Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z działaniem linuxa na karcie graficznej AMD RX 470

Zaczęty przez Kuba87, Kwiecień 17, 2020, 02:04:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kuba87

Witam wszystkich,tak jak w tytule mam problem z działaniem i instalacją Linuxa Ubuntu (próbowałem też minta i jest to samo),dokładniej to problem wygląda następująco: gdy w biosie mam wybraną opcję IGD czyli zintegrowaną kartę graficzną to wszystko działa w porządku,problem natomiast pojawia się wtedy gdy wybieram tam (znaczy w biosie) dedykowaną kartę graficzną (w moim przypadku RX 470) i wtedy zarówno po wybraniu opcji "wypróbuj linuxa przed instalacją" jak i po wybraniu "Zainstaluj linuxa" momentalnie ekran robi się czarny i od tego momentu już nic nie widać chociaż  monitor wykrywa jakiś sygnał bo nie pisze "brak sygnału".To samo się dzieje gdy linux jest zainstalowany.No więc tak to wygląda,proszę o pomoc bo chciałem sobie zainstalować linuxa na moim kompie i lipa,a już zaczynam się przez to zniechęcać.Warto jeszcze dodać że kartę graficzną do monitora podłączam kablem HDMI,ponieważ tak mi było najwygodniej na Windowsie.Podam wam jeszcze model płyty głównej jakby to miało mieć jakieś znaczenie,a jest to MSI B75MA-P45.Pozdrawiam i liczę na to,że mi pomożecie,bo w zasadzie to właśnie po to założyłem sobie konto na tym forum :)

pavbaranov


Kuba87

#2
Zainstalowałem właśnie inxi i po wpisaniu inxi -Gxx pokazało to:
Graphics:  Card-1: Intel Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:0152
           Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Ellesmere [Radeon RX 470/480/570/570X/580/580X]
           bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1002:67df
           Display Server: x11 (X.Org 1.20.5 ) drivers: i915,amdgpu
           Resolution: 1920x1080@59.93hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Desktop
           version: 4.2 Mesa 19.2.8 (compat-v: 3.0) Direct Render: Yes


Kuba87

Oczywiście ja to wpisywałem korzystając z zintegrowanej grafiki :)

Kuba87

Co ciekawe to obraz z dedykowanej karty graficznej działa ale tylko gdy uruchomię Ubuntu w trybie recovery mode (mam nadzieję,że wiecie o co chodzi) ale obraz ma wtedy rozdzielczość 1024 x 768 i nie da się tego zmienić,a po wpisaniu inxi -Gxx w terminal jest to:
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Ellesmere [Radeon RX 470/480/570/570X/580/580X]
           bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1002:67df
           Display Server: x11 (X.Org 1.20.5 )
           drivers: fbdev,ati (unloaded: modesetting,vesa,radeon)
           Resolution: 1024x768@76.00hz
           OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 9.0, 256 bits)
           version: 3.3 Mesa 19.2.8 (compat-v: 3.1) Direct Render: Yes

pavbaranov

No dobra, to jeszcze poproszę wersję kernela, choćby z:
uname -a

Kuba87


pavbaranov

Raczej Paweł Ci znalazł, ale mniejsza o to :) Pytanie o kernel było m.in. dla ustalenia, czy powinieneś używać amdgpu.dc=X czy też nie. W obecnych kernelach (5.4, 5.5., 5.6) - ten problem już nie występuje i to chyba z wszystkimi GPU zbudowanymi na GCN używającymi sterowników amdgpu. Jeśli zatem po aktualizacji kernela pojawi Ci się czarny ekran na AMD, to będziesz prawdopodobnie musiał usunąć ten wpis. Przechodziłem to jakieś 1,5 roku temu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum