Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY]Prośba o pomoc w instalacji sterowników nvidia 540M

Zaczęty przez melis, Marzec 30, 2020, 12:24:46 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

melis

System to OpenSuse Tubleweed z KDE, na laptopie Samsung RC530. Aktualny sterownik to nouveau i wydajność na nim, jest bardzo słaba. O ile ja osobiście nie mam potrzeby grania, to mój młody, a i owszem. Więc jeśli to możliwe, prosił bym o pomoc w tym zadaniu. Instalacja na przysłowiową "pałę", nie bardzo się mi widzi, bo dobrze wiem, czym to się skończyć może. Wszelkie potrzebne dane dopiszę, jak będzie potrzeba.

lami07

Zanim podejmiesz kroki w celu instalacji sterowników NVIDIA zapoznaj się wiki
https://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

A jesteś na 100%, że to, gdzie masz "bardzo słabą" wydajność jest uruchomione na nouveau? Jeśli dobrze widzę, to ten notebook ma i7-2630QM oraz NVidia GeForce GT 530M. Nie sądzę, aby GPU w i7 było wyłączone sprzętowo, a zatem zwykle za wyświetlanie będzie służyć tu GPU Intela, a nie NVidii. W pierwszej kolejności sprawdź to (pomijając podpowiedź @lami07, bo to oczywiste).

melis

To jeszcze jedno szybkie pytanie, aby mieć pewność co do poprawności: interesują mnie informacje przeznaczone dla sprzętu optimus? @pavbaranov kartę mam GT540M. Reszta się zgadza. Dziękuje Panowie za zainteresowanie.

lami07

#4
Jeśli zgadza się to co pisał pavbaranov i  twój laptop wyposażony jest w układ hybrydowy. To tak. Interesują się rozwiązania dla laptopów optimus. To jest artykuły o instalacji sterowników nvidia jak i artykuły o mechanizmach uruchamiania aplikacji na dedykowanej karcie . Mowa o Bumblebee bądź PRIME
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

Albo prime. Nie wiem jak to rozwiązuje obecnie Zuśka.
@melis - Zainstaluj sobie inxi - wydaj polecenie:
inxi -Gxx
i tam zobaczysz czy masz wyłącznie kartę NVidii jak utrzymujesz.

melis

@pavbaranov nie twierdziłem, że mam jedną kartę tylko ;) Są dwie i, całkiem możliwe, że właśnie aktywna jest tylko Intel. Z wiki wykorzystałem działanie automatycznych skryptów dla optimus, niestety kernel-desktop-devel nie został dograny, a następny skrypt nie zawiera żadnych poleceń dla yast'a. Na ten moment z polecenia optirun mam tak:
Bumblebee status: Ready (3.2.1). X inactive. Discrete video card is off.

lami07

#7
Kernel-desktop nie jest juz rozwijany. Możesz wskazać skąd wziąłeś kernel-desktop-devel? Ten fragment może być z grubsza nieaktualny.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

melis

#8
@lami07 tu jakoś trafiłem: http://susek.info/1183/Optimus-NVIDIA-instalacja-sterownikow  byłem pewien, że ze strony, którą wskazałeś wcześniej...

Ok. Dalej ruszyłem. Jak na razie wisi na tym
Wykonywanie skryptu %posttrans 'nvidia-bumblebee-440.64-15.1.x86_64.rpm

Niestety, coś albo ja robię nie tak, albo jednak innej metody muszę użyć. Po wpisaniu komendy w celu sprawdzenia działania drugiej karty otrzymuję:
Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) /dev/dri/card0: failed to set DRM interface version 1.4: Permission denied

lami07

Podlinkowana przez ciebie strona jest stroną polską. Jeśli podlinkowaną przeze mnie stronę czytałeś w polskiej wersji językowej to może być bigos. Tam sa nieaktualne informacje.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

melis

@lami07 o ile z pewnymi terminami mam kłopot i niestety muszę wspierać się pseudo tłumaczeniem, o tyle doskonale wiem, że poleceń nie tłumaczy w żadnym wypadku, bo i się nie da zwyczajnie. Wyżej w poście napisałem co mi wyszło.

lami07

Będzie ciężko wywróżyć coś z tego, ale spróbujemy.
Na spokojnie czytaj ten artykuł :
https://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_Bumblebee
Rób po koleji co następuje, punkt po punkcie, upewniając się,  że robisz tylko te elementu które są zaznacznone jako dla tumbleweed.
Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) /dev/dri/card0: failed to set DRM interface version 1.4: Permission denied
Zgaduje,  ze brak dostępu wynika z nie dodania użytkownika do niezbędnej grupy.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

melis

#12
No właśnie wszędzie gdzie trzeba było, dodawałem user'a. Ok. Raz jeszcze. Pod tym co dałem w code, było jeszcze, że to przez fallback mode:disabled - wnioskuję, że nie jest włączony tryb awaryjny?

melis

#13
Ok. Chyba się udało, aczkolwiek pewności nie mam. Młody twierdzi, że jest dobrze, a ja chciałbym to zobaczy w postaci np komunikatu, jaka aktualnie karta jest używana. Z linku, wybrałem moją dystrybucję systemu i udałem się tu: https://software.opensuse.org/package/dkms-nvidia wybrałem opcje sterowniki społecznościowe 390.118. Czy to faktycznie mogło zadziałać? Wszystko co zrobiłem, to dwa razy kliknąłem...
Graphics:
  Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics
  vendor: Samsung Co driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0116
  Device-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 540M] vendor: Samsung Co driver: nouveau
  v: kernel bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:0df4
  Display: x11 server: X.org 1.20.7 driver: modesetting,nouveau unloaded: fbdev,vesa
  alternate: intel,nv,nvidia compositor: kwin_x11 resolution: <xdpyinfo missing>
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 3000 (SNB GT2) v: 3.3 Mesa 20.0.2
  compat-v: 3.0 direct render: Yes

lami07

No to musiało zadziałać. Wczesniej instalowałeś sterowniki 440 czyli dla geforce 600 I nowszych. Masz geforce 540 czyli dla ciebie sa strowniki 390 (paczka x11-video-nvidiaG04 )
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum