Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System się zawiesza

Zaczęty przez Kano, Kwiecień 30, 2020, 02:36:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kano

Witam. Mój system to Linux Mint 19.3 Cinnamon. Od jakiegoś czasu system się zawiesza. Wygląda to tak, że zaczyna coraz bardziej zwalniać, kursor myszy przesuwa się coraz bardziej skokowo, aż w końcu całkowicie się zatrzymuje i system przestaje reagować na cokolwiek. Jedynym wyjściem jest reset. W ponad 99% przypadków dzieje się to po jakichś kilkudziesięciu minutach grania partii szachów online na platformie chess.com, chociaż dwa razy zdarzyło mi się to także podczas oglądania filmów. Raz na youtubie i raz na cda.pl. Przy jakichkolwiek innych czynnościach ten problem nie występuje. Jakieś dwa miesiące temu wymieniłem stary dysk hdd w komputerze na dysk ssd. Nie jestem pewien ale chyba od tego momentu zauważyłem ten problem. Wcześniej miałem na nim zainstalowane Ubuntu na którym działo się to samo. A zanim wymieniłem dysk, na starym hdd miałem Windowsa 7 na którym problem nie występował.
Jak mogę zdiagnozować co jest przyczyną zawieszania? Sprawdziłem już RAM memtestem86, ale nie wykrył żadnych błędów. Niżej podaję specyfikację komputera:

System: Linux Mint 19.3 Cinnamon
Procesor: Intel Core 2 Quad CPU Q6600  @ 2.40GHz × 4
Pamięć RAM: 2 GB DDR2
Dysk: SSD Crucial MX500 250 GB
Płyta główna: Gigabyte P31-DS3L
Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600 GT
Połączenie z internetem przez kartę sieciową USB TP-Link TL-WN722N

ciubaka

Uruchom monitor systemu, jest coś takiego w mincie chyba (w ubuntu jest na pewno). I zobacz co ci żre zasoby. Moim zdaniem RAM coś wcina, nie masz go dużo, tę aplikację-winowajcę trzeba będzie wyłączać. U mnie takim złoczyńcą jest Firefox, jak otworzę więcej niż 3 zakładki jednocześnie.

pavbaranov

Jak @ciubaka zauważył: coś żre zasoby. W pierwszej kolejności - zaktualizuj system, bo niegdyś z Gtk w tej wersji były problemy. Jeśli nadal będzie źle, gdzieś jest jakiś wyciek pamięci, ale musiałbyś więcej info podać.
Przy okazji - RAM = 2GB to raczej nie jest na Cinnamon :)

melis

Mint z cynamonem na dzień dobry wcina 1.3GB. Plik wymiany jest tworzony z automatu, więc warto by zekrnąć, czy aby nie zapycha się.

Kano

#4
Cytat: melis w Maj 01, 2020, 03:13:15 PM
Mint z cynamonem na dzień dobry wcina 1.3GB. Plik wymiany jest tworzony z automatu, więc warto by zekrnąć, czy aby nie zapycha się.

Chyba tak jest. Dzisiaj włączyłem sobie "htop" i po zawieszeniu się systemu zrobiłem zdjęcie ekranu.
https://tinypic.pl/mwm725ywh2i2
Czy można coś na to poradzić? Może zmienić środowisko na jakieś mniej zasobożerne? Modernizacja kompa na razie nie wchodzi w grę.

pavbaranov

Cinnamon + kilka sesji FF na 2GB RAM zaledwie, to każdy komputer zamrozi.
Masz 2 możliwości: dokupić RAMu przynajmniej tak, by miało minimum 4GB (absolutne minimum), albo zmienić środowisko, ale dość radykalnie. Nawet nie na np. XFCE, które zaraz ktoś Ci tu rączo poleci. Maksymalnie, przy 2GB RAM, możesz sobie pozwolić np. na LXDE/LXQt, Lumina, a jeszcze lepiej zainteresować się np. jakimiś JWM, czy OpenBox (+ sensowne jego poukładanie), FluxBox itp.

ciubaka

#6
No ja właśnie  jestem z tych rączo polecających xfce. Z jednoczesną rezygnacją z firefoxa na rzecz slimjet, lub innej, mniej żrącej przegladarki, może być źródłowe chromium jak komuś chińszczyzna nie pasuje. Jeśli chodzi o lxde to opinie są podzielone, kolega Przystajnik to wręcz pisał o tym na swojej stronie 404, że w tej chwili to już nie jest sposób na stare sprzęty. U siebie jak patrzę na różnice między x- a lubuntu, to szału w szybkości nie ma, a komfort obsługi zupełnie nie taki. Pozostałe - dla hobbystów, aczkolwiek faktycznie, dla 2 gb ramu można się pokusić o walkę z fluxboxem czy icwm/jwm. Z zachowaniem pełnej świadomości o ograniczeniach z tego wynikających. Czyli po pierwsze - do windowsa to podobne nie będzie, a potem to bez konsoli ani rusz. Ale działać będzie, może i lepiej, tylko że wymagać będzie sporego nakładu pracy własnej. Jak ktoś go włożyć nie chce/nie może, to pozostają mu środowiska na x lub l. I skąpe przeglądarki (sprawniejszej niż chiński slimjet nie znalazłem, no może jeszcze ta z qr0s, krusader czy konqueror, jakoś tak...). A może po prostu q40s w wersji  trinity na tego kompa po prostu?

lami07

Firefox —> preferencje —> ogólne  —> wydajność —> odznacz ''zalecane ustawienia wydajności'' —> ustaw ''limit liczby procesów treści'' na 1.  Zobacz jaki to ma wpływ na twoją sytuację.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

#8
@ciubaka - XFCE zabierze od 10-15% RAM. Sporo. O LXDE/Qt nie wypowiadam się. Podaję informację jedynie. Fakt, że na tym komputerze (mocarzem to nie jest) miałem niegdyś LXQt i... Obecnie mam tu Plazmę. Nie bardzo widzę w jaki sposób zmniejszyło mi się zapotrzebowanie na zasoby, a wiem, że akurat Plazmę można skonfigurować na doprawdy niskie wymagania (także z wymianą na liquidshell). Jest to jednak grzebanina i mnóstwo porad, których pewnie musiałbym ja udzielić, a po prostu nie wiem, czy mi się jeszcze chce.
Czy pozostałe są dla hobbystów? To zależy. Można stwierdzić, że komputer, jakim dysponuje @Kano jest dzisiaj "komputerem dla hobbystów". Skoro tak, to może warto zainteresować się odpowiednim dla niego systemem. Dobrze skonfigurowane OB, czy FB, a już na pewno JWM zapewniają komfort pracy co najmniej na poziomie powiedzmy WinXP, a jednocześnie apetyt na zasoby kompletnie niewielki. Proponowałbym jednak znalezienie jakiegoś gotowego rozwiązania. Zdaje się, że nawet w Sparky jest OB i to skonfigurowane OTB (ale głowy nie daję; Paweł może nam tu zdecydowanie więcej powiedzieć). Z tych najbliższych Mintowi, czyli na Ubu, to chyba będzie Trisquel. Jak widzę, jest jeszcze Runtu. Rosyjskie na Ubu LTS. Biorąc pod uwagę jakość większości rosyjskich dystrybucji, to chyba w miarę w ciemno można się z tym próbować.
A przeglądarki? No fakt, znakomita większość to mocno zasobożerne. Chrome/-ium raczej też do "lekkich" nie należy. Jeśli komuś wystarcza, to jest jeszcze np. Midori, która bywa w większości dystrybucji. Co ciekawe, w jakichś testach phoroniksa (ale jemu ostatnio mało ufam), wyszło, że Epiphany należy do jednych z najmniej żrących zasoby :)

EDIT:
Jest jeszcze jedna metoda. Akurat w Ubuntu (Mint korzysta z ich kerneli), domyślny kernel należy do najbardziej mułowatych na świecie. Musi zapewnić zgodność z niemal wszystkim co na drzewo nie skacze i zrobiony jest jednocześnie bardzo zachowawczo. Zmiana kernela niekiedy okazuje się zbawieniem dla takich sprzętów. Mógłbym polecić np. linux-liquorix/zen, linux-clear (o tym niżej), czy nawet kernel robiony przez Tomka Misia (tu mogę jedynie polecić go z odległej przeszłości, bowiem z obecnymi nie mam do czynienia). W wielu przypadkach, wymiana stockowego na jakiś "lepszy" powoduje widoczne zmiany. Np. system przestaje się zawieszać.
Tak, czy inaczej - na 2GB RAM, CoreDuo - raczej na 100% nie Cinnamon i... nie Mint w ogólności.

Wspomniany clear-linux. To ostatnio również dystrybucja opracowywana przez deweloperów związanych głównie z Intelem. Dobra alternatywa dla wszelkich innych "popularnych" jak Mint, czy Ubuntu, a - sam jedynie używam od czasu do czasu ich kernela - wg tego co głoszą tu i ówdzie, okazuje się, że tam, gdzie owe najpopularniejsze dystrybucje zawodzą, Clear okazuje się być zbawieniem. Wypróbować zawsze można.

Kano

Ok. No to już wiem w czym tkwi problem. Dzięki wszystkim za zainteresowanie i wyczerpujące informacje. Najpierw chyba zastosuję się do tego co napisał lami07 a jeśli to nie pomoże, to podejmę bardziej "radykalne" kroki ;)
Zamykam temat.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum