Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

KDE-Plasma 5 W jaki sposób wyłączyć sesję pts/0

Zaczęty przez melis, Kwiecień 27, 2020, 06:44:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

melis

Cześć! Zauważyłem, że logując się w KDE, są dwie sesje. TTY oraz pts/0 W XFCE jest tylko jedna sesja. Istnieje sposób, na to aby wyłączyć/zablokować sesję pts? Czy też nie potrzebnie zawracam doo...tyłek, bo to normalne dla KDE? Z góry dzięki za zainteresowanie.

pavbaranov

1. Czego sesje i co nazywasz "sesją"?
2. Gdzie to widzisz?
3. Jak uruchamiasz KDE?

melis

#2
Dzieki za odzew. Sesja konsoli zdaje się. Wynik who:

MarekAnia tty7         2020-04-27 21:09 (:0)
MarekAnia pts/0        2020-04-27 21:09 (:0)
MarekAnia pts/1        2020-04-27 21:11 (:0)

Podczas restartu, otrzymuję krótką dosłownie ledwo widoczą informację, której udało się mi pstryknąć fotę, o brzmieniu "Usługa wiadomości lokalnego systemu, message from root@(moja nazwa)
Czy mam wnioskować, że wciąż gdzieś jestem zalogowany na koncie root? Dodam, że mój user nie posiada praw root, tzn nie można stosować sudo, a jedynie logowanie na su. Wydukałem, że pts to terminal-pseudo? uruchomiony w systemie. Tylko nie rozumiem, dlaczego po restarcie nadal jest aktywny. KDE uruchamiam w sddm.

pavbaranov

Albo się kompletnie nie rozumiemy, albo ja tutaj zupełnie nie widzę dwu "sesji" KDE (cokolwiek by to nie znaczyło).

melis

#4
@pavbaranov najpewniej ja nie rozumiem. Nie wiem za bardzo jeszcze, o co chodzi z tymi terminalami, ale na pewno douczę się. Tak czy inaczej, na XFCE po who otrzymuję:

MarekAnia@Mark:~
$ who
MarekAnia tty7         2020-04-27 22:07 (:0)
MarekAnia@Mark:~
$

A więc tylko jeden terminal działa, graficzny tty7. Nie rozumiem, dlaczego w KDE jest ich więcej.  Zwróciłem na to uwagę po instalacji widgetu conky, który to wskazał "users logon 2". Więc zacząłem się zastanawiać. Dwóch userów zalogowanych, jak ja jeden jestem :D

pavbaranov

Nie, to ja raczej bladego pojęcia nie mam o co Ci chodzi. Uruchamiasz KDE, wciskasz ctrl+esc masz procesy uruchomione przez Plazmę. Ten podstawowy to plasmashell. Owe who daje pewnie inne efekty (zwłaszcza odnosząc się do wirtualnych /pseudo/ terminali). Proces plasmashell w "normalnym" przypadku powinieneś mieć jeden.
A w ogóle, to nie bardzo łapię po prostu jaki masz problem. Oprócz tego, że w przypadku XFCE jest inaczej. Różne rzeczy są inaczej. Ważne, by działało. I ważne, by działało prawidłowo oraz bezpiecznie. Nie widzę podstaw, by twierdzić, że coś jest tu "niebezpieczne".
Mogę się jednak mylić nie widząc problemu.
Prawdopodobnie też odpowiedź z who jest zależna od systemu. U mnie who pokazuje jedno tty oraz od jednego pts w górę. Dzisiaj 2, wczoraj miałem 4. Nigdy się tym nie interesowałem, stąd wiedza niewielka.
I podstawowe pytanie, związane z Twoim w pierwszym wątku: po co w ogóle chcesz wyłączyć "sesję pts/0"? Co ona Ci szkodzi i czy na pewno wiesz, że nie jest ona potrzebna? Jeśli nie - śpijmy spokojnie i zbierzmy ewentualnie info od innych użytkowników, jak to w ich przypadku wygląda.
Aha, zwróć uwagę, że użytkownik zalogowany jest jeden (w Twoim przypadku to MarekAnia), a jedynie jest on aktywny na zarówno TTY, jak i na PTS.

melis

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 28, 2020, 07:09:32 PM
Nie, to ja raczej bladego pojęcia nie mam o co Ci chodzi.
Co wynika z tego, że ja nie umiem precyzyjnie przedstawić o co mi chodzi :D Co do bezpieczeństwa, to po prostu myślałem, że taki "dodatkowy" user, może stanowić jakąś "furtkę", czy cokolwiek tam innego, nad czym nie mam żadnej kontroli. Czy jest to potrzebne, czy nie - istnienie tych terminali - to właśnie chciałem między innymi ustalić, bo jak napisałem na wstępie, być może nie potrzebnie zawracam głowę. Przeszkadzać to też nie przeszkadza, więc jeśli nie ma o co włosów wyrywać, to odłożę to na później, gdy wiedzy więcej być może, uda się mi zdobyć. Dzięki serdeczne za zainteresowanie!


Albedo 0.64

#8
Żeby sprawę wyjaśnić po polsku: każdy system podczas startu uruchamia wiele procesów i usług koniecznych do prawidłowego działania.
To co wskazał kolega pavbaranow przetłumaczone "na nasze":

Plik / dev / ptmx jest plikiem znakowym o numerze głównym 5 i podrzędnym 2, zwykle w trybie 0666 i właścicielu. Grupa root.root. Służy do tworzenia pseudoterminalowej pary master i slave.
Gdy proces otwiera / dev / ptmx , otrzymuje deskryptor pliku dla pseudoterminalu master (PTM), a pseudoterminalowe urządzenie slave (PTS) jest tworzone w katalogu / dev / pts . Każdy deskryptor pliku uzyskany przez otwarcie / dev / ptmx jest niezależnym PTM z własnym powiązanym PTS, którego ścieżkę można znaleźć, przekazując deskryptor do ptsname.
Przed otwarciem pseudoterminalowego urządzenia podrzędnego musisz przekazać deskryptor pliku głównego, aby przyznać i odblokować.
Gdy zarówno pseudoterminal master, jak i slave są otwarte, slave zapewnia procesom interfejs identyczny z interfejsem prawdziwego terminala.
Dane zapisane do urządzenia podrzędnego są przedstawiane w deskryptorze głównym jako dane wejściowe. Dane zapisane do urządzenia nadrzędnego są prezentowane do urządzenia podrzędnego jako dane wejściowe.
W praktyce pseudoterminale są używane do implementacji emulatorów terminali, takich jak xterm, w których dane odczytane z pseudoterminalu master są interpretowane przez aplikację w taki sam sposób, jak prawdziwy terminal interpretuje dane, oraz do wdrażania programów zdalnego logowania, takich jak jako sshd, w którym dane odczytane z pseudoterminalowego urządzenia głównego są przesyłane przez sieć do programu klienckiego podłączonego do terminala lub emulatora terminala.
Pseudoterminale mogą być również używane do wysyłania danych wejściowych do programów, które normalnie odmawiają odczytu danych wejściowych z potoków (takich jak su i passwd.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

melis

@Albedo 0.64 dzięki, ale tłumacz z reguły -  w istotnych kwestiach - działa ;) @pavbaranov także dziekuję, bardzo. Nadal jednak pozostaje kwestią otwartą, co uruchamia w KDE te dodatkowe terminale. Być może jednak, jak wczesniej wspomniałeś, możliwe że jest to kwestia indywidualna systemu, więc się spróbuję zorientować w Mx.

pavbaranov

Cytat: melis w Kwiecień 29, 2020, 03:42:04 PMNadal jednak pozostaje kwestią otwartą, co uruchamia w KDE te dodatkowe terminale.
Ty :)
Uruchom system, uruchom 1x konsole, wpisz who, uruchom 2 kartę, czy 2 konsolę - wpisz who, itd. - widzisz? :)

melis

Hehe, wiem o tym. Z tym, że w KDE, zaraz po uruchomieniu systemu mam user logon 2. Po otworzeniu konsoli, mam 3 userów ;)

CDeB

Mogę dopytać? Dlaczego te dodatkowe pseudoterminale nie są tworzone w xfce?

Cytat
aga@coya:~$ w
20:23:15 up 21:35,  1 user,  load average: 0,12, 0,64, 1,01
USER     TTY      FROM             LOGIN@   IDLE   JCPU   PCPU WHAT
aga        tty7     :0               wto22   21:41m 22:08   0.55s xfce4-session

To wynik przy czterech włączonych terminalach.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum