Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak posługiwać się programem PAK?

Zaczęty przez Piejanto, Marzec 23, 2020, 12:46:17 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Zostałem namówiony do instalacji programiku >pak<  i od czasu gdy mi się udało zainstalować z jego pomocą kooka-git - jestem zachwycony jego sposobem instalacji.
Niestety, jako laik informatyczny, nie potrafię sobie poradzić nawet z tak prostym - jak mnie zapewniano - programem.
Problem jest następujący: nie potrafię wylistować programów zawartych w Polaur które mogłyby mi się przydać. O zainstalowanym programie Kooka-git wiedziałem, że nazywa się [kooka-git] i że znajduje się w repo [new-branded]. To wiedziałem. Dlatego po wpisaniu polecenia [pak -P new-branded/kooka-git]
nastąpiła piękna instalacja z pobieraniem i budowaniem i instalowaniem... słowem "cud miód ultramaryna".  Ale ZNAŁEM [repo/nazwa_programu].
Do sprawdzania repo w Polaur służy polecenie [pak -Ps] no i spodziewałem się, że posypie się lista tytułów (może nawet z krótkimi opisami do czego to) a tu mi pokazało :

piejanto ~]$ pak -Ps
:: POLAUR
new-branded/plasma5-theme-psion 1.5
    Transparent theme for Plasma 5


Nie wymagam takiego bogactwa na ekranie jakie oferuje Pamac, ale myślałem że wyskoczy mi jakaś lista. Nawet jeśli nie wiedziałbym co kryje się pod nazwą, to mógłbym sobie poszukać w internecie co to takiego i do czego służy, a tu tylko jedna pozycja i finito.
Dlatego zwracam się do kolegów z pytaniem jakie mają doświadczenia z PAK-iem.
Szczególnie pilnie będę oczekiwał od kolego @pavbaranov, bo to On mnie od jakiegoś czasu prowadzi przez Linuxa i zjego sugestii wrzuciłem tutaj
to pytanie będące prośbą o pomoc.
Dzięki za pomoc.


pavbaranov

Po pierwsze musisz dokonać synchronizacji baz:
pak -Py
Ta operacja jest dokonywana również przy "normalnej" aktualizacji systemu, czyli: pak -Syu
Wówczas po wpisaniu:
pak -Pl nazwa_repozytorium
pojawi Ci się zawartość repozytorium wraz z informacją o wersji paczki i informacją jaka wersja (jeśli) jest zainstalowana.
Polecenie: pak -Ps
służy do wyszukania paczki w repozytorium, a nie do wylistowania zawartości (swoją drogą, to nawet nie wiem jak Ci się ten Psion mógł wyświetlić).
Niestety - "obsługa" paczek w POLAUR jest "podzielona" na dwie rzeczy (przynajmniej jak na razie). Informację o paczkach, która jest na bieżąco podawana na https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=615, gdzie podawana jest informacja o tym, co jest tu dodane oraz jakie np. ma zmiany w stosunku do repozytoriów Archa lub do AUR, a także o tym, do którego repozytorium paczka trafiła. Potem już w pak jest w stanie sobie z tym poradzić.

Tak jak już gdzieś mówiłem: POLAUR nie jest dla każdego, a na pewno już niektóre jego repozytoria są zarezerwowane wyłącznie dla osób, które chcą się włączyć w testy oprogramowania.
I tak: pkg-trunk - tu trafia oprogramowanie, które jest przeznaczone praktycznie wyłącznie dla osób testujących; wersje beta, kandydujące...
debug - to repozytorium jest obecnie puste, a paczki będą pojawiać się "na żądanie"; tutaj pojawiać mogą się wyłącznie paczki z repozytoriów, które są tak kompilowane, że dostarczają tzw. symboli debugowania - ma to znaczenie wyłącznie dla diagnostyki błędów i myślę, że nikt, kto nie jest programistą nic z tego wiedział nie będzie
recompilated - obecnie puste - paczki konwertowane z innych systemów paczkowania jak np. z rpm czy deb
highest-experimental - dostęp winien być domyślnie wyłączony; te paczki są wyłącznie dla osób, które doskonale wiedzą dlaczego akurat tych chcą i wiedzą jakie są konsekwencje ich używania (ot, choćby, że wymagają przebudowy połowy systemu)
i trzy repozytoria "bardziej" dla zwykłych użytkowników: repo-refreshed - trafiają tu paczki, które znajdują się w repozytoriach, ale z jakimiś zmianami (np. dodatkowymi łatkami, które pojawić się mają w przyszłości), aur-rebased - paczki znajdujące się w AUR, ale z jakichś powodów zmieniane (powodów mnóstwo, trudno wymienić w krótkim wpisie, przykładowo jedynie: mogą to być nowsze wersje, mogą być paczki z jakimiś zmianami, które powodują, że w ogóle paczka się buduje lub aplikacja działa poprawnie, mogą to być dodatkowe patche, może być inny sposób budowania... ogólnie - cokolwiek). Trzecie repozytorium to new-branded, gdzie trafiają paczki, których nie ma ani w repozytoriach, ani w AUR; pewnie niektóre przynajmniej mogłyby się w AUR pojawić, ale raczej mało komu z nas już się chce działać na jeszcze jeden "front" i dostarczać je do AUR.
Dla Ciebie - przeglądnięcie (od końca raczej) wątku, którego link wyżej. Od pewnego czasu nawet jeśli pojawia się jakieś nowe oprogramowanie, które jest w new-branded, to masz link do strony domowej. Jak są patche, to są linki do nich i można sobie w miarę łatwo ocenić czy to coś, co potrzebuję i czy też lepiej poczekać na wersję w repozytorium (przy okazji nowego wydania), czy już kompilować.
Akurat tak się składa, że dostarczycielami paczek dla POLAUR są osoby, które korzystają z KDE stąd też spora ilość paczek pochodzi - ogólnie - ze "stajni" oprogramowania Qt5/KDE. Jest taki wątek: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=245 gdzie można prosić o stworzenie jakiegoś brakującego PKGBUILDu, czy pochylenie się nad jakimś, który wprawdzie jest, ale z jakichś przyczyn wymaga zmian. Nie obiecuję, że zawsze taka prośba zostanie uwzględniona, ale na pewno - jeśli się da - to ktoś z nas nad nią się pochyli.

nycko

#2
Od siebie tylko dodam, że samo 'pak -Pl' wyświetli listę dostępnych repozytoriów jakby ktoś nie znał ich nazw.  Gdy nazwa już poznana, listę programów z danego wyswietlimy przez 'pak -Pl repozytorium'

A jeśli ktoś nie ma awersji do czytania 'podręczników', to taki jest wbudowany w program 'man pak', 'man pak.conf'
GitLab = users/nycko123/projects | GitHub = nycko123 | AUR = packages/?SeB=m&K=nycko123

Piejanto

#3
@pavbaranov
Dzięki wielkie za instrukcję. Na razie po wpisaniu [pak -Py] a następnie [pak -Syu] otrzymałem informację:
****
pak -Syu
:: Uruchamianie aktualizacji systemu...
nie ma nic do zrobienia

:: Uruchamianie aktualizacji z AUR...
auracle-git (AUR) nie jest zainstalowany

Co jest zgodne z prawdą, bo nieco wcześniej wydałem polecenie [pacman -Syu].
Natomiast nie wiem, czy jest mi potrzebne [auracle-git]?  Myślę, że jeśli już czegoś będę szukał i coś aktualizował, to dobrze byłoby porównać z tym co zawiera AUR. Np. Brakuje mi Skype, ale bez [pak]-a bałem się instalować. Teraz chętnie bym spróbował, gdyż wiem, ze nie zostanę się z rozbabraną instalacją. Z tego co wiem, jakaś wersja Skype jest własnie w AUR.

Informacja: "Akurat tak się składa, że dostarczycielami paczek dla POLAUR są osoby, które korzystają z KDE" mocno mnie zaskoczyła.
Ale przecież nie oznacza to, że paczka pisana z myślą o KDE nie uruchomi się w moim xfce (niestety KDE jest dla mnie zdecydowanie zbyt ciężkie).
Dzięki.

***********************

Zainstalowałem [auracle-git]. Nie dlatego, że wiem co tam na mnie czeka ale dla czystej przyjemności korzystania z PAK-a..
Wpisałem:
[pak -SA auracle-git]

a dalej to już czysta przyjemność w obserwowaniu jak to się instaluje.
*************

Polecenie [pak -Pl] daje mi odpowiedź:

piejanto ~]$ pak -Pl
pacman: błędna opcja -- 'P'


podobnie z poleceniem [pak -Pl repozytorium]:

piejanto ~]$ pak -Pl repozytorium
pacman: błędna opcja -- 'P'







pavbaranov

Program auracle-git jest używany przez pak do wyświetlania informacji o programach z AUR. Bez niego pak jest w stanie zainstalować paczkę z AUR (bo nie wykorzystuje żadnego innego aur-wrappera/helpera, który to robi), ale "przeglądnie" AUR w poszukiwaniu jakiejś paczki informując wyłącznie:

:: AUR
auracle-git (AUR) nie jest zainstalowany

Innymi słowy używanie paka będzie nieco ograniczone. Dlatego m.in. sugerujemy instalację wszystkich zależności opcjonalnych paka. Tylko wówczas będzie on miał funkcjonalność taką, o jaką chcieliśmy zadbać tworząc go. Zaraz pojawi się pytanie: dlaczego zatem zależności opcjonalne nie są "na sztywno" wskazane jako zależności pak. Nie są - bo nie muszą i nie powinny. PKGBUILD paka jest zgodny ze standardami Archa, stanowiącymi wytyczne pisania tych plików. Bez zależności opcjonalnych pak się zbuduje, będzie działać, jednakże nie będzie miał owej funkcjonalności.

Jeśli polecenie pak -P nic Ci nie wyświetla, to prawdopodobnie masz bardzo starą wersję pak. Obsługa POLAUR trafiła do pak w wersji 3.0 (wrzesień 2019). Sprawdź sobie wpisując:
pak -v
ewentualnie po prostu zainstaluj nową wersję, albowiem ta pojawiła się dosłownie kilka dni temu (20.03. wyszedł pak 4.3). Wersja ta na pewno ma obsługę POLAUR. Jeśli będzie stwarzać nadal problemy, to zachęcam do zgłoszenia go na https://github.com/polaur/new-branded/issues, https://gitlab.com/nycko123/pak/-/issues względnie na: https://forum.archlinux.org.pl/viewforum.php?id=15 bowiem są to 3 miejsca, które na 100% temu mogą służyć - przede wszystkim tam skierujesz pytanie do osoby, która od strony programistycznej nad pak czuwa.

nycko

GitLab = users/nycko123/projects | GitHub = nycko123 | AUR = packages/?SeB=m&K=nycko123

Piejanto

Dzięki.

Odpowiedź na polecenie [pak -v] :
wersja skryptu: 3.2-1

Dzięki za naukę.
Pozdrowionka.

pavbaranov


Piejanto

#8
@pavbaranov
Zaktualizowałem zaraz po przeczytaniu poprzedniej porady. Teraz mam odpowiedź :


pak -v
pak
źródła pak-git dostępne są na GitLab: https://gitlab.com/nycko123/pak

wydanie stabilne pak dostępne jest na GitHub Polskiej Społeczności Arch Linux:
https://github.com/polaur/new-branded/tree/master/pak
lub na mirrorze GitLab:
https://gitlab.com/polaur/new-branded/tree/master/pak

wersja skryptu: 1:4.3-1

pacman
Root      : /
Conf File : /etc/pacman.conf
DB Path   : /var/lib/pacman/
Cache Dirs: /var/cache/pacman/pkg/ 
Hook Dirs : /usr/share/libalpm/hooks/  /etc/pacman.d/hooks/ 
Lock File : /var/lib/pacman/db.lck
Log File  : /var/log/pacman.log
GPG Dir   : /etc/pacman.d/gnupg/
Targets   : Brak
błąd:  nie podano żadnej operacji (użyj -h aby otrzymać pomoc)

***********
Teraz muszę sobie poczytać bo sytuacja mi się zmieniła, a ja wolno czytam i jeszcze wolniej przetwarzam.

Dzięki za pomoc.
Jak tylko wykrystalizuję problem, to zaraz go tutaj nadam.


Teraz jestem na etapie [pak -Pl] i wyszło mi tak:

piejanto ~]$ pak -Pl repozytorium
Repozytoria POLAUR nie zostały jeszcze zsynchronizowane. Użyj 'pak -Py'

No to działam.


RE-WE-LA-CJA:

Oto odpowiedź na polecenie [pak -Pl new-branded]
****

piejanto ~]$ pak -Pl new-branded
new-branded android-file-transfer-linux 3.5-1
new-branded black-maia-icon-theme 3.30-1
new-branded blue-aurora-icon-theme 3.30-1
new-branded blue-maia-icon-theme 3.30-1
new-branded breeze2000-kwin-decoration-git r18.63e91c1-1
new-branded breezeblurred-kwin-decoration-git r18.63e91c1-1
new-branded breeze-chameleon-icon-theme r459.9862eaa-1
new-branded breeze-enhanced 5.18.1-1
new-branded breeze-rainbow-folders 1.1-1
new-branded brother-mfct910dw 1.0.0.0-1
new-branded calligra-git-polish-language-pack 1-1
new-branded capacitytester-git r8.7eacfc8-1
new-branded clamav-gui 0.4.1-3
new-branded clean-chroot-manager-git 2.208.0.g3608933-1
new-branded clevit 1.4.0-1
new-branded cloudconnector 0.4.2-1
new-branded cocoon-git r1149.8178df8-1
new-branded configure-wifi-git r22.bd14bd8-1
new-branded currencyconverter 1.0.0-1
new-branded digikamplugins-demo-git r58.5bdce9a-1
new-branded disass 0.02-1
new-branded dkms-git 2.8.1.r20.gc4f3db2-1
new-branded draco-desktop 0.9.0-1
new-branded draco-desktop-git 0.9.0_rc2.r39.g301039b-1
new-branded ds2048 1.0.1-2
new-branded dukto-qt5-git v6.r9.g402f858-1
new-branded elf-dissector-git r645.e70d09e-1
new-branded extra 0.0.1-1
new-branded falkon-git-polish-language-pack 1-1
new-branded feff 1.10.1-1
new-branded gaia-markdown-git r32.c6e2e22-1
new-branded gdb-stable-git 9.1.r99745.e4d278b881c-1
new-branded gimagereader-qt5-git 3.3.0.r35.gd513c63-1
new-branded gitless-git 0.8.8.r53.g9eccf3c-2
new-branded gitolite-git 3.6.11.r1.g37dfce9-1
new-branded glabels-qt-git r414.b729ee2-1
new-branded goldfinch 0.1-1
new-branded green-aurora-icon-theme 3.30-1
new-branded green-maia-icon-theme 3.30-1
new-branded grey-aurora-icon-theme 3.30-1
new-branded grey-maia-iron-theme-git 3.30-1
new-branded hidpi-fixer-git r52.3972a3c-1
new-branded intel-ucode-git 20191115.r0.g33b7b2f-2
new-branded iucode-tool-git 2.3.1.r2.gc5db0e0-1
new-branded kaidan 0.4.0-1
new-branded kcm-grub2-git 0.6.4.68.g1550b7f-1
new-branded kdbg 3.0.0-1
new-branded kded_rotation-git r5.be2bec7-1
new-branded kde-easy-scan-git 11-3
new-branded kdiff3-git 20181104.r625.gfc7be62-1
new-branded kgtk-kf5-git r7.34ed414-1
new-branded kio-fuse 4.90.0-1
new-branded kiofuse-kf5-git r47.722e3cb-1
new-branded kmousens-git 32-1
new-branded kmtail 2.0-1
new-branded kooka-git 0.61.243.g723404f-1 [zainstalowana: 0.61.337.ge9ff3e3-1]
new-branded kookbook 0.2.1-1
new-branded kookbook-git r24.6f2782d-1
new-branded kopete-git 17.08.3.309.gdf8093801-1
new-branded kpatience 18.04.3-1.1
new-branded kpeoplevcard-git r18.a170ed3-1
new-branded kprinter5-git 12.r40.ga65cdbc-1
new-branded kregexpeditor-git 632.7eb3a8b-1
new-branded krename-stable-git 5.0.1.r452.47cbed2-1
new-branded ksystraycmd-git 1-1
new-branded ktimetracker-git r3381.fd55225-1
new-branded lab-git 0.15.2.r1.gb2da778-1
new-branded libgit2-stable-git 1:0.99.0.r0.g172239021-2
new-branded libmygpo-qt5 1.0.9-2
new-branded linuxdeployqt-git r540.5542062-1
new-branded lmdb-git LMDB_0.9.25.r1901.g4f7ea78c9-2
new-branded lumina-pdf 1.6.0-1
new-branded manpager 1.1.1-1
new-branded marble-maps 1-1
new-branded mercurial-python3 5.3.1-1
new-branded mercurial-stable-hg 5.3rc0.r2.m3246cd5310b0-1
new-branded mesa-demos-git 8.4.0.9.g99f95b38-1
new-branded meson-stable-git 0.53.2.r8647.g156e06619-2
new-branded mnotes-git r52.b8acaa9-1
new-branded nedit-ng 2020.1-1
new-branded nomad-firewall-git 0.1.r58.gdf1ae0e-1
new-branded nx-audio-applet r20.c06a670-1
new-branded nx-clock-applet r46.a20f41b-1
new-branded nx-networkmanagement-applet r22.fceb28e-1
new-branded nx-notifications-applet r20.aa5ae59-1
new-branded nx-simplemenu-applet r50.3d42315-1
new-branded nx-systemtray-applet r15.fd33154-1
new-branded o20 20.2.4-1
new-branded o20-git 20.2.4.r0.gb129b74-1
new-branded olympic-fonts 1.0-1
new-branded openvpn-stable-git 2.4.8.r2261.g0ba4f916-2
new-branded orange-aurora-icon-theme 3.30-1
new-branded orange-maia-icon-theme 3.30-1
new-branded otf-galyon 1.0-1
new-branded otf-gravity 1.0-1
new-branded otf-great-victorian 1.0-1
new-branded otf-scriptina-pro 1.0-1
new-branded otf-vice-city-sans 1.0-1
new-branded pak 1:4.4.1-1 [zainstalowana: 1:4.3-1]
new-branded pak-git 1:4.3.r1.g2792cd4-1
new-branded pixsrt 1.6-1
new-branded plasma5-appimage-extensions r1.84499cd-1
new-branded plasma5-applets-inlineclock 0.1-1
new-branded plasma5-applets-ultimategmailfeed 1.6-1
new-branded plasma5-applets-ultimategmailfeed-git r23.5fcfbde-1
new-branded plasma5-charlie-customization-pack 1.0-1
new-branded plasma5-gently-customization-pack 1.0-1
new-branded plasma5-monochrome-customization-git r47.0ed6d6e-1
new-branded plasma5-theme-autumn-breeze 0.3-1
new-branded plasma5-theme-breezeblurred 1.2-1
new-branded plasma5-theme-charlie-git r2.89a809c-1
new-branded plasma5-theme-diamond 3.0.1-1
new-branded plasma5-theme-diamond-black-edition 1.0-1
new-branded plasma5-theme-dowlas 0.5-1
new-branded plasma5-theme-elegant r11.96472b7-1
new-branded plasma5-theme-elune 1.2-1
new-branded plasma5-theme-evanescence r9.9203f02-1
new-branded plasma5-theme-google+ 1-1
new-branded plasma5-theme-helium 9.1.0-1
new-branded plasma5-theme-jomada-style 1.3-1
new-branded plasma5-theme-ktrans 0.98-1
new-branded plasma5-theme-mild 1.2-1
new-branded plasma5-theme-opal 0.6-1
new-branded plasma5-theme-psion 1.5-1
new-branded plasma5-theme-serious 0.0.3-1
new-branded plasma5-theme-skism-git r2.8c86e3a-1
new-branded plasma5-theme-smoother 1.1-1
new-branded plasma5-theme-softglass 1.1.1-1
new-branded plasma5-transdarc-theme 1.0-1
new-branded plasma-theme-switcher 0.1-1
new-branded plasma-theme-switcher-git r27.ccc595f-1
new-branded polaur 4.3-1
new-branded polkit-admin 14.b05af71-1
new-branded polkit-explorer-qt5 11.51ba887-1
new-branded psi-clean-full-git 1.4.934.g977558fa-1
new-branded psi-clean-git 1.4.934.g977558fa-1
new-branded psi-full-git 1.4.934.g977558fa-1
new-branded psi-plus-clean-full-git 1.4.1026.r1151.g2170e90-1
new-branded psi-plus-clean-git 1.4.1026.r1151.g2170e90-1
new-branded psi-plus-full-git 1.4.1026.r1151.g2170e90-1
new-branded psi-plus-webkit-full-git 1.4.1026.r1151.g2170e90-1
new-branded psi-plus-webkit-git 1.4.1026.r1151.g2170e90-1
new-branded psi-webkit-full-git 1.4.934.g977558fa-1
new-branded psi-webkit-git 1.4.934.g977558fa-1
new-branded python-pygit2-git 1.0.3.r30.ge002614-3
new-branded qjson-qt5 0.9.0-2
new-branded qmarkdowntextedit 2019.4.0-1
new-branded qnetstatview 1.5.6-1
new-branded qt5-webkit-git r174546.4ce8ebc4094-1
new-branded qtchat 1.0.0-1
new-branded qtcmd2-git r967.3ac7c4c-2
new-branded qt-fsarchiver 0.8.5_5-1
new-branded qt-fsarchiver-terminal 0.8.5_2-1
new-branded qtrsed-git r8.37361e1-1
new-branded quick-usb-formatter-git r55.95f78d4-1
new-branded red-aurora-icon-theme 3.30-1
new-branded red-maia-icon-theme 3.30-1
new-branded rewir-fonts 1.0-1
new-branded sddm-dev-git 0.18.0.48.gc675273-1
new-branded simplelogin-git 49-1
new-branded simply-circles-icons-git r112.d2340f2-1
new-branded skanpage-git 8-2
new-branded smaragd-git v0.1.1.r19.g5f78964 -1
new-branded spebro-git r21.cb350a6-1
new-branded supermenu-git 56-1
new-branded swapusage 1.1-1
new-branded sylfilter 0.8-1
new-branded symmy-git 70-1
new-branded syslinux-git 6.04.pre3.r3.g05ac953c-3
new-branded thedocument r10.e719dbd-1
new-branded ttf-caviar-dreams 1.0-1
new-branded ttf-clemente 1.0-1
new-branded ttf-comfortaa 1.0-1
new-branded ttf-coolvetica 1.0-1
new-branded ttf-eurofurence 1.0-1
new-branded ttf-hunkyfonts 1.0-1
new-branded ttf-khatija-calligraphy 1.0-1
new-branded ttf-miama 1.0-1
new-branded ttf-nocturne 1.0-1
new-branded ttf-orkney 1.0-1
new-branded ttf-rounded-elegance 1.0-1
new-branded ttf-simple-print 1.0-1
new-branded ttf-storia-sans 2.0-1
new-branded ttf-symphonie-cat 1.0-1
new-branded ttf-webos 20180228.r1.gdb3bee8-1
new-branded tweeeditor 1.0.4-1
new-branded uksmd-git 20190519.r15.g42f4ff8-1
new-branded uksmstat-git 20120923.r39.g06854fd-2
new-branded uksmtools-git 20150925.r54.g9f59a3a-1
new-branded videomass 1.4.5-1
new-branded violet-aurora-icon-theme 3.30-1
new-branded violet-maia-icon-theme 3.30-1
new-branded viper-browser-git r720.cc48cf8-1
new-branded wireguard-dkms-git 0.0.20191226.r0.ge4354e6-1
new-branded wireguard-tools-git 1.0.20191226.r5.g318253d-1
new-branded wvdial-gui 1.2.0-1
new-branded xhtml-wysiwyg-qeditor r15.07b20dc-2

***********

I właśnie o to chodziło. Teraz wszystko jasne



pavbaranov

My działamy za to stosunkowo szybko. Aktualna wersja pak to 4.4.1 (tam jest epoch, a zatem wersja wyświetli Ci się jako: 1:4.4.1-1) i tę gorąco polecamy (nowa wersja ma potężnie przebudowany moduł związany z obsługą POLAUR).

Piejanto

@pavbaranov
trzy lata albo i więcej się męczyłem bez SKYPE na kompie i musiałem polegać tylko na smartfonie!
WRESZCIE !!! Mam. SKYPE na laptopie i na dodatek działa pięknie.
proste polecenie [pak -SA linuxforskype] i świat staje się piękny pomimo koronavirusa.

Dzięki.

Co do aktualizacji pak-a, to ja mu wrzuciłem wczoraj to polecenie [pak -P new-branded/pak], to chyba jest zaktualizowany?

ciubaka

Janku (wybacz że tak bezpośrednio się do Ciebie zwracam)! Jak Ty pięknie walczysz z tym Archem! Pawle B. (też wybacz, proszę). Jak ty go pięknie prowadzisz w tych meandrach! Szacunek Panowie! Też Paweł B., ale nie ten sam :-)

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Marzec 28, 2020, 09:57:46 PM
Co do aktualizacji pak-a, to ja mu wrzuciłem wczoraj to polecenie [pak -P new-branded/pak], to chyba jest zaktualizowany?
Ostatnia aktualizacja była dzisiaj. Z Twojego wpisu wynika, że masz wersję 4.3 - ta ukazała się 20.03. Potem mieliśmy dużą przebudowę 26.03.

Przy okazji:
pak -Syu
poinformuje Cię o możliwej aktualizacji całego systemu, niezależnie od tego skąd pochodzi paczka i spróbuje jej dokonać (gdy się na to zgodzisz).
pak -C
poinformuje (już bez aktualizacji) o możliwej aktualizacji wszystkich paczek, także tych, które są rozwojowymi, takimi jak z rozszerzeniem *-git (z pewnego powodu nie ma jedynie mercurialowych, ale tych paczek jest bardzo niewiele).

Piejanto

@pavbaranov

Dzięki. Powoli zaczynam ogarniać najważniejsze zalety pak'a.

Zastanawiam się, jak mógłbym go rozpropagować, bo naprawdę warto.


Pozdrowienia.

pavbaranov

Po prostu używaj. Za chwilę pójdzie też zmiana.
Rozpropagowanie, to jest kwestia zrobienia mu jakiegoś dobrego opisu i zrobienie wrzutki. Zrobię, ale muszę to jeszcze przemyśleć i... musi mi się chcieć napisać, a głowa w tej chwili nieco innymi sprawami zajęta.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum