrive. Być może - bo nie wiem - Elementary startujące z liveiso umożliwia również odpalenie Windows z HDD.
Jedno co zrobiłeś na 100% - usunąłeś windowsowego bootloadera. Porady dla Windows się kłaniają i dla niego rozwiązania. Z pomocą jakiegokolwiek programu linuksowego nie przywrócisz bootloadera Windows (możesz ewentualnie zastosować inny, ale nie windowsowy), albowiem żaden program linuksowy nie oferuje windowsowego bootloadera. Możesz to zrobić tylko i wyłącznie używając narzędzi windowsowych.

Masterjam

W dalszym ciągu twierdzę że cały problem stworzył GRUB który nie powinien się instalować na dysku głównym tylko tam gdzie wskazałem całą instalkę , nic , drugie podejście i druga skucha , nauczka żeby nie mieszać systemów. Mam parę laptopów nieużywanych z SSD to się pobawię na nich. Można temat zamknąć , Przeinstalowałem od nowa kompa.

pavbaranov

Nie masz GRUBa zainstalowanego na HDD/SSD.

ciubaka

Masz gruba zainstalowanego tam gdzie wskazałeś podczas instalacji.

piotr-2006

Cytat: D35CART35 w Maj 07, 2020, 01:21:29 PM
"I teraz to sobie tak myślę, ale chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby wtedy dołożenie drugiego dysku SSD w miejsce odtwarzaczo/nagrywarki DVD i na nim zainstalowanie Linuksa, jako niezależny od Windowsa system.
Czyli dwa dyski SSD, które są już na tyle tanie, że można jakiś wybrać na "własną kieszeń" i na jednym Windows, a na drugim instalować (wyjmując ten z Windowsem) Linuksa."
Ja już tak posiadam od ponad trzech lat, jeden twardziel z W10, a drugi z Archlinux
Dobrze myślisz  :D
Tym bardziej, ze cena dysków SSD zeszła do kwoty 70 zł - mam na myśli 128 GB.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum