Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux będzie najlepszy?

Zaczęty przez Mrufka., Kwiecień 04, 2020, 04:01:33 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mrufka.

Witam, chciałbym przejść z win XP (tak, 2020 i ktoś jeszcze na tym siedzi) na linuxa lecz kompletnie nie wiem, który będzie najlepszym rozwiązaniem. Zostałem do tego zmuszony głównie przez to, że XP nie ma wsparcia a laptop nie radzi sobie tak jak trzeba z nowszymi systemami, a o braku sterowników do różnych podzespołów nie wspomnę.
Na czym mi zależy? Teamspeak, steam, CS 1.6 i nic więcej nie jest mi potrzebne.

Specyfikacja:
Ogólnie laptop to lenovo 3000 n100 z 2005r
3gb ram
Intel core 2 duo 1.83ghz (2 rdzenie)
Nvidia geforce go 7300
32bit

Zależy mi na wydajności zbliżonej do tej z win XP, mimo wieku laptopa radzi sobie bardzo dobrze na tym systemie, jedyne co to ten brak wsparcia i przez to ważnych dla mnie aplikacji. Tak jak wspomniałem wyżej problem pojawia się też przy tym, że mam 32 bity.

PS wiem ze tak stara elektronika powinna już zostać zutylizowana i zapomniana ale chciałbym jeszcze odświeżyć ten sprzęt póki nie mogę pozwolić sobie na coś nowszego

PomPom

myk byle jak jako tako

pavbaranov

Kurcze, to pytanie pojawia się ciągle. Nie można przeglądnąć historii? Znajdź w niej informacje - spytaj o konkret.

Mrufka.

Widziałem jakies tematy odnośnie linuxow na słabszy sprzęt jednak nigdzie nie znalazłem informacji czy steam na nich będzie działać jak trzeba i tak szczerze mówiąc wolałem zapytać chociażby dlatego że to będzie moje pierwsze starcie z linuxem i wolałbym nie zainstalować czegoś co będzie działać źle żeby się nie zrazić do tego systemu juz na początku. Sprawdzę sobie ten co wysłał kolega wyżej i temat myślę że do zamknięcia chyba że ktoś jeszcze chce zaproponować coś od siebie

banan

Na tym pojdzie parrot, kazde ubuntu, przecież to procek 64bit, 32 to 686, kupujesz za 70zł dysk ssd i 10s sys otwiera, Ja na lapkach po xp to wszytko uruchomie, wifi to starsze lepiej linux rozpoznaje.. 15gb i mint dziala jak ta lala, a windowsy mdyfikowane 10 już zdobyłem poniżej 1gb i na 600mb ramu chodzą...

MSki

Ja polecam MX-19.2
https://distrowatch.com/table.php?distribution=mx
pojawiła się już wersja alpha KDE tego systemu, co dobrze wróży jego przyszłości, bo jak widać, system się wciąż rozwija i stara sprostać wymaganiom rzeszy użytkowników.

pavbaranov

Tyle, że w przypadku KDE, to nieporozumienie.

MSki

Cytat: pavbaranov w Lipiec 06, 2020, 10:55:16 PM
Tyle, że w przypadku KDE, to nieporozumienie.
Nie wiem, czy nieporozumienie bo nie sprawdzałem.
Polecałem w ogóle MX-19.2 a każdy użytkownik ma możliwość wyboru DE.

pavbaranov

Gwoli ścisłości - nieporozumieniem nie jest MX, nieporozumienie dotyczy wersji oprogramowania KDE i z nim związanego. Zresztą jak w niemal każdym opartym o paczki Debiana.

MSki

Cytat: pavbaranov w Lipiec 08, 2020, 09:12:09 AM
...nieporozumienie dotyczy wersji oprogramowania KDE i z nim związanego. Zresztą jak w niemal każdym opartym o paczki Debiana.
Skoro tak piszesz, to chyba sprawdzałeś ?

ciubaka

Nie poradzi sobie z q4os jeżeli jest świeżakiem. Mx będzie ok, albo dwa inne na M, te o niemodnych tu nazwach. Poza tym jak zwykle polecam Xubuntu lub Sparky.

Predator

Starsza wersja Manjaro sobie poradzi z tym wrakiem, spokojnie. Brać Xfce i cieszyć się. Manjaro do 18.1 oczywiście, wyżej nie ma sensu.
Przynajmniej będzie wstęp do Archa na przyszłość a nie tam jakieś debianowane i podobne śmiechy  8)

pavbaranov

Cytat: Predator w Październik 23, 2020, 03:03:05 PM
Starsza wersja Manjaro sobie poradzi z tym wrakiem, spokojnie. (CUT)
Nie istnieje żadna absolutnie racja przemawiająca za instalacją "starszej wersji" jakiejkolwiek dystrybucji ciągłej.

Predator

Ale każdy wie że nowe to "wieczny experyment", Manjaro w wersji dopracowanej 18 zda egzamin, naprawdę o ile update odetniemy.
A po co w tak leciwym sprzęcie jajko 5.8.X??
Nawet WINE czy VBOX (dla zabawy) będzie mu trąbić że i tak wszystko za nowe. Mint 20 to takie Ubuntu 14 a Manjaro 18 to taki Arch 5.0.
I tam wszystko hula aż miło. Po co więcej?

pavbaranov

Predator - Pomyśl zanim napiszesz. Jeśli nie wiesz o czym piszesz - zmilcz. I nie rób ludziom, zwłaszcza tym, którzy przychodzą tu o poradę nic nie wiedząc wody z mózgu swoimi cudownymi teoriami. Jakbyś w istocie był tak obeznany w Manjaro, to wiedziałbyś po co komuś na tak leciwym sprzęcie nawet kernel 5.9, jak również i to, że akurat w proponowanym przez Ciebie obecnie wszędzie cudownym Manjaro są kernele również starsze.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum