Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

openSuse Tumbleweed - problem z dwoma dyskami w laptopie

Zaczęty przez korn85, Kwiecień 19, 2020, 03:04:18 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

korn85

Witam Szanownych Kolegów!  :)
Po ponad roku działania na laptopie Lenovo 330 i systemie opensuse pojawił się problem dotyczący dwóch dysków w jednym laptopie. Postanowiłem dołożyć drugi dysk ssd, a dokładniej fabryczny 480GB przełożyłem do kieszeni w miejscu napędu optycznego, a nowy dysk 120GB zainstalowałem na stałe w laptopie. Chciałem mieć na nim system tj. główne katalogi, natomiast na większym dysku mieć kopię różnych plików, dokumentów, muzykę, filmy tak abym mógł go w każdej chwili wyjąć, włożyć do zewnętrznej stacji dokującej i przy pomocy innego laptopa z linuxem móc zgrać określone pliki czy na dysk czy z dysku zachowując przy tym pełną funkcjonalność swojego laptopa. Prościej mówiąc dysk 480 miał być pewnego rodzaju dyskiem do przechowywania danych bez którego laptop może normalnie działać. Zainstalowałem więc opensuse na dysku 120. Dziś dotarł do mnie adapter do podłączenia oryginalnej kieszeni do złącza na płycie głównej. Umieściłem więc dysk 480 w kieszeni, włożyłem, odpaliłem, we wbudowanym narzędziu do partycjonowania utworzyłem tablicę partycji gpt, sformatowałem na system plików btrfs (taki sam, na jakim działa system) i... i na tym by był koniec ::) Po wejściu w katalog domowy są widoczne oba dyski ale aby wejść na dołożony 480 muszę wpisać hasło roota i tak po każdym włączeniu laptopa. Mało tego nie mogę w żaden sposób nic zapisać na tym dysku... ani skopiować pliku ani utworzyć nowego katalogu. Dysk jest widoczny ale nie mogę z niego korzystać... Niestety nie posiadam wiedzy, jak to rozgryźć, gdyż do tej pory nie miałem takiej sytuacji posiadając tylko jeden dysk.
Przy okazji dopytam się o jedną kwestię. Po świeżej instalacji opensuse część tłumaczenia w systemie jest po polsku, część po angielsku. Wchodząc w ustawienia regionalne mam ustawiony jeżyk angielski jako domyślny i przy próbie zaznaczenia języka polskiego nic się nie dzieje... jest na liście ale nie dodaje się do języków głównych ::)
Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie rady i pomoc! :) Jak będą potrzebne jakieś bardziej dokładne dane to oczywiście będą je umieszczać.
Pozdrawiam serdecznie i zdrówka życzę! :)

lami07

#1
Dodaj odpowiedni wpis dotyczący dysku 480 do /etc/fstab

https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab

Jakiś konkretny ''ficzer'' btrfs zachęcił Cię do wyboru akurat tego systemu plików dla przenośnego dysku z danymi ?
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

ciubaka

Ja tu też mam kilka uwag.
1. Żeby automatycznie drugi dysk się montował i dawało się z niego korzystać najprościej jest wgrać program Dyski (Discs), o ile Susek go nie ma z automatu w systemie. W ustawieniach w zakładce modyfikuj opcje montowania zaznaczyć automatyczne montowanie podczas startu systemu i wyświetlanie w interfejsie użytkownika.
2. Jak nadal będzie wołał o hasło, to trzeba sobie przypomnieć, czy ten dysk fabryczny został sformatowany przed zamianą na systemowy ssd, czy też jednak pozostały na nim jakieś zaszłości po Susku. Jeżeli coś tam systemowe siedzi, to może nie być dostępu do całej, lub fragmentarycznej zawartości, nawet po rootowaniu.
3. Do takich zabaw najlepiej jest stosować dysk zewnętrzny, polecam usb3 wpięty w takowe gniazdo. Ale rozumiem że chodziło o koszty (tyle że adapter też pewnie nie był za darmo).
4. To becośtam zamiast zwykłego ext4 to chyba jakiś rodzaj samobiczowania ...
Też życzę zdrowia.

wiechocki

#3
CytatNiestety nie posiadam wiedzy, jak to rozgryźć, gdyż do tej pory nie miałem takiej sytuacji posiadając tylko jeden dysk.
Po pierwsze - Tumbleweed nie jest dobrym wyborem bo jego stabilność jest problematyczna. Za kilka dni wychodzi Leap 15.2 więc radzę przeinstalować.
Po drugie - nie gpt tylko msdos
Po trzecie - nie btfrs tylko ext4. Btfrs jest potrzebny do robienia migawek systemu z czego zapewnie nie będziesz korzystał. A ext4 pozwoli ci skorzystać z dysku nawet pod windowsem.
Montowanie dysku. Yast > Partycjonowanie. Edytujesz partycję i montujesz. Najlepiej w mnt/twoja nazwa. Możesz również zainstalować pakiet gnome disk utility i z niego montować (dyski).
Pakiet językowy - żeby wybrać w ustawieniach to najpierw musi być zainstalowany (pakiet kde-I10n-pl)
Również Firefox ma swój polski pakiet.
Ale gdy zainstalujesz stabilne distro to na pewno wszystko będzie po polsku.
I jeszcze jedno - po zamontowaniu dysku nadaj mu uprawnienia do zapisu najlepiej 777. Można dolphinem lub krusaderem, ale w trybie administratora. Bo inaczej będą problemy z kopiowaniem bez roota.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum