Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Podział dysku pod Mint 16

Zaczęty przez pasta20, Grudzień 15, 2013, 03:00:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pasta20

Witam wszystkich mam przeznaczony dysk 160GB

16GB ramu proceso 4 rdzeniowy

komputer stacjonarny.

MIałem podzieleny dysk następująco:

/   12GB

/swap    4GB

/home reszta

okazało się że przy instalowaniu dodatkowych aplikacji zabrakło mi miejsca na /

teraz podzieliłem tak:

25GB /

/swap 1GB

/home reszta zastanawiam się czy ten 1GB nie jest zamalo czy będzie możlwość hibernacji.

Pozdrawiam Pawel

Albedo 0.64

#1
Witaj. Przy tak dużej ilości RAM (powyżej 2 GB) partycja swap nie jest konieczna do działania systemu. Czy taki podział dysku się sprawdzi, przekonasz się po pewnym czasie użytkowania. W razie konieczności wprowadzenia zmian będziesz miał ku temu okazję za kilka miesięcy, podczas instalacji nowej wersji. Moim zdaniem podzieliłeś dysk optymalnie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pasta20

#2
a jeszcze jedno interesuje mnie jedna sprawa załóżmy że za kilka miesięcy będę instalować na nowo mint jak zrobić aby później automatycznie działała mi partycja home tzn aby wszystko działało poprawnie wszystkie pliki konfiguracyjne, chcialbym zmienić partycje / tzn zwiększyć a pomniejszyć /home.

Mam nadzieje że zbyt zawile nie napisalem. :)

Albedo 0.64

#3
Temat aktualizacji z zachowaniem partycji /home jest zbyt obszerny na forumowy wpis, być może napiszę o tym osobny tekst. Na to będziesz mógł sobie pozwolić gdy lepiej poznasz zasady działania systemu. W przypadku Minta twórcy zalecają wykonanie kopii zapasowej danych i czystą instalację kolejnej wersji. Zmiany rozmiaru partycji podczas instalacji mogą usunąć wszystkie dane. Jeśli chcesz pozbyć się tych niedogodności to możesz rozważyć instalację edycji Debianowej (LMDE) która jest wydaniem ciągłym.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Maromann

#4
proponuję wszystkie dokumenty trzymać na oddzielnej partycji. partycję taką można montować automatycznie poprzez fstab. home traktować tylko jako temp. instalowanie nowej dystrybucji nie narusza istotnych dla nas dokumentów. co więcej dostęp do tej partycji może być z wielu systemów (to może być partycja windowsowa ntfs).

problem z /home jest taki, że trzymane są tam także ustawienia i niektóre dystrybucje (openbox, lxde) źle się instalują, jeżeli nie sformatujemy home'a po poprzedniej dystrybucji. W wielu sytuacjach (jeżeli home był na oddzielnej partycji) wystarczy wykasować wszystko, co jest ukryte, wówczas zostanie to zachowane przy następnej instalacji.

pasta20

#5
no to lipa :( są tam nawet ustawiania gg i innych aplikacji. :/ czyli zabawa :( myslałem że skopiuje odpowienie katalogi i po nowej instalce będzie wszystko działać :) a tu lipa :(

Maromann

#6
chyba trochę mieszasz pojęcia. aktualizacja systemu może prawdopodobnie odbyć się bezboleśnie (nie aktualizowałem minta, to nie wiem jak w praktyce to działa. kiedyś z ubuntu nie miałem problemów). zupełnie inną sprawą jest zainstalowanie nowej dystrybucji w miejsce starej. Można próbować nie formatować partycji home. pamiętaj jednak, że część konfigów może być także poza homem,

pavroo

#7
W Mincie trzeba instalować nową wersję od początku. W takim przypadku nie formatuj partycji home, lecz użyj jej dodając użytkownika o innym nicku niż był poprzednio. Wtedy nowe ustawienia nie będą mieszały się ze starymi. Po restarcie z dysku skopiuj ustawienia wybranych programów  z konta starego użytkownika do folderu nowego. Inaczej się nie da, można za dużo namieszać.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#8
To wcale nie jest lipa. Jeśli chcesz zachować ustawienia programów z których będziesz korzystał po reinstalacji, wystarczy skopiować ukryte pliki i foldery w katalogu domowym (nie wszystkie, tylko te potrzebne) na nośnik zewnętrzny (partycja, pendrive) by wkleić je w to samo miejsce w nowym systemie. Najmniej problemów sprawia instalacja nowej wersji tej samej dystrybucji z tym samym środowiskiem graficznym. Zmiana dystrybucji lub środowiska wymaga czystej instalacji bez zachowania ustawień.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum