Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Q4os zablokowane strony w przeglądarce. Dostęp tylko do Google i Gmail.

Zaczęty przez Linuxfan, Marzec 20, 2020, 08:44:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Linuxfan

Witam, posiadam q4os. Problem jak w temacie. Można tylko otworzyć wyszukiwarkę Google i pocztę Gmail. Inne strony się nie otwierają. Wyrzuca komunikat brak internetu.

System świeżo postawiony. Aktualizacja zrobiona przez konsolę.

To samo na ff i chromium.
Ktoś ma jakiś pomysł? Z góry dziękuję.
Pozdrawiam


Linuxfan

Podbijam
System oparty na Debianie. Nikt nic nie napisze?
Mnie już się pomysły kończą.

Spotkał się ktoś z czymś takim?
Proszę o pomoc.

Z dodatkowych informacji. Komputer łączy się z wifi bez problemu. Internet jest, tylko brak możliwości przeglądania stron poza Google i pocztą Gmail. Wbudowana przeglądarka całkowicie zablokowana.



Pozdrawiam

PomPom

Czy jak w google coś wyszukujesz, to znajduje coś? I jaka wersja Q4OS?
myk byle jak jako tako

Linuxfan

Wyszukuję coś w Google. Dostaję wyniki, tu działa bez problemu.

Po kliknięciu linku obojętnie jakiego, dostaję wynik brak internetu. Sprawdź połączenia.

Poczta Gmail, wiadomo od Google otwiera się bez problemu.

Wersję q4os podam za jakiś czas. Laptopa ma żona.
Wystarczy uname -a  czy jeszcze coś wpisać?

Dzięki 🙂

pavbaranov

uname -a nie poda wersji systemu, a tylko kernela.

Odpal przeglądarkę z konsoli, spróbuj wejść na jakiś adres (inny niż "google'owy") i pokaż co pluje.

Linuxfan



Wynik
(/usr/lib/firefox - esr/firefox - esr:1292): dconf -WARNING **: 11:58:41.851: Unable to open /opt/trinity/share/dconf/profile/user:  Brak dostępu


Co teraz?

pavbaranov

Teraz prawdopodobnie poustawiaj prawa dostępu. Nie mam i pewnie niewielu tu ma Q4OS - musisz sprawdzić w ich "papierach" o co chodzi. Wrzucanie w /opt/ systemowych - ponoć - rozwiązań jest takim sobie pomysłem.

os.y

Niby nie na temat ale...
Z dwa tygodnie temu a moze ciut więcej, chyba z tydzień, Google przesyłało mi na przeglądarkę Slimjet (taka odmiana Chrome) w wersji na XP  i pracującej pod nim komunikat, ... chyba tak to było : "W najbliższym czasie przeglądarka ta przestanie być obsługiwana przez Google".
I przyszedł ten czas a skutki były identyczne z tymi jakie tu opisujesz.
Zaskoczyło mnie to, że przegladarka przestała obsługiwać np także stronkę portable.info.pl choć wydawało się, że ta nie ma nic wspólnego z Google.
Tego nie wiem, czy to kolejna teoria spiskowa czy zbieg okoliczności.

pavbaranov

A jeszcze jedno - próbowałeś zmienić DNSy? Niekiedy to pomaga.

Linuxfan

Jak zmienić DNS?

Ja myślę, że coś z Googlem jest namieszane, ale nie wiem jak to odkręcić. Żona coś prawdopodobnie kliknęła, ale nie kojarzy za bardzo co. Mówiła o jakimś haśle do przeglądarki? Ale nie widzę związku.

A może ktoś wie jak zrobić ustawiania domyślne w ustawieniach internetowych Google? Mnie pomysły się skończyły.

Może jest to kwestia co Google ma wyświetlać? Dozwolone tylko strony Googla, a reszta poblokowana?

Albo rzeczywiście kwestia wsparcia przeglądarki ma jakiś związek..


pavbaranov

Nie piszę, abyś zmieniał, tylko pytam jakie masz.
Spróbuj jeszcze uruchomić przeglądarkę albo na nowym profilu, albo z jakimiś ustawieniami typu safe-mode itp.

robson75

Cytat: Linuxfan w Marzec 22, 2020, 02:18:07 PM

Ja myślę, że coś z Googlem jest namieszane, ale nie wiem jak to odkręcić. Żona coś prawdopodobnie kliknęła, ale nie kojarzy za bardzo co. Mówiła o jakimś haśle do przeglądarki? Ale nie widzę związku.
Jeżeli mowa o haśle do przeglądarki, to wejdź do .local/share/keyrings i usuń katalog keyrings, albo inaczej weź go przenieś do innej lokalizacji, np. do katalogu pobrane.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Linuxfan

Jeżeli chodzi o rodzaje DNS - Co mam wpisać? Edytować katalog poniżej?

/etc/resolv.conf.

Np. sudo gedit  /etc/resolv.conf.
??

Jakie informacje są potrzebne?

Aha!
Żona ściągnęła chroma, ale problem jest taki że jest dostępny tylko w wersji 64 bit. Czy jest możliwość instalacji 64 bit na systemie 32 bit? Bo z tego co wiem to raczej nie. W drugą stronę wiem, że można.

Chyba, że coś się zmieniło i tego nie wiem. 

Katalog .local/share/keyrings sugeruje że jest ukryty. W którym miejscu konkretnie jest?

Przepraszam Was za głupie pytania, ale nie mam dostępu do komputera. Próbuję pomóc zdalnie przez telefon.



robson75

Cytat: Linuxfan w Marzec 22, 2020, 04:26:58 PM
Katalog .local/share/keyrings sugeruje że jest ukryty. W którym miejscu konkretnie jest?
Konkretnie jest w .local/share/keyrings, przecież podałem Ci pełną ścieżkę do niego. Uruchamiasz managera plików i skrótem Ctrl+H wyświetlasz ukryte pliki.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Po raz trzeci: nie zmieniać nic w DNS, a podać jakie masz, czyli podać ów /etc/resolv.conf.

Uruchom przeglądarkę z konsoli z możliwością wyboru nowego profilu. Np. w przypadku FF jest to:
firefox --ProfileManager
Druga możliwość to w tzw. oknie prywatnym. Znów w FF to:
firefox --private-window jakiś_adres
Nie mam chromium, nie chce mi się go instalować by sprawdzić.

Zanim przejdzie się do zmian systemowych (czyli dokonywania jakichkolwiek zmian w katalogach, które nie należą do danego użytkownika, to należy wypróbować najpopularniejsze metody eliminacji potencjalnych źródeł błędów. Te zaś często tkwią w jakichś ustawieniach danego profilu przeglądarki, użytych rozszerzeń, ba - niekiedy zawartości cache. Zarówno start z możliwością wybrania nowego, świeżego i niczym praktycznie nietkniętego profilu, jak i w tych prywatnych, czy - lepiej nawet - jakimś safe-mode (jeśli dana przeglądarka oferuje) jest dobrym wyborem. Można się również pokusić o skasowanie zawartości cache przeglądarki. W przypadku FF to ~/.cache/mozilla/firefox)

Katalog .local/share/keyrings jest dokładnie tam, gdzie Ci podał @robson75 (domyślnie - znajduje się w katalogu domowym).

64 bitowej aplikacji w systemie 32 bitowym nie da się uruchomić. Być może jednak na https://www.appimagehub.com znajdziesz jakąś przeglądarkę 32 bitową. Do wypróbowanie nie trzeba jej nawet instalować.

Przynajmniej w przypadku FF problem może jednak istnieć w:
/usr/lib/firefox - esr/firefox - esr:1292): dconf -WARNING **: 11:58:41.851: Unable to open /opt/trinity/share/dconf/profile/user:  Brak dostępu
Nie mam jednak trinity cokolwiek to nie jest, ani też Q4OS, bladego pojęcia nie mam ten system tworzy (i dlaczego) w "/opt/trinity/share/dconf/profile/user". Widzę jedynie, że FF chce się tu do czegoś dobrać, do czego dostępu nie ma. Ktoś, kto jednak nie ma tego systemu, nie korzysta z niego na co dzień, będzie miał pewnie nieco utrudnioną możliwość pomocy, która raczej może się sprowadzać do zgadnięcia.

Zdalnego rozwiązania, gdzie podyktowałbyś jakieś magiczne halo swojej małżonce przez telefon, raczej pewnie nikt nie znajdzie. Jak na razie możemy próbować wykluczyć pewne sytuacje, które mogą stwarzać problemy. W pierwszej kolejności należy się przekonać, czy leżą one po stronie ustawień przeglądarki, ustawień internetu, czy jakichś innych jeszcze ustawień w komputerze. Jeśli żona umie stworzyć nowego, testowego użytkownika - niech utworzy, odpali na nim sesję, a tam przeglądarkę. Jeśli tam będzie działać - wiadomo - coś jest schrzanione w katalogu domowym w ustawieniach. Jeśli działać nadal nie będzie - problem jest systemowy. 

Zobacz najnowsze wiadomości na forum