Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

problem z aktualizacją z AUR

Zaczęty przez Piejanto, Kwiecień 16, 2020, 10:51:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Dobra. W takim razie przewalczę to jeszcze raz. Wracam na pak.conf do show_diff=1
I spróbuję z założeniem lokalnego katalogu. Co do "doczytania", to owszem, doczytałem ale nie zrozumiałem, bo zacząłem kombinować.
Teraz mi się rozjaśnieło.
Chodzi o to, że ja zawsze efekt [mkdir] uzyskiwałem za pomocą MC i wciśnięciem [F7]. Z wierszem poleceń ciągle mam opory.
Jeśli chodzi o MC to dotychczas na obu kompach F4 działało mi jednakowo i - tutaj akurat będę szedła w zaparte - po instalacji MC niczegow nim nie zmieniam. Dokładnie niczego. I zawsze (od czasu Mandrake 6.1) F3 służyło mi do wyświetlania pliku, a F4 do zmian w pliku.
Natomiast z sytuacją że p wciśnięciu F4 pojawia mi się niebieska pustka spotkałem się po raz pierwszy. Myślałem, że to sprawa uprawnień.
Ale, jakeśmy to już rzekli, na drugiej maszynce okazało się, ze nie potrzeba dłubać w uprawnieniach.
Dobra. Idę naprawiać zło. 
Dzięki

Piejanto

#16
Zrobione.
Teraz mam w katalogu lokalnym [~/jan/.config/pak] i w tym właśnie paku zmieniłem 1 na 0.
Natomiast w /etc/xdg/pak.conf  przywróciłem 1 tak jak to było.
Na szczęście nie zdążyło się utworzyć /etc/xdg/pak.conf.pacnew
******************

Jeszcze raz dzięki.

pavbaranov

Jakby się pacnew stworzyło, to po prostu byś zastąpił nim, to co masz.

I krótkie wytłumaczenie nt. poleceń w konsoli, a w zasadzie dlaczego porady na m.in. forach najczęściej posługują się takimi. Otóż konsola jest wszędzie i wszędzie taka sama. Polecenie dla Debiana, Minta, Fedory czy Archa w konsoli jest dostępne i wygląda albo w 100% tak samo, albo podobnie. Jest też niezależne od używanego środowiska i menedżerów plików. Ileż to razy widziałem porady typu: uruchom dolphin, a w nim wykonaj to i to - odpowiedź: nie mam dolphin - i zaczyna się przepychanka, kończąca zainstalowaniem połowy KF5 i Qt5 oraz dolphina tylko po to by wykonać coś, co było jedną komendą w konsoli.
Masz MC, umiesz się tym posługiwać - posługuj i rób. Byle sens był taki sam.
Dlaczego MC nie wczytał pliku - bladego pojęcia nie mam. 

Piejanto

@pavbaranov
Chodzi o to, że aby wykonać pod kontrolą MC polecenie [mkdir -p ~/.config/pak && cp /etc/xdg/pak.conf ~/.config/pak/],
muszę sobie najpierw to przetłumaczyć i zrozumieć o co chodzi. No, i źle zrozumiałem.
Wprawdzie było tam słowo o kopiowaniu, ale... - tłumaczenie chyba nie ma sensu. - Zrobiłem babola ale chyba udało się naprawić.
Jeśli chodzi o polecenia z konsoli, to ja się ich nawet uczyłem, ale język nieużywany zanika.
Ponadto tworząc polecenie z konsoli, trzeba to robić absolutnie bezbłędnie i to jest mój największy problem.
Co się stało z MC na moim laptopie nie ogarniam, bo na netbooku wykonałem bezproblemowo zarówno babola jak i jego naprawienie.
Przepraszam kol. @nycko, że się na Niego powołałem popełniwszy błąd, bo jak teraz, na zimno czytam Jego poradę, to już nie mam wątpliwości o co chodziło i wszystko jest jasne.

Dzięki.

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Kwiecień 22, 2020, 02:29:23 PM
Ponadto tworząc polecenie z konsoli, trzeba to robić absolutnie bezbłędnie i to jest mój największy problem.
Akurat w przypadku tego co podaje @nycko, @lami07 i kilku innych jeszcze na tym forum, możesz po prostu zrobić tzw. copy&paste: zaznaczasz linijkę kodu, kopiujesz, otwierasz konsolę, wklejasz, wykonujesz - finito.

Piejanto

Teraz po uruchomieniu aktualizacji otrzymuję komunikat:

pak -Syu
Używana jest konfiguracja użytkownika: /home/jan/.config/pak/pak.conf


Tak chyba powinno być?

Z tym kopiowaniem różnie bywa. Np. na netbooku miałem odwrotny problem, bo skopiowałem polecenie (już po zrobieniu porządków na laptopie), wkleiłem i nic się ni zadziało. Wówczas otworzyłem MC i w [/home/jan] za pomocą F7 utworzyłem podkatalog [/pak], do którego wkleiłem [pak.conf], w którym zmieniłem waryość show_diff=1 na 0.  Też byłem zdumiony ale robiłem to (kopiowanie i wlepianie) dwa razy i nic.
Nawet już wczoraj zacząłem to opisywać, ale dopiero dziś to ujawniam, gdyż wiedziałem, że mi pokażecie tzw. "kuku na móniu".

A co do mojego laptopa, to zaczął mi strasznie mulić i dlatego podejrzewam że już się kończy. Od początku miałem problem z lewym USB, ale straciłem gwarancję, gdy wyrzuciłem Windows10 i zainstalowałem Antergosa. W sumie nie żałuję.

Tradycyjnie już, życzę Wam zdrowia.




pavbaranov

Cytat: Piejanto w Kwiecień 22, 2020, 11:27:19 PM
Teraz po uruchomieniu aktualizacji otrzymuję komunikat:

pak -Syu
Używana jest konfiguracja użytkownika: /home/jan/.config/pak/pak.conf

Tak chyba powinno być?
Tak.
Cytat
Z tym kopiowaniem różnie bywa. Np. na netbooku miałem odwrotny problem, bo skopiowałem polecenie (już po zrobieniu porządków na laptopie), wkleiłem i nic się ni zadziało.
Bo prawdopodobnie enter jeszcze trzeba było walnąć :)
Cytat
Od początku miałem problem z lewym USB, ale straciłem gwarancję, gdy wyrzuciłem Windows10 i zainstalowałem Antergosa.
Nie, nie straciłeś. Co najmniej w przypadku urządzeń, które nie mają tzw. systemu wbudowanego, gwarancja czy rękojmia nie jest związana z używanym systemem. Ktoś Ci wcisnął (jak zresztą wielu) ciemnotę.

robson75

@Piejanto
Jak się domyślam to używasz DE Xfce? I domyślnym narzędziem do copy&paste jest xfce4-clipman-plugin. To powiem Ci od razu że jest on do dupy, po prostu nie sprawdza się.
Proponuje instalacje CopyQ (dostępny w repo community) który to działa bardzo dobrze, wiem bo używam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#23
@pavbaranov
Nie zapomniałem. Nie chciałbym się tu rozpisywać nie na temat, ale gdy mi uświadomiliście babola, to własnie na laptopie zrobiłem copy/paste i zadziałało.
To samo próbowałem jako $ na netbooku i jako # i nie zadziałało. Pierwszy raz podobny problem miałem właśnie z instalacją i budowaniem firmware do modemu. Było to dawno temu ale było. Też uważam, że najpewniejsze jest polecenie z konsoli i dlatego się go boję, bo musi być bezbłędne i trzeba mieć pewność, że jest właściwie sformułowane.

@robson75
Tak mam XFCE.  ..."I domyślnym narzędziem do copy&paste jest xfce4-clipman-plugin."... - zbyt wiele ode mnie wymagasz. Nie wiem co ja mam do copy/paste. Co do instalacji CopyQ ...
Dzięki za info. Jak dojrzeję, spróbuję. Muszę się temu przyjrzeć, bo nie mam pojęcia, jak to mi zadziała i jak to funkcjonuje.
I czy mam usunąć [xfce4-clipman-plugin] jeśli chcę zainstaluję [CopyQ] żeby się nie 'gryzło"?
Jedno, co mnie nieco ucieszyło, to fakt, że ... może to faktycznie nie zawsze ja jestem winien, gdy mi coś nie wychodzi. Takie światełko... hłe, hłe..

Dzięki Panowie
Zdrowia



robson75

Cytat: Piejanto w Kwiecień 23, 2020, 09:26:45 PM
I czy mam usunąć [xfce4-clipman-plugin] jeśli chcę zainstaluję [CopyQ] żeby się nie 'gryzło"?
Tak, śmiało możesz usunąć xfce4-clipman-plugin, bo do niczego się on nie nadaje.
A copyQ jest bardzo prosty w obsłudze, nic skomplikowanego.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

@robson75
Ciekawa sprawa, bo  [xfce4-clipman-plugin] nie jest zainstalowane.
[copyq] też nie jest zainstalowane.
To czym ja robię w konsoli copy/paste?

Ocho... zdaje się, że to już materiał na inny temat...

LinGruby

Cytat: Piejanto w Kwiecień 28, 2020, 03:01:45 PM
[...]
To czym ja robię w konsoli copy/paste?

Ocho... zdaje się, że to już materiał na inny temat...

z zasady do kopiuj/wklej używane są standardowe skróty w klawiaturze...
u mnie:

kopiuj -> ctrl+shift+c
wklej -> ctrl+shift+v

i to bez wyjątku jakiego programu ( terminala ) używam...
czy to st, termite, alacritty innych nie stosuję to odkąd pamiętam skróty są takie same, no chyba że ktoś sam sobie zmapuje inne...

i to bez wyjątku czy to xfce, i3wm, bspwm czy teraz spectrwm...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Piejanto

@LinGruby
No, i ja też tak to robię. Ale - jak już pisałem - czasem mi się coś zacina.

Piejanto

@pavbaranov
Z czystej ciekawości zainstalowałe [namcap]-a. Ostatnio po budowaniu SKYPE w ramach aktualizacji z AUR kazałem mu sprawdzić poprawność i otrzymałem następujący komunikat:

"skypeforlinux-stable-bin został poprawnie zbudowany, ale pakiet nie przeszedł testu poprawności.
Sprawdź powyższe komunikaty i zdecyduj co zrobić dalej.
Możesz kontynuować instalację lub dokonać zmian w /home/jan/.cache/pak/pkgs/skypeforlinux-stable-bin i zainstalować ręcznie przy pomocy makepkg. "

Następnie PAK zapytał mnie czy ma dalej prowadzić instalację, przyklepałem i poszło.
Czy to coś znaczy i czy powinienem to brać pod uwagę?
Dzięki.


pavbaranov

Nie wiem, jakiego testu namcapa paczka nie przeszła, a zatem nie mam możliwości udzielenia Ci odpowiedzi.
Możesz to zrobić mając tę paczkę wpisując:
namcap skypeforlinux-stable-bin(I TU NACISNĄĆ TAB dla dopełnienia nazwy)
(oczywiście w katalogu, w którym się ta paczka znajduje, najprawdopodobniej będziesz ją miał w /home/jan/.cache/pak/pkgs/skypeforlinux-stable-bin/
Jak zamieścisz wynik działania namcapa, to ewentualnie będzie wiadomo o co chodzi i jakiego typu to jest błąd.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum