Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Asus Eee PC X101H

Zaczęty przez Jamutad, Kwiecień 05, 2020, 04:46:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jamutad

Witam serdecznie, pacjent Asus Eee PC X101H. To mój pierwszy linux.
Zainstalowałem wczoraj linux mint 19.3 Cinnamon wersja 32 bitowa.
Chodzi zdecydowanie płynniej niż Windows 10😉.
Jednak chciał bym większej płynności. Laptop w 95% będzie wykorzystywany do sporządzania krótkich dokumentów.
Sprzęt dostałem w "spadku"
Polecacie jakiś lżejszy system? Pozdrawiam

pavbaranov

Najlepiej coś co ma np. LXDE, LXQt (choćby Lubuntu). Podstawa ta sama w obu przypadkach (tj. Mint opiera się o Ubuntu), a są to środowiska zdecydowanie "lżejsze" od Cinnamon. Spróbuj.


Predator

A ja jestem za Archem z Xfce. Xfce to chyba najlżejsze środowisko jakie może istnieć na linuxa. Można zacząć od Manjaro z Xfce.
Gdyby kolega był bardzo zaawansowany to poleciłbym Gentoo ale to jest zabawka nawet nie dla mnie jeszcze.
Minty, Ubuntu i pochodne to śmietniki dla początkujących. Dystrybucje stworzone dla wszystkich i dla każdego, mają w sobie wszystko dla każdego. Mają też jeden współny minus: to wszystko często nie działa.
Proszę sobie pobrać minimalną werję Manjaro https://manjaro.org/downloads/official/xfce/
i przekonać się na własnej skórze, jak to fajnie działa na starszym sprzęcie.
Mam pod ręką starego HP, model 6455b (PhenomII, 2GB RAM, SSD128GB) i system sprawuje się genialnie.

pavbaranov

Cytat: Predator w Październik 24, 2020, 11:29:31 AM
A ja jestem za Archem z Xfce.
Taaa... A wg mojej wiedzy - oryginalny Arch obecnie - na EeePC nie wstanie. Nie ta architektura :D

piimaa


pavbaranov

@piimaa - Oczywiście, że od dłuższego czasu Arch jest wyłącznie 64bit. To było do gościa, który wpitala ludziom ciemnotę. Od jakiegoś czasu jest też dostępny 32bitowy fork: archlinux32.org. Tyle, że trzeba wiedzieć. Przede wszystkim wówczas, gdy się coś doradza. Niestety to ostatnie niejakiemu @Predator jest z gruntu obce.

microsofter

co można doradzić, jeśli widziało się na oczy tylko jedną dystrybucję
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Albedo 0.64

Na czymś tak słabym jak Asus Eee PC sprawnie może zadziałać jedynie system z rodziny Antix/MX lub Puppy. Kiedyś ten temat przerabiałem i żadna dystrybucja oprócz Puppy się nie sprawdziła.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov


Zobacz najnowsze wiadomości na forum