Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Chce zainstalowac Mint Mate 19.3 32 bit obok windy xp

Zaczęty przez zerro, Marzec 18, 2020, 06:02:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

zerro

Mam calkowicie  wolny dysk 400GB i obok dysk z Wind XP oraz danymi (min program z haslami!). Przy instalacji zaznaczam 400GB dysk ale jakos nie moge sie zmusic do nacjsniecia "dalej" przy podziale na partycje. Hasel nie moge wydrukowac ani skopiowac. Jak zachowac winde i programy? Jest to mozliwe?
Przepraszam ale nie potrafilem zainstalowac polskiej klawiatury przy wersji LiveCD.

ciubaka

Jest to możliwe, jak najbardziej. Ale na Boga - nie rób tego! Potrenuj na czystych dyskach, nie wykasuj sobie tego co  naprawdę potrzebujesz :-)
Za jakiś czas, jak wywalisz kilka razy kilka systemów będziesz gotowy. Nie teraz !

pavbaranov

#2
Wyciągnij dysk z WinXP, zainstaluj sobie dowolnego linuksa na drugim dysku. Doinstaluj os-prober (jeśli sam się nie zainstaluje), włóż dysk z WinXP i wywołaj przebuduj program rozruchowy. Jeśli to będzie Mint MATE (dlaczego nie Ubuntu MATE, gdzie to środowisko jest w istocie obecnie tworzone? - pytanie retoryczne), to po prostu wydaj komendę: update-grub lub grub-update (jedno z nich powinno tu być).
W ten sposób na 100% nie naruszysz sobie danych na dysku z WinXP.

PS: Tego typu pytań wraz z gotowymi rozwiązaniami, ba nawet filmów instruktażowych na YT jest doprawdy mnóstwo w sieci. Jeśli Twój problem leży jednak w braku możliwości utworzenia partycji, to sprecyzuj, bowiem pomiędzy pytaniem, a jego opisem istnieje pewna rozbieżność.

zerro

#3
Dziękuję za dotychczasowe rady. Wydawało mi się że nie mogę nic zrobić z partycją na pustym dysku a jednak podwójny klik zmienił sytuację,(nie potrafię zamieścić zrzutu z ekranu) coś można z nią zrobić. Nie potrafię wybrać typu partycji. Mam do wyboru szereg opcji od system plików z księgowaniem ext 4 ... do nie używaj tej partycji?

Skąd nagle polskie litery?

pavbaranov

"Nie potrafisz", czy nie wiesz jaki typ wybrać? Jeśli to HDD, to wybierz ext4 (może być z księgowaniem).

ciubaka

Warto zawsze przed takim działaniem zrobić bekap danych wrażliwych. A do tego obraz dysku, w tym przypadku z windą. Ext4 - jak najbardziej właściwy, ubuntu mate - też poleciłbym bardziej niż miętę. Jeżeli nie jest jeszcze za późno, to zgraj sobie potrzebne pliki.

pavbaranov

@ciubaka - Zwróć uwagę - @zerro ma 2 dyski, z czego jeden ("obok zajęty pod Windę") może spokojnie odłączyć fizycznie nawet (albo dezaktywować w BIOS) i instalację przeprowadzić wyłącznie na jednym, "wolnym" dysku 400GB. Bez fizycznego dostępu do dysku z WinXP naruszenie danych na nim jest niemożliwe :)

ciubaka

Widziałem, ale bekap nigdy nie zaszkodzi. Zwłaszcza że musi na koniec poustawiać rozruchy, przy tym też system można wywalić ... Co prawda na koniec jest Boot Repair Disc jakby co - ale z tego już trzeba umieć skorzystać. I czy pomoże Windowsowi - nie wiem, ja psułem i reperowałem tylko linuxy :-)

zerro

Dzien dobry.
Dziekuje za rady, ominolem problem instalujac Minta na pendrajwie. Chodzi jak dla mnie wystarczajaco szybko. Zainstalowany program dziala. Wlozylem nowa karte graficzna tylko nie wiem czy sterowniki AMD dobrze zainstalowalem bo nie widze.
Cytat......
Graphics:  Device-1: AMD Caicos XT [Radeon HD 7470/8470 / R5 235/310 OEM] vendor: Dell
           driver: radeon
v: kernel bus ID: 01:00.0 chip ID: 1002:6778
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: ati,radeon unloaded: fbdev,modesetting,vesa
           compositor: marco resolution: 1024x768~60Hz
           OpenGL: renderer: AMD CAICOS (DRM 2.50.0 / 5.0.0-32-generic LLVM 8.0.0)
           v: 3.3 Mesa 19.0.8 compat-v: 3.1 direct render: Yes
Skad to irytujace stukanie w glosnikach po restarcie no i jak zainstalowac polskie litery?
pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum